Win11: dziwny problem ze skrótem klawiszowym

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
991
Reakcje/Polubienia
42
Utworzyłam skrót do programu w folderze Portable znajdującym się w katalogu użytkownika i przypisałam mu skrót klawiszowy - jednak po wybraniu tego klawisza system wydał tylko jakiś dźwięk, ale program się nie otwierał. Przeniosłam skrót na pulpit - nie pomogło. Usunęłam skrót i utworzyłam nowy bezpośrednio na pulpicie - skrót klawiszowy zadziałał i program otworzył. Przeniosłam więc skrót do folderu Portable - znów nie działa. Przeniosłam go z powrotem na pulpit - nadal nie działa. Usunęłam, utworzyłam nowy bezpośrednio na pulpicie - działa. Dodam, że sam skrót otwierał program niezależnie od lokalizacji, problem był tylko z otwieraniem poprzez skrót klawiszowy.
Sprawdziłam z innym programem w tym samym folderze - ta sama sytuacja.
Z kolei jeszcze inny program otwiera mi się normalnie skrótem klawiszowym, chociaż skrót nie znajduje się na pulpicie, tylko w folderze: C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs
O co tutaj chodzi?
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19212
Reakcje/Polubienia
55932
Utworzyłam skrót do programu w folderze Portable znajdującym się w katalogu użytkownika i przypisałam mu skrót klawiszowy - jednak po wybraniu tego klawisza system wydał tylko jakiś dźwięk, ale program się nie otwierał. Przeniosłam skrót na pulpit - nie pomogło. Usunęłam skrót i utworzyłam nowy bezpośrednio na pulpicie - skrót klawiszowy zadziałał i program otworzył. Przeniosłam więc skrót do folderu Portable - znów nie działa. Przeniosłam go z powrotem na pulpit - nadal nie działa. Usunęłam, utworzyłam nowy bezpośrednio na pulpicie - działa. Dodam, że sam skrót otwierał program niezależnie od lokalizacji, problem był tylko z otwieraniem poprzez skrót klawiszowy.

Znalazłem ciekawy wątek o skrótach klawiszowych w Windows i wygląda na to że to wada tego systemu od wielu lat. Zacytuję tylko:

This explains certain odd behaviors, such as the following:

  • When you move or delete a shortcut from a valid location, the hotkey remains in memory, and pressing it will blindly try to run the now non-existent shortcut. (For as long as the current explorer.exe process lives.)
  • Likewise, if you move a shortcut with a hotkey into a valid folder, this will not be discovered until the next session, or until you edit the properties of the shortcut.
  • If you create a shortcut in a subfolder to the desktop, it will work for the current explorer.exe session, since pressing OK/apply adds the hotkey according to mechanism 1 above. However, in the next session, this hotkey will not be added, as the shortcut is in a subfolder, which explorer.exe doesn't recurse into when the process first starts.

Tak więc raczej nie da się rozwiązać twojego problemu i jeśli ci zależy na skrótach musisz skorzystać z jakiejś aplikacji typu AutoHotkey, FasterFiles, AHKShortcutLikeMac, HotkeyP, itp. Opisy wymienionych programów znajdziesz na naszym Forum PZD

Poza tym warto mieć program HotKeysList który wyświetli Ci listę już używanych skrótów.
 
Do góry