Samochód bez prawa jazdy? Wasze opinie

graf

Bardzo aktywny
Dołączył
17 Kwiecień 2012
Posty
768
Reakcje/Polubienia
0
al_arsen napisał:
Mam szczegółowe raporty z poszczególnych lat obejmujące nie tylko wiek ale i rodzaje wypadków, przyczyny, skutki, miejsca, dni tygodnia, pory dnia, płeć itd. Jest co czytać. Aktualnie jestem jednak w drodze a mam to wszystko na domowym komputerze. Jutro je tutaj wrzucę.

Prosimy o rozważną jazdę.
Przypominamy, że podczas jazdy nie wolno korzystać z ręcznego telefonu komórkowego, notesu elektronicznego, tzw. PDA lub tzw. smartphone do:
- wykonywania i odbierania połączeń,
- wysyłania lub odbierania wiadomości,
- korzystania z internetu.

:francuz
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
10007
Reakcje/Polubienia
10643
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Bardzo śmieszne. Ja się za bardzo nie przemęczam. Szofer kieruje :szef
 
A

Anonymous

Ja tam nie jestem specjalistą od raportów jak kolega Bruce Willis, ale zrobiłem już kilka kilometrów po polskich drogach i mogę obiektywnie stwierdzić tylko jedno : zgroza :chory .
O ile w miastach (oczywiście przy mniejszej prędkości) bardziej doskwiera chamstwo na ulicach (a brak kultury rzadko zabija) to już poza miastami rozgrywa się prawdziwa walka o przeżycie.
Nagminne łamanie przepisów to jedna z naszych cech narodowych...nie wiem...nie jeździłem po dzikich krajach typu : Rumunia czy Rosja (może tam jest jeszcze gorzej).Ale nabiłem sporo kilometrów w Belgii i Niemczech i z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić,że dzieli nas od nich : przepaść cywilizacyjna.
Nagminne trąbienie na rowerzystów,wyprzedzanie na trzeciego,niezachowywanie bezpiecznej odległości za pojazdem,chroniczne łamanie ograniczeń prędkość,wymuszanie pierwszeństwa...i tak mógłbym wymieniać do rana.
I wpuszczenie teraz do tego tygla,młodzieży o której piszecie "poprawi" tylko policyjne statystyki.
 

K2o

Bardzo aktywny
Dołączył
1 Sierpień 2010
Posty
213
Reakcje/Polubienia
1
O kulturę na polskich drogach jest bardzo ciężko, ale jeszcze raz zaznaczę, że mi chodzi o osoby w przedziale wiekowym 14 -18 lat. Nie spotkałem się, aby kierujący w tym przedziale wiekowym (mówimy o wyglądzie) mi nawrzucał. Poza tym tak jak wcześniej już napisałem, takie osoby muszą gdzieś zdobywać praktykę i lepiej (oczywiście moim zdaniem), że uczą się na małych i wolnych samochodach. Najgorzej jak niedoświadczony 18 latek siądzie za kierownicą mocnego i szybkiego samochodu i myśli, że jest „mistrzem kierownicy” i tu zgodzę się z tym, że najwięcej wypadków powodują osoby w wieku od 18 do 26 lat. Jeżeli chodzi o statystykę, to aby była wiarogodna musiałaby być za okres 2013 roku, gdyż od stycznia 2013 roku obowiązuje ta ustawa.
Dodam jeszcze, że takich osób będzie raczej niewiele, bo prawo jazdy kategorii AM też trochę kosztuje i nie jest tak łatwo je zdać, a i cena samochodu (czterokołowca) do małych nie należy.
 
A

Anonymous

K2o napisał:
O kulturę na polskich drogach jest bardzo ciężko, ale jeszcze raz zaznaczę, że mi chodzi o osoby w przedziale wiekowym 14 -18 lat.
Spoko,spoko,postawiłem ogólną diagnozę.Każdy kto jeździ rozsądnie,dobrze i zgodnie z przepisami jest zawsze mile widzianym użytkownikiem dróg,bez względu na wiek :ok .
 

Mirko

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
10 Czerwiec 2011
Posty
10099
Reakcje/Polubienia
7417
W większości wypowiedziach można się zgodzić,koledzy mają rację. Moim zdaniem najgorszym
kierowcą jest ( nieważne ile ma lat 18 czy 28 ) ale posiada 2-latka prawko i Furę tatusia myślący już że jest
królem szos.
 
A

Anonymous

Nie. Nie. I jeszcze raz: NIE!
Dorośli ludzie zachowują się często gorzej na drodze niż dzieci w piaskownicy a co mówić o tych, co ledwo ich matka od cycka odstawiła.
A poza tym, to lepiej wsiadać na rowery a nie rozpasać dupska w samochodach, lenie! :szydera
 

Mirko

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
10 Czerwiec 2011
Posty
10099
Reakcje/Polubienia
7417
ktośtam napisał:
Nie. Nie. I jeszcze raz: NIE!
Dorośli ludzie zachowują się często gorzej na drodze niż dzieci w piaskownicy a co mówić o tych, co ledwo ich matka od cycka odstawiła.
A poza tym, to lepiej wsiadać na rowery a nie rozpasać dupska w samochodach, lenie! :szydera

Tutaj akurat się zgadzam z Kolegą, ale Polsce daleko w tym kierunku porównując z Holandią. :)
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
10007
Reakcje/Polubienia
10643
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Obiecany wczoraj raport:


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Tyczy się on roku 2012 gdyż rok 2013 jest opracowywany i wkrótce się pojawi. Jeśli ktoś chciałby przestudiować raporty z wcześniejszych lat i porównać wyniki to też mogę wrzucić takie od 2001r. Jest też jeszcze jeden raport za lata 1975-2001 ale wówczas samochody były odpalane na korbę, miały karbidowe światła, kierownica była po prawej stronie a dźwignie zmiany biegów i hamulec ręczny były na zewnątrz pojazdu więc chyba i bezpieczeństwo było mniejsze.

A mi się na wspominki wzięło :sarkazm
prl_kierowco_tak_trzymaj_korbe.jpg
 

K2o

Bardzo aktywny
Dołączył
1 Sierpień 2010
Posty
213
Reakcje/Polubienia
1
Analizując płeć kierujących, stwierdzić należy, iż najczęściej sprawcami wypadków
w 2012 roku byli mężczyźni – kierujący pojazdami, którzy spowodowali 74,6%, natomiast kobiety
spowodowały 21% wypadków
Największą liczbę sprawców wśród kierujących, zanotowano w przedziale wiekowym 25-39 lat.
Spowodowali oni 10 192 wypadki (33,8 % wypadków spowodowanych przez kierujących), zginęły
w nich 853 osoby, a 13 157 osób zostało rannych. Dużą liczbę wypadków spowodowali młodzi
kierujące w wieku 18-24 lata – 6 526 wypadków (21,6% wypadków powstałych z winy kierujących),
zginęły w nich 626 osób, a 9 206 zostało rannych. Przyczyną 41,7% wypadków, które spowodowali
było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, a o ich ciężkości świadczy 55% zabitych
w wypadkach przez nich spowodowanych. Jest to grupa osób, którą cechuje brak doświadczenia
i umiejętności w kierowaniu pojazdami oraz duża skłonność do brawury i ryzyka.

Grupa wiekowa 15 -17 lat - 480 sprawców
Grupa wiekowa 18 -24 lat - 6 526
Grupa wiekowa 25 -39 lat - 10192 sprawców
Grupa wiekowa 40 -- 59 - 7572 sprawców

Moim zdaniem z powyższego wynika, że ta grupa wiekowa, która nas interesuje (czyli 14 -18 lat) nie jest najgroźniejsza na drodze, co więcej byłem w błędzie ( i nie tylko ja) twierdząc, że najniebezpieczniejsi kierowcy są w wieku 18 - 26 lat.
Od razu trzeba tutaj dodać, że osoby wieku 14 -18 lat mogły kierować motorowerami, mając tylko kartę motorowerową. Tak jak już wcześniej pisałem zdanie egzaminu na prawo jazdy kategorii AM i B1, nie jest ani tanie, ani łatwe. Ceny samochodów (czterokołowców) też są dosyć wysokie, tak więc można przypuszczać, że z tego powodu nie wzrośnie zagrożenie na naszych drogach, a jakby nie było, uchwalając tą ustawę, zostały uregulowane ważne kwestie. Szkoda tylko, że jest tak zagmatwana i trudna do zrozumienia dla zwykłego śmiertelnika.
A co przyniesie nam przyszłość, to dopiero przekonamy się po opracowaniu raportu z 2013 roku. Liczę na to, że jak już będziesz miał do niego dostęp, to go nam udostępnisz.
To tak na szybko i wcale nie twierdzę, że mam rację.
 

tom14

Bardzo aktywny
Dołączył
21 Listopad 2011
Posty
185
Reakcje/Polubienia
29
ktośtam napisał:
K2o napisał:
Grupa wiekowa 15 -17 lat - 480 sprawców
K2o napisał:
Moim zdaniem z powyższego wynika, że ta grupa wiekowa, która nas interesuje (czyli 14 -18 lat) nie jest najgroźniejsza na drodze
Ale ile jest tak na prawdę kierowców w tej grupie wiekowej?
Jeśli wziąć pod uwagę posiadających uprawnienia do prowadzenia samochodu to niewielu. Aby uzyskać prawo jazdy kt B trzeba ukończyć 18 lat.
 
A

Anonymous

No to masz odpowiedź, skąd tak mało wypadków z udziałem kierowców z tego przedziału wiekowego :)
 

K2o

Bardzo aktywny
Dołączył
1 Sierpień 2010
Posty
213
Reakcje/Polubienia
1
Nie do końca z wami się zgodzę. Wątek dotyczy:
Ola napisał:
Jestem ciekawa jakie jest Wasze zdanie na temat jazdy bez prawa jazdy, nie chodzi mi tutaj o łamanie prawa, ale o samochody, którymi bez łamania prawa można jeździć bez prawa jazdy. Dokładnie jest to: AIXAM
Tego typu samochody mogą używać nastolatkowie którzy mają 14 lat czasem 16 lat! Samochód osiąga ok. 70 km/h
Co Wy na to? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Ustalenia:
USTAWA z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami
42c)
czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;”,
Art. 6.
1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
1) kategorii AM:
a) motorowerem,
b) czterokołowcem lekkim;

Art. 133
3. Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.

Proszę zwrócić uwagę, na to, kto jest zwolniony z posiadania prawa jazdy kategorii AM i to tylko na kierowanie motorowerem.

Jak żeśmy ustalili „ AIXAM” jest czterokołowcem lekkim, nie powinien przekraczać prędkości jazdy 45 km/h (w przypadku dokonania zmian, które pozwalałyby na przekroczenie tej prędkości, dowód rejestracyjny powinien być zatrzymywany). Obecnie wymagane jest na niego prawo jazdy co najmniej kategorii AM. Kategoria ta wprowadzana została w życie ustawą w dniu 19.01.2013 roku i jest odpowiednikiem starej karty motorowerowej. Wymagany wiek, jaki był wymagany do jej uzyskania to od 14 do 18 lat . Raport dotyczy roku 2012.

Nie chcecie chyba powiedzieć, że w Polsce w 2012 roku było tylko 480 osób, które posiadały kartę motorowerową i wszystkie te osoby były sprawcami wypadków drogowych. Oczywiście nie wiem jak, to wygląda procentowo do liczby wszystkich osób posiadających prawo jazdy do osób, które w ówczesnym czasie posiadały kartę motorowerową (a sprawcami mogły być także osoby, które w ogóle nie posidali żadnych uprawnień), ale ogólne liczby mówią same za siebie, i żeby nie było, każdy wypadek jest tragedią dla uczestników, ale tak jak wcześniej zaznaczyłem, nie sądzę, aby z tytułu uchwalenia tej ustawy jakoś znacząco wzrosło zagrożenie na naszych drogach, a nawet uważam, że bezpieczeństwo powinno się poprawić, gdyż reguluję ona ważne kwestie, gdzie wcześniej panowała zupełna wolnoamerykanka. Czy mam rację, to przekonamy się dopiero po opracowaniu raportu za rok 2013.
 

graf

Bardzo aktywny
Dołączył
17 Kwiecień 2012
Posty
768
Reakcje/Polubienia
0
To tak odnośnie wieku kierujących...


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Ola napisał:
Jestem ciekawa jakie jest Wasze zdanie na temat jazdy bez prawa jazdy, nie chodzi mi tutaj o łamanie prawa, ale o samochody, którymi bez łamania prawa można jeździć bez prawa jazdy. Dokładnie jest to: AIXAM
Tego typu samochody mogą używać nastolatkowie którzy mają 14 lat czasem 16 lat! Samochód osiąga ok. 70 km/h
Co Wy na to? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Jestem stanowczo na NIE!
 
Do góry