“Odgooglowanie” Androida: zadanie nie dla każdego

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19209
Reakcje/Polubienia
55912
„Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę” mówi przysłowie. Jednak jeżeli chodzi o nasze prywatne dane, dokładnie to robimy. Naturalnie, mówię tutaj o nadmiernym korzystaniu z usług Google, czyli firmy, która zbudowała swój biznes na fundamentach gromadzenia i przetwarzania danych.

Początki były dobre. Google wystartowało jako wyszukiwarka internetowa, która w przeciwieństwie do np. Yahoo i DMOZ, nie tworzyła katalogu stron internetowych. Produktem Google była wyszukiwarka, która czytała treść stron internetowych i wyświetlała relewantne rezultaty w oparciu o algorytm rankingowy, który codziennie się ulepszał. Im więcej użytkowników, tym więcej statystyk. Im więcej statystyk, tym lepszy algorytm, który „uczył się” co jest trafnym rezultatem, a co nie, na podstawie wyborów użytkowników oraz ilości czasu poświęconej na każdej stronie. Mechanizm był prosty – jeżeli ktoś wchodzi w stronę i zaraz wraca do wyszukiwarki znaczy to, że strona była mało relewantna do zapytania użytkownika. Tak zaczęły się pierwsze chęci na zbieranie i przetwarzanie danych użytkowników, w celu ulepszania głównego produktu – wyszukiwarki.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4349
Reakcje/Polubienia
5744
Miasto
To tu to tam....
Moge? Bo mnie zatchnie...

Wiec tak.
Autor wykonal dosc dobra prace, ale... nie, nie zrozumcie mnie zle, to NIE jest krytyka, to naprawde fajny kawalek pracy ale Autor (i ponownie: w tym przypadku, w odroznieniu od sciborzyn niejakiego Adypiona uzywam slowa Autor z duzej bo Mu sie nalezy, jest proste, skladne i w zasadzie OK) nie ujal pewnych rzeczy bo... bo sa programy niszowe, malo znane i takie ktorych uzycie nie jest oczywiste dla losowego usera andka.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Nie moge sie zgodzic tylko z jednym zdaniem w artykule: " Google jest bardzo bezpieczną platformą i mam nadzieję, że tak pozostanie.". Umowmy sie:
jezeli ktokolwiek z zalozenia ma dostep do Waszych wszystkich danych (a tak jest w przypadku niezrootownego andka) - to jest zle.
Dowod: nie raz i nie dwa mamy do czynienia z apkami z Gugiel Smiec Store ktore a to cos kopia w zaciszu andkowego ogrodka a to zapisuja sobie dane z gugiel paj albo innych apek bankowych, nie wspominajac o promocjach, ktore Wasz unizony rowniez tutaj punkotwal w promocjach dla Andka -
- quod erat demonstrandum

Jest to JEDYNY blad ktory znalazlem w artykule, jako ze powoduje falszywe poczucie bezpieczenstwa.
Jezeli Autor nie czyta PZD to niech zaluje (bo za leniwy jestem zeby skomentowac na Jego stronie):
kawalek DOBREJ pracy.:ok
 

Siema_CoTam

Świeżak
Dołączył
12 Październik 2015
Posty
27
Reakcje/Polubienia
24
Ja kiedyś miałem telefon w Windows Phone 8.1 oraz Windows 10 Mobile - nie dość, że nie działały aplikacje firm "różnych" to nawet usługi i aplikacje od Microsoftu nie działały. Oczywiście nie od razu. Dopiero jak postanowili sami porzucić system. I działał bez usług Google lepiej niż Huawei ;)
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4349
Reakcje/Polubienia
5744
Miasto
To tu to tam....
Niejako sie wiaze... jak odguglac, to obowiazkowe zainstalowanie F-droid.
A jak F-droid, to jest tam calkiem sporo apek ktore per se NIE sa i NIE beda w GP.
Pierwsza z brzegu to oczywiscie:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
z filtrami od uBlock (jest calkiem fajny zestaw tu na forum).

Ale wiecie ze ja to leniwy jestem, nie?
No to tak na zachete, calkiem calkiem material:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Do góry