Aktualizacja Windowsa 10 może uszkodzić partycję linuksa

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
36122
Reakcje/Polubienia
25240
Miasto
Trololololo
Uważaj na swojego Linuksa – aktualizacja Windowsa 10 może uszkodzić jego partycję .

Przy aktualizacji Windowsów nadpisanie sektora rozruchowego było czymś normalnym, wręcz spodziewanym, dlatego też korzystający z konfiguracji dual- czy triple-boot użytkownicy zawsze mieli pod ręką narzędzia do przywracania respektujących potrzeby użytkownika bootloaderów. Jednak usunięcie zawartości całej partycji z innym systemem to zupełnie coś innego. W Sieci pojawiają się tymczasem doniesienia, że instalując Anniversary Update dla Windowsa 10 można stracić inne systemy na dysku.

Z góry informujemy – to nie są informacje przez nas potwierdzone. Podczas aktualizacji na komputerze, który miał dual-boot z Windowsem 10 i Ubuntu 16.04, nic takiego się nie wydarzyło. Nasza maszyna nie jest jednak przypadkiem reprezentatywnym, gdyż zainstalowany na niej Windows 10 był zainstalowany wcześniej jako kompilacja z programu Insider, zaś samo Ubuntu było zainstalowane w dość skomplikowanym schemacie z menedżerem wolumenów logicznych (LVM). Jako że jednak ostrzeżenia pojawiają się zarówno w mediach społecznościowych, jak i na forach TechNetu, uznaliśmy, że trzeba się nimi z Wami podzielić – jeśli ta usterka jest rzeczywista, to aktualizacja Windowsa 10 może się dla wielu osób skończyć nieprzyjemną niespodzianką.

Na Twitterze znaleźć można świeże wpisy poszkodowanych użytkowników, którzy próbują teraz odzyskiwać utracone partycje, ale wygląda na to, że sprawa jest znacznie starsza. Już rok temu na forum TechNetu pojawił się wątek dotyczący problemów ze znikaniem całych partycji po instalacji Windowsa 10, podobne zgłoszenia dotyczące problemu „Windows 10 missing disk partition” pojawiały się także później.

Teraz zaś na forum Microsoft Community znaleźliśmy zgłoszenia problemu dotyczącego niemożliwości zamontowania partycji po aktualizacji. Pojawiają się też doniesienia o tym, że Windows 10 potrafił bez pytania użytkownikom zmienić tablicę partycji typu GPT na MBR. Z dyskusji prowadzonych w Sieci widać, że w większości wypadków pomaga zastosowanie narzędzi do odzyskiwania partycji. Wszystko wskazuje na to, że dane nie są kasowane, po prostu system psuje tablice partycji.

Metodą na uratowanie swoich danych może być wykorzystanie narzędzia TestDisk, które znajdziecie w naszej bazie oprogramowania. Jego zaletą jest to, że obsługuje praktycznie wszystkie systemy plików, w tym także te najpopularniejsze linuksowe. Pomoże także w wypadku uszkodzenia dysków z LVM.

Wszystkim zaś musimy obecnie zalecić wykonanie kopii zapasowej dysku przed przeprowadzeniem swojej aktualizacji Anniversary Update. Nie wydaje się ona całkowicie bezpieczna, zbyt wiele osób już przez nią płacze.
info:dobreprogramy.pl
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Do góry