Czarny Wtorek Microsoftu

waldi

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
15 Wrzesień 2012
Posty
35604
Reakcje/Polubienia
65313
Czarny Wtorek Microsoftu

W drugi wtorek każdego miesiąca Microsoft publikuje zestaw comiesięcznych poprawek do swoich programów, to tak zwany Patch Tuesday. Tym razem zyskał on wśród użytkowników i dziennikarzy miano Black Tuesday. Okazało się bowiem, że aż pięć poprawek sprawia problemy.

Pierwsza z nich to KB 2952664. Microsoft już po raz siódmy opublikował tę łatę. Sześć poprzednich wersji było wadliwych. Koncernowi ponownie nie udało się stworzyć bezbłędnej poprawki. Tym razem nie instaluje się ona na wielu maszynach z Windows 7.

Kolejna wadliwa łata to KB 3000061 opublikowana w ramach biuletynu MS 14-058. To poprawka dla jednego ze sterowników działających w trybie jądra systemu. Dziura w tym sterowniku to błąd typu zero-day. Jest już wykorzystywany przez cyberprzestępców podczas ograniczonej liczby ataków. Dotychczas pojawiły się doniesienia o problemach z zainstalowaniem KB 3000061 w systemach Server 2012 oraz Windows 8.1.

W bieżącym miesiącu Microsoft opublikował też siedem poprawek bezpieczeństwa poza zwyczajowymi biulytenami. Część z nich również sprawa problemy. KB2984972 to poprawka zabezpieczająca Remote Desktop Connection. Poprawka ta wywołuje błędy niektórych programach jak np. Revit, Navis, DWG TrueView, pakiet Frontrange Solutions HEAT 7.2.2 z App-V, Trillian Astra, FileMakerPro 12 czy SnagIt v11.

Błędy występują też w KB 2949927 wraz z którą dodano obsługę SHA-2 do Windows 7 i Server 2008 R2. Użytkownicy informują, że po zainstalowaniu tej poprawki dochodzi do wielokrotnych restartów systemu Windows 2880 R2 SP1. Szczęśliwie, po kilkukrotnym starcie system się uruchamia. Inny użytkownik zauważył, że wspomniana poprawka nie instaluje się poprawnie, jeśli na komputerze zablokowano BitLockera.

Ostatnią z serii wadliwych poprawek jest niezwiązana z bezpieczeństwem KB 2995388. Po jej zainstalowaniu nie jest możliwe korzystanie z wirtualnych maszyn firmy Vmware. Próba uruchomienia takiej maszyny kończy się komunikatem o zbyt małej ilości pamięci.

Użytkownicy, którzy doświadczyli problemów po zainstalowaniu jednej ze wspomnianych poprawek, powinni ją odinstalować.
żródło:kopalniawiedzy.pl -autor: Mariusz Błoński
 

eMCe

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
29 Maj 2010
Posty
523
Reakcje/Polubienia
4
Miasto
Ś-Wsch
kiedyś już miałem przypadek, że lapek mi nie wstał po aktualizacjach ustawionych na automatyczne, dlatego od tamtej pory zawsze w Windows Update mam "Wyszukaj aktualizacje, ale pozwól mi wybrać, czy je pobrać i zainstalować" :ok
 

Manila

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
15 Październik 2012
Posty
1213
Reakcje/Polubienia
58
To by się zgadzało z tą poprawką ...664 :nea

nfVplySnKJy4.png
 

waldi

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
15 Wrzesień 2012
Posty
35604
Reakcje/Polubienia
65313
Ostatnie aktualizacje Windowsa uszkadzają system !

Jedna z świeżo wydanych aktualizacji powoduje u wielu użytkowników znaczne problemy z różnym oprogramowaniem, tak firm trzecich jak i samego Microsoftu.

Sprawa dotyczy teoretycznie mało znaczącej paczki aktualizacyjnej o oznaczeniu KB3004394. Większość użytkowników zapewne nie zwróciłoby na niej uwagi, ale jej zadanie jest bardzo ważne – aktualizuje ona certyfikaty główne zawarte w systemie Windows, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne odwiedzanie stron bankowych, a także sprawdzanie autentyczności używanego oprogramowania.

Pech chciał, że tym razem w przypadku wielu użytkowników teoretycznie prosta i standardowa aktualizacja okazała się dla systemu i zainstalowanego na nim oprogramowania czymś niemalże zabójczym. Co ciekawe, błędy pojawiły się „tylko” na 64-bitowych systemach Windows, niestety dotyczą także odmian serwerowych.

Czym problemy się objawiają? Cóż, zepsuta aktualizacja spowodowała, że padł cały mechanizm certyfikacji i pliki systemowe przestały być zaufane… dla samego systemu. Według zgłoszeń użytkowników doprowadza to do awarii kolejnych usług: nie działa system ochronny Windows Defender, a wiele funkcji dostępnych w systemie nagle wymaga do działania uprawnień administratora. W niektórych przypadkach przestaje działać także mechanizm Windows Update, niemożliwe staje się uruchomienie menadżera zadań. Problemy powoduje także próba instalowania sterowników do urządzeń, które nagle przestają być rozpoznawalne jako prawidłowo podpisane. Zupełnie pada także MMC (Microsoft Management Console) i mechanizm UAC. Słowem, cały system po prostu zachowuje się nad wyraz niestabilnie.

Trudno także przewidywać, jak zachowa się oprogramowanie antywirusowe: niektóre z pakietów widząc „podmienione” pliki systemowe bez odpowiednich podpisów mogą potraktować je jako infekcję i usunąć, doprowadzając system do katastrofy, gdzie jedynym ratunkiem będzie w zasadzie jedynie jego ponowne instalowanie. Jeżeli występują u was jakiekolwiek problemy tego typu, natychmiast odinstalujcie łatkę KB3004394 – możecie to zrobić z poziomu panelu sterowania i opcji zainstalowanych w systemie programów (pozwala ona na sprawdzenie historii aktualizacji).
źródło:dobreprogramy.pl
Więcej na:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

waldi

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
15 Wrzesień 2012
Posty
35604
Reakcje/Polubienia
65313
Microsoft naprawia błędy ostatniej aktualizacji, wydaje poprawkę poprawki.

Ta decyzja Microsoftu powinna zamknąć usta wszystkim malkontentom narzekającym na to, że ich systemy działają w pełni prawidłowo, a problemy pojawiające się po aktualizacji systemu są jedynie wymysłem wyobraźni. Producent systemu Windows postanowił wycofać feralną łatkę KB3004394, która doprowadzała do nieprawidłowego działania systemowego mechanizmu certyfikacji. W tym celu wydano kolejną łatkę…

Aby rozwiązać problem Microsoft zdecydował się na udostępnienie kolejnej paczki aktualizacyjnej. Jest ona oznaczona jako KB3024777 i jej głównym zadaniem jest… usunięcie zmian wprowadzanych przez opublikowaną 10 grudnia paczkę KB3004394. Co prawda jest ona dostępna w witrynie Windows Update, ale jako że niektóre osoby wskutek błędów nie mogą już w ogóle korzystać z mechanizmu automatycznych aktualizacji, można ją pobrać także ze specjalnej witryny Microsoftu do samodzielnego zainstalowania. Została przeznaczona dla systemów Windows 7 i Windows Server 2008 R2.

Jakie wnioski można wyciągnąć z tego wydarzenia? Cóż, pierwszym na pewno jest stwierdzenie, że jeżeli u nas coś działa bez problemów, to nie oznacza to wcale, że będzie tak samo na każdym innym komputerze. Wiele osób zupełnie o tym zapomina, uważając, że Microsoft najwyraźniej nie popełnia błędów. Tutaj mamy drugi wniosek: oprogramowanie to, choć płatne, wcale nie jest wolne od niedoróbek i błędów, czasami naprawdę fatalnych w skutkach,

Bądźmy więc czujni i nie śpieszmy się ze wszystkimi aktualizacjami. Dzień zwłoki może zaoszczędzić nam ponowne instalowanie systemu.
źródło:dobreprogramy.pl

Cały artykuł:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

waldi

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
15 Wrzesień 2012
Posty
35604
Reakcje/Polubienia
65313
Kolejna poprawka dla Windows 7 powoduje problemy. Niedawno opublikowana łata KB3097877 ma zapobiegać atakom, w czasie których cyberprzestępcy mogą wykonać dowolny kod po tym, jak użytkownik odwiedzi spreparowaną witrynę lub otworzy spreparowany dokument. W łacie występuje jednak błąd, który powoduje awarię oprogramowania Outlook. Problem dotyczy każdej wersji klienta poczty i jest związany z funkcją pobierania obrazków z internetu. Microsoft opublikował już poprawioną wersję KB3097877, która powinna się automatycznie zainstalować.

Inny problem, powodowany przez tę poprawkę, jest niemożność zalogowania się do Windows 7 nawet w trybie bezpiecznym. Microsoft nie poprawił jeszcze tego błędu. Użytkownicy, którzy po instalacji poprawek nie mogą zalogować się do Windows 7 powinni skorzystać z opcji odzyskiwania systemu, a po zalogowaniu się usunąć feralną poprawkę.

To nie pierwszy raz, gdy poprawki Microsoftu powodują problemy. W 2014 roku koncern wycofał co najmniej 5 poprawek zawierających błędy. W bieżącym roku mieliśmy do czynienia z błędem w jednej z marcowych poprawek dla Windows 7, a w październiku wycofano wadliwą poprawkę dla Windows 10.
źródło: kopalnia wiedzy.pl
 

alchemia

Wygadany
Dołączył
30 Grudnia 2014
Posty
56
Reakcje/Polubienia
14
Całe "szczęście", że to dotyczy w7. W w10 nie można wybierać poprawek. Jak będzie duży babol, padną miliony...
 
Do góry