Czy 5G jest (nie)bezpieczne dla ludzi?

S

Skasowany użytkownik 6404

Czy 5G jest (nie)bezpieczne dla ludzi? Czy jest to rewolucja, której należy się obawiać?
1047x645x1.jpg

Czy 5G powoduje raka? Pytania o to, czy sieć nowej generacji jest bezpieczna dla naszego zdrowia, pojawiają się bez przerwy. Jakie są w tej sprawie fakty? Co można powiedzieć na pewno, a co pozostaje pod znakiem zapytania?

Wykorzystanie fal milimetrowych to jedna z największych technologicznych rewolucji, stojących za
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
. Dzięki nim możliwe będzie uzyskanie większych prędkości transmisji danych, a to z kolei może prowadzić do popularyzacji kolejnych bardziej lub mniej przełomowych rozwiązań – od autonomicznych samochodów, przed Internet Rzeczy, po automatyzację fabryk. Od czasu do czasu jednak głośno dają się słyszeć obawy, że to widmo może być dla nas niebezpieczne i mieć bardzo negatywne skutki zdrowotne.
Obawy związane są przede wszystkim z tym, że takie promieniowanie radiowe może przyczynić się do wzrostu ryzyka zapadnięcia na choroby nowotworowe. Czy takie są fakty i czy rzeczywiście powinno się zaniechać prac nad rozwojem tego rozwiązania, tak jak głoszą niektórzy? Innymi słowy: czy 5G jest szkodliwe dla ludzi?

Co to jest promieniowanie radiowe w 5G? Czy występuje również w naturze?
Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, trzeba by najpierw ustalić, czym jest promieniowanie. Otóż jest to nic innego jak emisja energii z dowolnego źródła – na przykład każde ciało o temperaturze powyżej zera bezwzględnego (a więc też ludzkie ciało) emituje ciepło i to też kwalifikuje się do promieniowania. Na tym przykładzie widać, jak bardzo powszechne jest to zjawisko.
Wykorzystywane w 5G promieniowanie radiowe to z kolei inna nazwa dla fal radiowych, a więc fal elektromagnetycznych o częstotliwości z zakresu 3 kHz – 3 THz. Ich przykładem z natury są wyładowania atmosferyczne, ale nas interesuje bardziej promieniowanie generowane przez sztuczne źródła. Wśród nich znajdują się smartfony i nadajniki radiowe.
Czy promieniowanie radiowe jest bezpieczne? Czy 5G może powodować raka?
Wspomniane smartfony i nadajniki pracują na niskoenergetycznym końcu spektrum elektromagnetycznego. Mówiąc prościej: takie promieniowanie jest znacznie słabsze i bezpieczniejsze niż to wysokoenergetyczne – rentgenowskie czy gamma. To ostatnie emituje energię tak dużą, że wystarcza ona do jonizacji atomów i cząsteczek, więc może uszkadzać DNA komórek i powodować raka. W przypadku promieniowania radiowego zaproponowanego w 5G natomiast energia jest do tego zbyt niska.

Nie mamy jednak jeszcze wystarczającej wiedzy, by jednoznacznie powiedzieć, że promieniowanie niejonizujące nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie i nie może przyczyniać się do powstawania nowotworów. Na pewno za to nie dochodzi do tego w „tradycyjny” sposób, czyli przez uszkodzenie komórek DNA. Aktualnie niektóre agencje w ogóle nie klasyfikują promieniowania radiowego jako groźnego, inne – jak na przykład IARC – określają je jako „potencjalnie rakotwórcze”.

IARC opiera się na badaniu sugerującym związek między używaniem smartfona a konkretnym typem guza mózgu i podkreśla przy tym, że dowody są „ograniczone”. Wypada też w tym miejscu dodać, że na liście „potencjalnie rakotwórczych” substancji agencja wymienia na przykład puder talkowy i kawę.

A zatem czy 5G jest niebezpieczne dla ludzi? Czy jest się czego obawiać?
Naukowcy z NTP (National Toxicology Program) przeprowadzili badanie, w którym szczury były narażone na wysoką ekspozycję na promieniowanie radiowe – takie jak w sieciach 2G i 3G. Rzeczywiście zaobserwowano rozwój nowotworu serca u zwierząt, ale po pierwsze: poziom i czas trwania ekspozycji był znacznie wyższy niż ten, jakiego doświadczają ludzie (nawet ci, którzy nie rozstają się z telefonami). Po drugie: 5G mocno różni się od starszych technologii. Dlatego większość naukowców stoi na straży stwierdzenia, że obecnie przyjęte „granice bezpieczeństwa” są jak najbardziej w porządku.
Nie ma zatem aktualnie powodów, by twierdzić, że promieniowanie radiowe wykorzystywane w sieciach 5G może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Równocześnie nie można stwierdzić, że jest absolutnie bezpieczne, bo nie przeprowadzono jeszcze wystarczająco wyczerpujących badań. Niemniej jednak nie sialibyśmy paniki, a osobom, które szczególnie się obawiają, radzimy już dziś zmniejszyć ekspozycję na fale radiowe – dobrym początkiem może być odłożenie telefonu przed snem nieco dalej niż na szafkę nocną.
Krótko mówiąc: ostrożność jest zalecana, panika – bezzasadna.
Źródło: Digital Trends, Euronews, IARC, benchmark.pl
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Do góry