Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
11037
Reakcje/Polubienia
32711
Niejednokrotnie pisaliśmy na łamach portalu ROOTBLOG o projekcie Fuchsia OS. Ten system operacyjny, nad którym pracuje Google, może za niedługo okazać się następcą systemu Android. Jak się okazuje, ktoś postanowił wykorzystać Fuchsia OS i na jego bazie zbudować dystrybucję Linuxa pod nazwą DahliaOS, która właśnie doczekała się ogromnej aktualizacji!

Czym jest DahliaOS? Autorzy opisują ten system jako „coś nowego”, a jednocześnie nowoczesnego, bezpiecznego, lekkiego i responsywnego. Co ten OS odróżnia od Google Fuchsia? No właśnie jądro, bowiem Fuchsia wykorzystuje własne mikrojądro Zircon, natomiast Dahlia – Linux Kernel. To też sprawia, że DahliaOS jest pełnoprawną dystrybucją Linuxa, które kompletnie odbiega od popularnych tego typu produktów, chociażby Ubuntu czy Manjaro Linux. Muszę jednak zaznaczyć, że DahliaOS, obok Linux Kernel, ma wbudowane mikrojądro Zircon.

DAHLIAOS 201004

Jak zaznaczają sami twórcy, aktualizacja do wersji 201004 jest naprawdę ogromna, a wiele pracy poświecono aspektowi modyfikowania. W specjalnej zakładce w ustawieniach użytkownik może zmieniać wiele elementów systemowych, a także uruchomić dedykowany tryb ciemny. Dodano także automatyczną zmianę rozmiaru okna gdy je przyłożymy do krawędzi ekranu. Twórcy chcą również otworzyć się na nowe języki, a dokładnie na tłumaczenia systemu aby ten był przystępny dla każdego.

Deweloperzy nie zapomnieli pochwalić się nowymi optymalizacjami. Dzięki zmianom oraz pozbyciu się niektórych niepotrzebnych elementów zużycie RAM-u spadło o około 100 megabajtów (w porównaniu do ostatniego wydania) i od teraz DahliaOS ma świetnie działać nawet na sprzętach o słabej wydajności, między innymi na tabletach z procesorami niskonapięciowymi.
źródło:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Pobieranie:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Do góry