Giełda Bitfinex „zgubiła” 851 mln USD, a podwykonawca winę zwala na polski rząd

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35828
Reakcje/Polubienia
24882
Miasto
Trololololo
Świat kleptowalut nie przestaje dostarczać ciekawych wiadomości z pogranicza finansów i IT. Tym razem spojrzymy na giełdę Bitfinex i jej „drobne” problemy z podwykonawcą – a w tle zobaczymy polski rząd i Komisję Nadzoru Finansowego.
Giełda Bitfinex to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalutowych działających na rynkach międzynarodowych. Oprócz tego, że istnieje od roku 2012 i była ofiarą kilku dość
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
, znana jest także ze stworzenia kryptowaluty Tether. Co prawda, oficjalnie nie ma związków między Bitfinexem a Tetherem, ale firmy prowadzące te projekty mają wspólnych udziałowców i kadrę zarządzającą. Tether jest ciekawą kryptowalutą, która według jej twórców miała być powiązana 1:1 z dolarem, z gwarantowanymi depozytami pokrywającymi każdego wydanego Tethera odpowiednim dolarem w banku (tak przynajmniej było do marca 2019, kiedy to „dolar w banku” został zastąpiony „dolarem w banku lub pożyczką lub innymi instrumentami…” itd.). Co w tej historii robi jednak Polska?
Problemy z rynkiem finansowym
Biuro prokuratora generalnego stanu Nowy Jork prowadzi postępowanie w sprawie nadużyć w firmie będącej właścicielem Bitfinexa i ujawniło
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
. Wynika z nich znany już wcześniej obraz wielu problemów z prowadzeniem rachunków w tradycyjnych bankach. Spółki prowadzące Bitfinexa i Tether nie posiadają odpowiednich zezwoleń na amerykańskim rynku finansowym, przez co mają notoryczne problemy z nawiązywaniem formalnej współpracy z amerykańskimi bankami. Ich biznes polega jednak na wymianie dolarów na kryptowaluty (i na odwrót), zatem dostęp do kont dolarowych jest wręcz niezbędny. Do roku 2017 omawiane firmy korzystały z banków na Tajwanie, które współpracowały z amerykańskim Wells Fargo. W marcu 2017 Wells Fargo zrezygnował jednak z obsługiwania rachunków Bitfinexu. Przez kolejny rok Bitfinex korzystał między innymi z usług banku w Puerto Rico, jednak ten podobno nie radził sobie z wolumenem transakcji.
Na scenę wkracza Crypto Capital
Problemy Bitfinexu miała rozwiązać współpraca z panamską firmą Crypto Capital Corp. Firma ta otrzymała od Bitfinexu łącznie około miliarda dolarów na obsługę zleceń klientów giełdy. Co niezwykle ciekawe, pieniądze te zostały przekazane mimo braku jakiejkolwiek umowy łączącej te dwa podmioty. Crypto Capital Corp. z kolei założyła np. firmę Crypto sp. z o.o. w Michałowicach (powiat pruszkowski), która to spółka, dysponując kapitałem zakładowym w kwocie 5000 PLN, założyła rachunek w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach. Ten rachunek przez wiele miesięcy obsługiwał sporą część operacji Bitfinexu na całym świecie. Sytuację
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
.
W połowie 2018 pojawiły się poważne problemy z wypłatami z Bitfinexu. Okazuje się, że Crypto Capital odmówił realizacji zleceń Bitfinexu, nie chciał także zwrócić powierzonych mu środków. W oficjalnej komunikacji Bitfinex powtarzał, że wypłaty odbywają się bez problemu, jednak w rozmowach z Crypto Capital widać sporą desperację. Oto fragment rozmowy pracownika Bitfinexu (Merlin) z pracownikiem Crypto Capital (CCC).


Zrzut-ekranu-2019-04-26-o-16.01.07-580x230.png


Przepraszamy za jakość obrazu, ale tylko taki udostępniono
Rozmówca z Crypto Capital wskazuje w niej, że poprzedni szef KNF podał się dymisji i podaje link do
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
. Ma to rzekomo wskazywać na możliwość odzyskania środków. Według ujawnionych dokumentów Crypto Capital ostatecznie poinformował Bitfinex, że utracił kontrolę nad 851 milionami dolarów na skutek działań rządów Portugalii, Polski i USA. Bitfinex podchodził do tych twierdzeń sceptycznie.
Tymczasem warto zauważyć, że przynajmniej część tej historii jest prawdziwa – otóż 6 kwietnia 2018
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
. Przesłanką do zajęcia środków miały być powiązania z kolumbijskimi kartelami narkotykowymi. Co ciekawe, według amerykańskiego prokuratora na kontach miały znajdować się zarówno środki klientów giełdy, jak i jej kapitały własne – wszystko pomieszane w jednym worku.
Tether na ratunek
Jak uratować giełdę, która straciła właśnie 851 milionów dolarów? Pamiętacie, że do marca 2019 każdy Tether był zabezpieczony dolarem w banku? Co prawda, Tether i Bitfinex to dwa zupełnie różne podmioty, ale okazuje się, że w październiku 2018 podpisano umowę między podmiotami nimi zarządzającymi (podpisy po obu stronach były te same, ponieważ osoby podpisujące zarządzają jednocześnie obiema firmami). Umowa ta poskutkowała przekazaniem 600 mln prawdziwych USD z konta Tethera na konto Bitfinexu, podczas gdy jednocześnie na „rachunku” w Crypto Capitals przeksięgowano nieistniejące, utracone dolary z konta Bitfinexu na konto Tethera. Proste, prawda? Tak działa kryptowaluta powiązana 1:1 z dolarem… Podsumujmy to jedynym słusznym obrazkiem.


itsgone1.jpg


Jedyny komentarz
P.S. Jeśli wiecie, co się działo w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach, to dajcie znać, bo to też musi być świetna historia. Gwarantujemy anonimowość!
info:zaufanatrzeciastrona.pl
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19194
Reakcje/Polubienia
55838
Prokurator już zainteresował się tą sprawą
Giełda
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Bitfinex znana jest między innymi przez kontrowersje związane z kryptowalutą Tether (USDT). Amerykańska giełda pochwalić się może tytułem jednej z najstarszych platform tradingowych na świecie, a także mianem głównego propagatora USDT. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami, giełda
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
w sprawie możliwego ukrywania ogromnych strat spółki. Bitfinex oskarżono o utratę 850 milionów dolarów, a następnie wykorzystanie funduszy z USDT w celu ukrycia poniesionych strat.


Prokurator generalny otrzymał nakaz sądowy, aby monitorować działającą w Nowym Jorku spółkę iFinex Inc – właściciela Bitfinex, jak i Tether. Prokurator stwierdził w oświadczeniu, że dochodzenie jest w toku i ma na celu zidentyfikowanie „oszustwa przeprowadzanego przez Bitfinex oraz Tether”. Według oświadczenia, straty giełdy nigdy nie ujawniono inwestorom i aby wypełnić lukę brakujących funduszy, zarząd Bitfinex i Tether zaangażował się w szereg transakcji, dzięki którym uzyskali dostęp do 900 mln dolarów z rezerw gotówkowych Tether – podaje dalej prokurator Letitia James.

Giełda miała pobrać co najmniej 700 milionów dolarów z powyższej rezerwy. Oprócz tego, prokurator zarzuciła Bitfinex przekazanie 850 milionów dolarów panamskiemu podmiotowi o nazwie Crypto Capital Corp – bez żadnej pisemnej umowy.

Ponadto stwierdzono, iż klienci ze stanu Nowy Jork nadal handlują na platformie Bitfinex, mimo że giełda wycofała się ze świadczenia usług w tej jurysdykcji. Jeśli chodzi o Tether, wokół samego projektu narosło wiele kontrowersji, związanych głównie z manipulacjami rynku, a także nadmiarową emisją tokenów USDT. Na przestrzeni miesięcy okazało się, że Tether nie jest całkowicie połączony z kursem dolara. Jego cena wahała się w przedziale 85-99 centów, osiągając
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
na giełdzie kryptowalut Kraken.
źródło:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Do góry