"Hejty na Fejsie" czyli prawdziwa twarz hejterów
info:kmag.pl
“Pedały do gazu, powiadasz? Niech Cię zobaczą”. Na stronie “Hejty na fejsie” komentarze internetowych hejterów zostały zestawione z ich zdjęciami. Dużo się mówi o hejtowaniu w sieci, a zjawisko to zamiast zanikać, zdaje się coraz bardziej rozprzestrzeniać. Jeszcze niedawno wydawało się, że internet zalewają masy obraźliwych komentarzy, gdyż daje on poczucie anonimowości. Dziś największą areną sieciowych dyskusji jest najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie, czyli Facebook, w przypadku którego trudno mówić o anonimowości. Jego użytkownicy nie stykają się ze sobą bezpośrednio, ale komentując posty występują zwykle pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem oraz widać ich twarze na zdjęciu profilowym, często możemy również poznać ich miejsce pracy i zamieszkania. Mimo tego wiele osób nie ma zahamowań, by to co mówią w małym gronie przy piwie, pisać publicznie i obrażać do woli innych.
Twórcy „Hejtów na fejsie” postanowili wykorzystać tę skłonność części społeczeństwa do nadmiernej ekspresji i łatwość w rzucaniu mięsem. Na początku lipca założyli na platformie mikroblogowej Tumblr stronę, na której publikowane są memy ze zdjęciami hejterów i cytatami z ich obraźliwych, w większości homofobicznych wypowiedzi. W jej opisie możemy przeczytać:
„Hejty firmujesz swoją twarzą. Nie trafiają one wyłącznie do ofiary oraz lajkujących Cię ziomków. Nie znikają po zapomnieniu. Nie schowasz się za niewyraźnym awatarem. Czasem ktoś przejrzy udostępnione przez Ciebie fotki. I zestawi Twój pieczołowicie budowany selfikami wizerunek spoko ziomka, grzecznej dziewczynki, wesołego 10-latka, statecznej matki, ambitnego studenta zagranicznej uczelni, kumpelki-twardzielki, opiekuńczego ojca itp. z Twoimi wpisami przepełnionymi nienawiścią łamiącą nawet zasady poprawnej pisowni.”
Trudno oskarżać twórców strony o naruszenie anonimowości, nie ma tu też mowy o manipulacji. Autorzy wpisów dokonywali ich świadomie i publicznie, więc chyba nie powinni się wstydzić (a powinni, zanim je napisali). Dzięki stronie możemy przekonać się, jak szeroki przekrój społeczeństwa lubuje się w hejterstwie – są tu nastolatkowie, rodzice z dziećmi i osoby w podeszłym wieku. Hejterstwo ponad podziałami.
:
info:kmag.pl
Zaloguj
lub
Zarejestruj się
aby zobaczyć!