Jak przyśpieszyć internet dzięki zmianie MTU?

A

Anonymous

Wszystkie działania tutaj opisane wykonujesz na własną odpowiedzialność, ani ja ( autorka ) ani programyzadarmo.net.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne problemy po wykonaniu poradnika.

Proszę najpierw przeczytać całość, a dopiero później zacząć cokolwiek robić


Więc może na początek czym jest MTU...

MTU określa maksymalny rozmiar wysyłanego pakietu. Gdy rozmiar jest za duży transfer się zmniejsza, ponieważ pakiet jest zatrzymywany przez router i dzielony na części, gdy zaś jest za mały tracimy, ponieważ nie wykorzystujemy pełnych możliwości transferu. Najczęściej występuje ten pierwszy problem czyli za duży rozmiar wysyłanego pakietu. Zatem ustawmy dokładny rozmiar pakietu jaki obsługuje router. Dla każdej sieci jest inny rozmiar!

UWAGA! Przed wykonaniem poniższych instrukcji zamknij programy pobierające dane z internetu!

Zaczynamy!

W menu start wpisujemy cmd

kYoVX.jpg


Następnie w konsoli wpisz komende ping -f -l 1500 google.pl ( adres dowolny )

1Sin3.png


Jeśli pojawi się tekst Pakiet musi być podzielony... zmniejsz wartość z 1500 np. na 1480

EwYas.png


lT7ro.png


w taki spróbuj znaleźć jak największą liczbę (np. 1472) po której pojawi się tekst Odpowiedź z...

R5yln.png


u mnie jest to 1450 co jest widoczne na screenie

Po znalezieniu odpowiedniej wartości trzeba wprowadzić ją do systemu zrobisz to dzięki programowi CableNut MTU do pobrania tutaj:


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Po ściągnięciu programu wypakuj go i uruchom

VVKFt.png


Pojawi Ci się takie oto okno

snblF.png


Wpisz w nie liczbę, którą uzyskałeś / uzyskałaś w na początku poradnika

rSoGg.png


Po wpisaniu kliknij na Apply

Po tej czynności pojawi Ci się okienko z napisem "MTU setting applied successfully", kliknij na OK i zamknij program



Teraz w menu start wpisz regedit i wciśnij enter

tBHqg.jpg


przejdź przez klucze HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\
Services\Tcpip\Parameters

następnie kliknij prawym przyciskiem na kluczu Parameters i wybierz polecenie eksportuj aby zrobić kopię tej gałęzi

w oknie po prawej odnajdź wartość TcpWindowSize ( jeśli jej nie masz stwórz ją poprzez kliknięcie prawym przyciskiem w prawej części okna i wybranie polecenia wartość DWORD 32 - bitowa )

następnie od liczby MTU ( tej otrzymanej na początku ) odejmij 40 i Otrzymany wynik pomnóż przez 4

czyli w moim przypadku będzie to tak:

1450-40=1410*4 = 5640

liczbę otrzymaną z tego działania wpisz w edytorze rejestru

T9r6a.png


kliknij OK, zamknij edytor rejestru i uruchom ponownie komputer

Usuwanie wprowadzanych zmian

Klikamy dwa razy na utworzonej wcześniej kopii zapasowej rejestru


Powodzenia
 

DziadDalf

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
27 Maj 2010
Posty
3362
Reakcje/Polubienia
1973
Miasto
Z DziadLandu ;p
Hm czy zmiana wartości MTU jest dobrym pomysłem czasem... Nie zawsze jest to dobrym rozwiązaniem, a czemu to już można zapytać wujka G... .

A co do tego użytkownicy cFosSpeeda mają ciekawszą opcje:
Automatyczna optymalizacja MSS (MTU)

Dostosowuje MSS/MTU dla maksymalnej prędkości. Najczęściej wartości w zakresie 1500/1492 pozwalają na osiąganie większych prędkości.
 

remool

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Maj 2011
Posty
2964
Reakcje/Polubienia
71
Jeśli nie mamy cFS`a to myślę że warto poexperymentować
Kiedyś jak zmieniałem MTU kierowałem się jeszcze paroma dodatkowymi wskazówkami
1 MTU ustawiałem pod serwer DNS obsługujący nasz komp
2 Jeśli mamy router w sieci to zmiany musimy wprowadzić także w jego ustawieniach ( jeśli tego nie zrobimy to pozostanie on wąskim gardłem )
3 W rejestrze w kluczu (podanym przez Olę ) wpisujemy wyliczona wartość i zmieniamy tryb na 10siętny
Ola :ok
 
Do góry