Jak usunąć MBR z dysku?

remool

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Maj 2011
Posty
2964
Reakcje/Polubienia
71
Podpowiedzcie mi jak pozbyć się sektora mbr z drugiego dysku? Dysk jest z innego kompka i chciałbym doprowadzić go do stanu pierwotnego, tzn bez partycji itp
Trochę looknąłem w necie o tym ale każdy pisze coś innego a ja nie chciałbym przy okazji "rozwalić" pierwszego dysku...
52020983222824193247.jpg

Użyłem HDD LLFT i MBR nadal widać
 

hmmkot

Wygadany
Dołączył
16 Październik 2012
Posty
97
Reakcje/Polubienia
50
start akcesoria cmd uruchom jako administrator

diskpart
list partition
select disk 2 (tylko sprawdź na list part czy to na pewno ten wyświetla)
clean
exit
 

remool

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Maj 2011
Posty
2964
Reakcje/Polubienia
71
Zrobiłem tak jak radziliście, odpalam EA Partition Master i MBR widać nadal :scratch
 

pss

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
16 Październik 2010
Posty
1127
Reakcje/Polubienia
62
Ja do tego celu zawsze używałem instalatora windows i nigdy nie miałem z tym problemu (oczywiście mając podpięte dwa dyski do komputera - chociaż nie jestem pewien czy to konieczne)
 

alco

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
12 Maj 2011
Posty
1571
Reakcje/Polubienia
648
Wyczytałem na elektroda
Wyzeruj pod linuksem początek dysku poleceniem
dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count =1000

Nagrać na þłytę (opcja nagraj obraz lub podobna) i wystartować komputer z tego CD.
Po pokazaniu się pulpitu otwórz terminal (klik na ikonę na dole po lewej stronie) i wpisać w terminal polecenie ( zakładam ,że do komputera jest jeden dysk podłączony) które wyżej napisałem.
Jeżeli chcesz cały dysk wyzerować to polecenie
ddrescue --force /dev/zero /dev/sda
Po tym poleceniu nie zostanie NIC na dysku.

W tym przypadku musiał byś chyba odpiąć dysk z windowsem.
 

remool

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Maj 2011
Posty
2964
Reakcje/Polubienia
71
Wypróbowałem parę innych sposobów i zero efektów.... pozostaje metoda z linuxem
 

Avos

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Styczeń 2012
Posty
141
Reakcje/Polubienia
1
Spróbuj tym programem kiedyś mi pomógł.
Super Fdisk 1.0
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35949
Reakcje/Polubienia
25043
Miasto
Trololololo

saper1972

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
5 Lipiec 2010
Posty
258
Reakcje/Polubienia
1
To co tam jest napisane wcale nie oznacza, że wszystkiego nie wykasowaleś !!! przecież jak byk widać, że dysk jest czysty.To, że napisane jest MBR oznacza, że dysk został zainicjowany właśnie w MBR ( czyli mówiąc po ludzku po staremu w Biosie) Można to zmienić na GPT, jeżeli dysk będzie pracował pod UEFI i taka opcja jest w większości programów do zarządzania dyskami ale wracając do tematu coś tam zawsze będzie się wyświatlało bo dysk został już zainicjowany, może być albo MBR albo GPT ale nie ma możliwości niczego, zresztą jest to zbędne, wystarczy założyć nowe partycje i ewentualnie dla pewności wyczyścić programem Privazer.
 

luger

Bardzo aktywny
Dołączył
18 Styczeń 2011
Posty
169
Reakcje/Polubienia
32
Miasto
Poznań
saper1972 napisał:
To co tam jest napisane wcale nie oznacza, że wszystkiego nie wykasowaleś !!! przecież jak byk widać, że dysk jest czysty.To, że napisane jest MBR oznacza, że dysk został zainicjowany właśnie w MBR ( czyli mówiąc po ludzku po staremu w Biosie) Można to zmienić na GPT, jeżeli dysk będzie pracował pod UEFI i taka opcja jest w większości programów do zarządzania dyskami ale wracając do tematu coś tam zawsze będzie się wyświatlało bo dysk został już zainicjowany, może być albo MBR albo GPT ale nie ma możliwości niczego, zresztą jest to zbędne, wystarczy założyć nowe partycje i ewentualnie dla pewności wyczyścić programem Privazer.
Obserwowałem ten temat i czekałem aż wreszcie ktoś to napisze, byłem ciekaw kiedy to nastąpi :zaciesz
 

hmmkot

Wygadany
Dołączył
16 Październik 2012
Posty
97
Reakcje/Polubienia
50
luger - nie wiem na jaką odpowiedź czekałeś, ale odpowiedź snajpera1972 jest błędna - jak najbardziej da się wyzerować dysk na amen (z usunięciem gpt i mbr) - w sektorach mbr są zapisywane dane np. true crypt zapisuje w 67 swoje informacje, więc zerowanie tych obszarów ma jak najbardziej sens.

GPT i MBR można założyć bez problemu nie tylko w BIOSie, ale w kontrolce mmc także.

3 pierwsze (moja faktycznie ma jeden błąd bo powinno być disk list) odpowiedzi przeprowadzone prawidłowo wyzerowują dysk (przygotowują go pod inicjalizacje, która jest niczym innym jak założeniem mbr lub gpt )
 
Do góry