Kaspersky Internet Security konfiguracja

Leszek55

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
9 Sierpień 2010
Posty
232
Reakcje/Polubienia
240
Mam dylemat i "motam się" a konkretnie może jednak czegoś nie wiem w konfiguracji KIS (?) a może czas rozstać się z Kaspersky, oto moja zagwozdka :) Mam wrażenie że KIS przeszedł zwyczajem innych producentów na pełny automat czyli user po instalacji ma zapomnieć o programie bo on za niego wszystko zrobi samodzielnie i niestety- bynajmniej u mnie- parę razy "wyleczył i usunął" programy powszechnie bezpieczne. Co ciekawe nawet po przeskanowaniu online na stronach do tego przeznaczonych, programy zostały wykazane jako czyste a wśród nich potwierdzał to nawet Kaspersky w nich zawarty.Dobra wiem, false komunikaty zdarzają się i najlepszym więc dodam program do wykluczeń i po sprawie, no ale (!) program już został posłany w kosmos a odzyskanie z kwarantanny nie zawsze kończy się powodzeniem i kółko się zamyka.Próby zmiany w ustawieniach na tryb interaktywny "pytaj-itp" kończą się mnóstwem alertów i najgorsze w tym, że potwierdzanie-zaptaszkownie, jest nie do końca skuteczne bo mimo sklasyfikowania opcji jako zaufana czy co tam innego w temacie, pyta ponownie aż do wquwienia :). Po przejrzeniu wszystkich opcji i kombinacji ustawień w KIS mam wrażenie że albo KIS tu rządzi, albo manualnie zaklikam się :).Zastanawiam się nad alternatywą Comodo IS bo wolałbym mieć "kontrolę" co ma być a co nie, w Comodo przykładowe zapytania "blokuj-blokuj tylko teraz- itp" jakoś skutkowały zapamiętanymi regułami, jednak opinie o Comodo są skrajne, od pochwał do negacji, a w testach skuteczności nie są za bardzo często brani pod uwagę? Ewentualnie zestaw typu: zapora to nakładka Windows Firewall Controls (teraz przejęła to Malwarebytes) do tego Hitman Pro Alert w tle i do tego jakiś antywirus.... no właśnie jaki doradzacie ? Od czasu do czasu trzepanie programami "ręczne-na żądanie" i można jakoś spokojniej spać-no nie wiem :) Może ktoś się wypowie i jakiś złoty środek doradzi.
 

Elvis

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
21 Czerwiec 2012
Posty
2304
Reakcje/Polubienia
850
Dziwne to co piszesz, bo ja mam ustawione żeby pytał po wykryciu co ma zrobić i nie mam żadnych denerwujących alertów. U mnie siedzi cichutko, co najwyżej zapora coś tam się odezwie raz na ruski rok.
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4338
Reakcje/Polubienia
5736
Miasto
To tu to tam....
Coz mozna doradzic... wiesz, KIS ma opcje calkowitego wylaczenia ze skanowania zarowno folderow jak i programow ktorym mozesz nadac rozliczne uprawnienia (u mnie np. H:\Tools nie podlega zadnemu skanowaniu, ani uruchomoionych programow, ani ruchu sieciowego generowanego przez nie).

Ale skoro juz i tak ruch sieciowy kontroluje Ci Malwareytes, to ja bym jeszcze dolozyl tak: Zemana antykeylogger, do tego wzialbym cos od ESETA ORAZ Comodo a zeby miec pewnosc ze na pewno bedzie sie pieprzyc przyklepalbym to Hitmanem i Avastem.

Odnosnie: parę razy "wyleczył i usunął" programy powszechnie bezpieczne.
Info: https://programyzadarmo.net.pl/threads/kaspersky-kis-konfiguracja.40288/ - jakis przyklad co konktretnie usunal?
 

Leszek55

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
9 Sierpień 2010
Posty
232
Reakcje/Polubienia
240
Sorry nie do końca przejrzyście to opisałem ale nie chciałem tworzyć -epistoły a pytań faktycznie trochę dużo.Konkretnie piszę o-Windows 10 Pro, na nim właśnie pakiet Kaspersky KIS obecnie wersja 2020 oraz Hitman Pro Alert w realtime i to wszystko(!) @spamtrash źle odczytałeś albo ja źle opisałem, ale nie mam nastu programów zabezpieczających, natomiast moje pytanie było o konfigurację KIS by unikać jego "samowoli" ale przy tym nie ujmując jego skuteczności ochrony. Następne przy okazji, zapytałem o opinie użytkujących Comodo IS bo skłaniam się do odejścia od KIS w zamian właśnie na Comodo IS, a na koniec trzecie zapytanie dotyczyło jak nie KIS i nie Comodo, to myślę o zestawie właśnie złożonym z Windows Firewall Control Ver_6.0.2.0 do tego Hitman Pro Alert i jakiś antywirus zamiast Defendera, mam nadzieję że teraz to lepiej opisałem :)
Co do progsów jakie "wyleczył-usunął" to parę się trafiło i dziś to już dla mnie historia więc nie wszystko przywołam z pamięci, ale ostatnio przykładowo- Revo Uninstaller Pro legalny-zakupiony mu się nie spodobał- a wcześniej było o.k, dodam instalka ze strony producenta ! Bez problemu natomiast zainstalowałem Revo na innym systemie (Win 8.1 Pro) na którym działa pakiet McAfee IS z Hitman Pro Alert. Na Win 10 ulubiony KIS stwierdził że musi wyleczyć zagrożenie-następnie przeniósł do kwarantanny i stwierdził że nie może wyleczyć więc musi usunąć zagrożenie wszystko połączone na koniec z restartem komputera czyli normalna procedura, tylko że zassaną instalkę mi wyrypał bo po restarcie próba przywrócenia z kwarantanny skutkuje wyborem innego katalogu (nie może przywrócić do źródła) a przwrócenie jest nie do końca poprawne.Wobec czego ponownie pobieram instalkę-ble-ble i teraz bawię się w ustawianie "wykluczeń" instaluję -działa a KIS pobraną instalkę za chwilę "leczy"....Doradzasz mi wyłączenie ze skanowania określonych folderów czy plików, tak znam tą możliwość tylko po co mi wtedy program do ochrony, równie dobrze na czas instalacji mogę wyłączyć KIS ale to nie jest poprawne rozwiązanie. Jak włączę KIS w tryb interaktywny to przykładowo: mimo dodania TotalComander do zaufanych by nie pytał co chwilę że TC chce korzystać z każdej operacji-popierdułki to ponowne uruchomienie TC i te same zapytania (?) a nie chciałbym całkowicie wykluczyć TC ze skanowania bo nigdy nie wiesz czy czegoś nie złapiesz :)
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4338
Reakcje/Polubienia
5736
Miasto
To tu to tam....
1.Revo Uninstaller Pro
2. Doradzasz mi wyłączenie ze skanowania określonych folderów czy plików, tak znam tą możliwość tylko po co mi wtedy program do ochrony, równie dobrze na czas instalacji mogę wyłączyć KIS ale to nie jest poprawne rozwiązanie.
3.Jak włączę KIS w tryb interaktywny to przykładowo: mimo dodania TotalComander do zaufanych by nie pytał co chwilę że TC chce korzystać z każdej operacji-popierdułki to ponowne uruchomienie TC i te same zapytania (?) a nie chciałbym całkowicie wykluczyć TC ze skanowania bo nigdy nie wiesz czy czegoś nie złapiesz :)

1. To blad. Napisz do supportu Kasperskyago. Nie spotkalem sie z usuwaniem Revo na jakiejkolwiek maszynie z ktora mam/mialem do czynienia (alo ustawiles cos "ponad". Teoretycznie moglbym poprosic Cie o pobranie
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
, przelecenie komputera i posiedziec nad logami ale... mijaloby sie to z celem bo i tak gostek z supportu poprosi Cie o sciagniecie
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
oraz oinstruuje jakie logi go interesuja (a avz wchodzi w sklad GSI).
2. Masz racje. Przyklad podalem dlatego ze ja w jednym folderze mam narzedzia na ktore KAZDY antywirus zareagowalby alergicznie i wywalil bez pytania.
3. TC - nie masz na mysli dzialania wtyczek? Z racji tego corobi TC polecalbym ustawienie zezwolen w kontroli aplikacji (tylko uwazaj co chcesz ustawic: reguly dla samego TC czy dla uruchomionych z jego pomoca wtyczek czy programow).

Pierwsze: napisz do supportu bo po mojemu albo masz cos pogmatwane w ustawieniach albo masz uszkodzona aplikacje - definitywnie usuniecie Revo to BLAD.
 

Elvis

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
21 Czerwiec 2012
Posty
2304
Reakcje/Polubienia
850
Przypomniało mi się, że kiedyś przez chwilę miałem zainstalowany KIS razem z OSArmor i wtedy też były jakieś alerty podczas uruchamiania znanych programów. Nie pamiętam dokładnie bo to było dawno, ale chyba nawet wyłączenie ochrony w OSArmor niewiele pomogło. Obstawiam więc jakiś konflikt z HitmanPro.Alert, bo KIS na domyślnych ustawieniach to full automat i nie ma mowy o blokowaniu znanych programów.
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4338
Reakcje/Polubienia
5736
Miasto
To tu to tam....
Przypomniało mi się, że kiedyś przez chwilę miałem zainstalowany KIS razem z OSArmor i wtedy też były jakieś alerty podczas uruchamiania znanych programów. Nie pamiętam dokładnie bo to było dawno, ale chyba nawet wyłączenie ochrony w OSArmor niewiele pomogło. Obstawiam więc jakiś konflikt z HitmanPro.Alert, bo KIS na domyślnych ustawieniach to full automat i nie ma mowy o blokowaniu znanych programów.
Tez mi sie tak wydaje, ale zamiast gdybac - lepiej jesli serio @Leszek55 otworzy po prostu ticket na supporcie, zamiast tygodni gdybania po prostu wrzuca logi z diagnostyki na mlynek i wyrzuci, a bedzie mial odpowiedz po paru dniach.
 

Leszek55

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
9 Sierpień 2010
Posty
232
Reakcje/Polubienia
240
Miłe podziękowania za uwagi i pomoc! Do supportu pisałem-jestem nawet zarejestrowanym użytkownikiem-po małej(?) wymianie danych dostałem finalną odpowiedź coś koło tego "musiał nastąpić splot-ciąg zdarzeń które mogły wywołać takie zachowanie KIS" a raczej żadnego rozwiązania ponad te co już tu podaliście.Wcześniejsze wersje KIS nie sprawiały u mnie takich dziwnych niespodzianek a parę lat na KIS jadę :) Może @Elvis ma rację bo Hitman Pro Alert używam od roku czasu jednak dla mnie to fajny kawałek softu "blokowanie expolitów-bezpieczne surfowanie-redukcja ryzyka infekcji-keylogger" i w moich zastosowaniach się sprawdza.Jedyny "konflikt" jaki wyłapałem to podczas używania "Bezpieczne Pieniądze" z modułu KIS muszę wyłączyć Hitmana bo dodatkowo szyfruje i nic wtedy nie wpiszesz na stronach otwartych za pomocą "Bezpieczna Przeglądarka" ale o tym akurat wiem .Kompa używam do wielorakich działań i stąd potrzeba dobrej ochrony ale też w miarę "kontrolowanej". Jak wiem aplikacja-plik czy co tam jeszcze, dodana do zaufanych to nie to samo co do wykluczeń-pierwsza jest nadal monitorowana ale już powinna być bez upierdliwych monitów i tego bym się trzymał przy programach znanych i czystych,wykluczenia też parę posiadam- świadome w miarę wiedzy i potrzeby działań :).Co do Revo to świeża historia bo stawiałem Win10 Pro wersję najnowszą 1909 na czysto z ISO i bez "głębszych metod zmniejszania telemetrii" tyle co wyłączenie zbędnych w sekcji "Prywatność" i to tych na które pozwala łaskawie Windows, a tu taki zonk.Może poproszę @elvisa jak się zgodzi- by podrzucił mi "config" swojego KIS w końcu to pliczek niecałe 1MB. Jeszcze raz dzięki za pomoc.
 

Elvis

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
21 Czerwiec 2012
Posty
2304
Reakcje/Polubienia
850
@Leszek55
Ja jadę na domyślnych + wyłączone zbędne moduły dla mnie np. Surfowanie incognito, blokowanie banerów, aktualizacja oprogramowania i coś tam jeszcze + odznaczona fajka przy ochronie w pierwszej zakładce żeby pytał po wykryciu wirusa. Reszta domyslnie.
 
Do góry