Koniec z hasłami? Google wypowiada im wojnę

A

Anonymous

3179f314b82b29d4720462e688fca24c,62,1.jpg

Niewielki token USB firmy Yubico biorący udział w prjkecie Google - czy uwolni nas od haseł?

Zespół pracowników Google, zajmujący sie bezpieczeństwem, w artykule, który ukaże się w specjalistycznym periodyku IEEE Security & Privacy Magazine, rozwija właśnie taką wizje niedalekiej przyszłości.

Koncepcja nie jest z pewnością nowa, lecz dotąd nie udało się wprowadzić metody, która pozwoliłaby uwolnić użytkowników od wymyślania i zapamiętywania haseł. Ta najstarsza i najtańsza metoda jest wciąż najpopularniejsza mimo, że doskonale zdajemy sobie sprawę jak bardzo jest ułomna.

Inżynierowie Google eksperymentują już z kart szyfrującą Yubico, która po wsunięciu w port USB automatycznie zaloguje przeglądarkę użytkownika do jego konta. Chrome został już zresztą przygotowany do tej technologii. W praktyce wsunięty klucz mógłby logować nas do wszystkich kont internetowych - co oczywiście wymagałoby współpracy innych dostawców usług. Protokół autoryzacji jest juz opracowany, i jak zapewniają pracownicy Google, jest całkowicie wolny, a do działania nie potrzebuje dodatkowego oprogramowania oprócz przeglądarki wspierającej standard i uniemożliwiającej serwisom śledzenie użytkownika.

W przyszłości taki mechanizm mógłby wyglądać jeszcze prościej, dokonując uwierzytelnienia bezprzewodowo: wtedy klucz dekodujący mógłby znajdować się np. w naszym telefonie komórkowym lub pierścieniu noszonym na palcu.


Za: Wired.com
Autor: Ł K Źródło: Media, onet

Co o tym myślicie? Ja osobiście myślę, że to wcale nie ułatwi nam życia...
 

remool

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Maj 2011
Posty
2964
Reakcje/Polubienia
71
jak google coś kombinuje to nic dobrego ( w szczególności dla nas ) z tego nie będzie , pożyjemy zobaczymy gdzie jest haczyk i drugie dno
W przypadku rozpowszechnienia ich pomysłu widzę już pierwszych poległych ...sieci P2M :(
 

artoor

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
6 Lipiec 2012
Posty
1157
Reakcje/Polubienia
0
Miasto
Częstochowa
Dla mnie złowieszczo brzmi tekst
W przyszłości taki mechanizm mógłby wyglądać jeszcze prościej, dokonując uwierzytelnienia bezprzewodowo: wtedy klucz dekodujący mógłby znajdować się np. w naszym telefonie komórkowym lub pierścieniu noszonym na palcu.
:Stop to może nam wszczepią chip pod skórę, albo gdzie indziej :pala
 
Do góry