Mój sposób na backup

Kiciulek

Świeżak
Dołączył
17 Grudnia 2012
Posty
26
Reakcje/Polubienia
0
System: kupno takiego samego dysku i AOMEI Partition Assistant Pro Edition. Robię kopię całegodysku, klaster po klastrze i nie martwię się, że nagle padnie mi system po zainstalowaniu programu, albo deinstalacji sterowników, czy ataku wirusa, czy nawet awarii dysku. W takie sytuacji wsadzam drugi i formatuję ten z "zepsutymi danymi", po czym robię znowu kopię i ewewntualnie doprowadzam system do aktualnego stanu jesli się zmienił od ostatniego backupu. Najtańsze i najszybsze rozwiązanie, próbowałem już z "True Image", ale szkoda kasy, czasu i ambarasu.

Ważne pliki - synchronizacja z drugm magazynem (większym dyskiem) za pomocą programu FreeFileSync. Mam dzięki temu ważne pliki w stylu zdjęcia, video, archiwa, wszelkie dokumenty i pliki, stare i nowe, używane i nieużywane, cokolwiek, co nie chce by było na dysku w komputerze, bo zapycha miejsce, a może się przydać i mam to pod kontrolą dzięki temu małemu często aktualizowanemu oprogramowaniu. Łatwo też dzięki temu przenosić dane z komputerów. Po prostu mam magazyn danych, z których mogę kożystać na wszystkich komputerach.

Kopie płyt - Daemon tools i zapis w .mdx. Nie od dziś wiadomo, że płyty są wolne, rysują się, niszczą, ale ładnie wyglądają na półce, więc niech tam zostaną. Polskie prawo pozwala wykonać kopię takiej płyty. Warto przechowywać ją cyfrowo, nie trzeba wozić pudełek podczas podróży, szybki odczyt i na wypadek huraganu ;), albo innego typu zniszczenia płyty; dalej mamy choć wersję elektroniczną

Często aktualizowane pliki i dokumenty udostępniane - usługi chmury: dropbox, choć mały to dobry do przerzucania danych na inne servery, bo dobrze rozpoznawane są linki udostępnianych plików, yandexdisc - dużo miejsca - idealny do większej ilości plików np. materiałów do pracy/nauki, w dodatku można udostępniać. The Box - 50GB - idelny servis na duży, często aktualizowany folder z plikami żadziej używanymi.
Przetestowałem wiele usług chmurowych i te wydają mi się najlepsze.

Na sam koniec - wszystko chomikuj - udostępniający nieskończoną powierzchnię i dobre transfery, choć często słabsze przy downloadzie. Dobrze jest mieć tam kopie swych plików w folderze prywatnym. Nie ma lepszego serwisu tego typu, a w szczególności jeśli wysyłamy zaszyfrowane dokumenty/pliki - bezpieczniej, jak i łatwiej później ściągać w razie konieczności, z uwagi na fakt iż nie mozna pobierać folderów zawartych w folderach, a jedynie pliki z nimi. Jako wirtualny magazyn - idealne; w szczególności do dużych plików.
 
A

Anonymous

Kupowanie takiego samego dysku jak się ma w kompku to chyba jednak nie najtańsza metoda. A i z szybkością wykonywania takiej operacji też bym polemizował.
 

Kiciulek

Świeżak
Dołączył
17 Grudnia 2012
Posty
26
Reakcje/Polubienia
0
szybko, bo wystarczy w przypadku backupu włożyć, albo nawet podłączyć drugi dysk, jeśli już siedzi w obudowie. Szybkość zależy od interfejsu przesyłu, wiadomo, że po USB 2.0 będzie wolnij niż po SATA lub USB 3.0. Taniej, bo dysk (zależy też i jaki) kosztuje tyle co i program do backup'a firmy Acronis. W mym wypadku jest to i wygodniejsze i łatwiejsze. Tym bardziej jeśli chodzi o partycję systemową.
 

Emmers

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
25 Marzec 2012
Posty
2235
Reakcje/Polubienia
788
Miasto
Hajnówka
Kiciulek napisał:
System: kupno takiego samego dysku i AOMEI Partition Assistant Pro Edition. Robię kopię całegodysku, klaster po klastrze i nie martwię się, że nagle padnie mi system po zainstalowaniu programu, albo deinstalacji sterowników, czy ataku wirusa, czy nawet awarii dysku. W takie sytuacji wsadzam drugi i formatuję ten z "zepsutymi danymi", po czym robię znowu kopię i ewewntualnie doprowadzam system do aktualnego stanu jesli się zmienił od ostatniego backupu. Najtańsze i najszybsze rozwiązanie, próbowałem już z "True Image", ale szkoda kasy, czasu i ambarasu.
A ja od dawna używam Acronis True Image w darmowej wersji Seagate DiscWizard i nigdy mnie nie zawiódł. Kopię partycji systemowej tworzę do 8 minut , przywracanie trwa nawet krócej. Program jest darmowy. Kopię mogę umieścić na innej partycji, innym dysku lub dysku wymiennym , nagrać na DVD. Po przywróceniu system jest idealnie taki sam jak w momencie tworzenia kopii, a tworząc kopie przyrostowe mogę sobie wybrać taką, która była utworzona konkretnego dna i z konkretnymi zmianami w oprogramowaniu. Pomysł z identycznym drugim dyskiem i systemem to absolutny niewypał:marnotrawstwo czasu i pieniędzy.
 

rafalp86

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2011
Posty
916
Reakcje/Polubienia
446
Ja stosuje podobne rozwiązanie co "Emmers" tylko, że używam Paragon Drive Backup 9.5 Professional z promocji. Zrobić kopie , zostawić na oddzielnej partycji na komputerze, przy czym można skopiować plik dodatkowo na zewnętrzny dysk. Podłącza się pod USB i działa :jezyk bez rozbierania komputera. Ale co do metody backupu to już co kto woli. Ważne żeby było szybko i bez ceregieli :)

"Kiciulek" niezły wykład :ok może komuś się przyda.
 

Kiciulek

Świeżak
Dołączył
17 Grudnia 2012
Posty
26
Reakcje/Polubienia
0
Emmers napisał:
A ja od dawna używam Acronis True Image w darmowej wersji Seagate DiscWizard i nigdy mnie nie zawiódł. Kopię partycji systemowej tworzę do 8 minut , przywracanie trwa nawet krócej. Program jest darmowy. Kopię mogę umieścić na innej partycji, innym dysku lub dysku wymiennym , nagrać na DVD. Po przywróceniu system jest idealnie taki sam jak w momencie tworzenia kopii, a tworząc kopie przyrostowe mogę sobie wybrać taką, która była utworzona konkretnego dna i z konkretnymi zmianami w oprogramowaniu. Pomysł z identycznym drugim dyskiem i systemem to absolutny niewypał:marnotrawstwo czasu i pieniędzy.

A mnie właśnie Acronis zawiódł, stąd taka opcja, która bynajmniej nie jest absurdalna. Kolega nie wspomniał, że trzeba mieć dysk Seagate (albo Fujitsu?), by korzsytać z darmowego Acronisa. Jedyną przewagą wg. mnie jest tworzenie cyfrowej kopii, a nie fizycznej. A 8 minut, to chyba kopia przyrostowa, albo partycja mała. Tak czy inaczej jak rafalp86 przytoczył; każdy ma swój sposób - ważne by był skteczny, ja tylko zasugerowałem :)
 

rafalp86

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2011
Posty
916
Reakcje/Polubienia
446
Dla WesternDigital też dają podobną aplikacje Acronis :)
 

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1069
Reakcje/Polubienia
39
A co powiecie na temat innego softu tego typu: Paragon, Easeus itp. ? Wady i zalety?
Pod XP używam Paragon Backup Expres 9 Free a pod win7 wbudowane narzędzie do tworzenia kopii. Nie mam innych doświadczeń w tym temacie ale chętnie przeczytam wasze opinie i doświadczenia.
 

Manila

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
15 Październik 2012
Posty
1213
Reakcje/Polubienia
58
PiotrN72 napisał:
A co powiecie na temat innego softu tego typu: Paragon, Easeus itp. ? Wady i zalety?

Paragon u mnie dał trochę ciała. Konkretnie Paragon Backup & Recovery 2013 Plus. Zrobiłem w grudniu w ciągu jednej godziny kopie p.systemowej zarówno Paragonem, jak i linuksowym Partimage. najpierw przywracałem z Paragona i po sprawdzeniu plików systemowych komendą sfc /scannow okazało się, że są uszkodzone pliki i nie można ich naprawić. No to w takim razie przywróciłem partycję z kopii Partimage i żadnych błędów nie było. Pozbyłem się Paragona i oprócz linuksowego narzędzia sprawdzam jako zabezpieczenie inny soft.
 

Emmers

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
25 Marzec 2012
Posty
2235
Reakcje/Polubienia
788
Miasto
Hajnówka
Kiciulek napisał:
Kolega nie wspomniał, że trzeba mieć dysk Seagate (albo Fujitsu?), by korzsytać z darmowego Acronisa. Jedyną przewagą wg. mnie jest tworzenie cyfrowej kopii, a nie fizycznej. A 8 minut, to chyba kopia przyrostowa, albo partycja mała. Tak czy inaczej jak rafalp86 przytoczył; każdy ma swój sposób - ważne by był skteczny, ja tylko zasugerowałem :)
Otóż nie koniecznie . DiscWizard działa z dyskami Seagate i Maxtor do dysków WDC jest również darmowy Acronis i wystarczy choćby podłączyć jakikolwiek dysk jednego z tych producentów by Acronis w tych wersjach działał. Jeśli korzystamy z zewnętrznego dysku Seagate , nie jest ważne jakie dyski są we wnętrzu komputera. 8 minut to czas tworzenia obrazu pełnej kopii partycji 150 GB zapełnionej w 43 %. Pełna kopia całego dysku 1000GB (1T) zajęła mi mniej niz 7 minut. Skąd tak krótki czas? Acronis nie kopiuje danych ale sektory i robi to niezwykle szybko i sprawnie. Szczególnie to widać przy klonowaniu dużych dysków. Żaden z testowanych przeze mnie programów nie robi ani kopii ani klonowania w tak krótkim czasie, a rekordzistą w ślimaczeniu procesu jest backup Microsoftu, którego kopie potrafią zajmować więcej miejsca niż kopiowane dane na partycjach. Archiwa Acronis są stosunkowo małych rozmiarów, można je jeszcze zmniejszyć wybierając metodę kompresji. Jest również jedna ważna rzecz o której powinniśmy pamiętać wykonując kopie jakimkolwiek programem. Dysk na który zapisujemy kopie powinien być sformatowany w systemie plików NTFS...w przeciwnym wypadku kopie będą podzielone na pliki do 3.99 GB , ponieważ system plików FAT32 nie widzi i nie obsługuje plików większych od 4 GB (dokładnie 4 GB minus 1 Bajt) Najczęściej zapominamy o tym i nasze dyski przenośne formatujemy w starym systemie plików FAT 32, tak samo jest z większymi pendrivami. Kolega chciał skopiować film o rozdzielczości HD i wielkości ponad 4 GB na swojego pena 16 GB i jakież było jego zdziwienie gdy kopiując na pusty pendrive otrzymywał za każdym razem komunikat o braku miejsca na nim. Powód: system plików FAT 32. Wystarczyło sformatować pena na NTFS i film skopiował się bez problemu.
 

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1069
Reakcje/Polubienia
39
Zgadzam się z Emmers. Kiedyś miałem instalkę Acronis dla dysku Seagate i Maxtor lecz mój laptop nie miał takiego. Zrobiłem test czy się zainstaluje i zadziała mając jednocześnie podpięty dysk zewnętrzny Seagate. Ku memu zdziwieniu program rozpoznał Seagate i utworzył kopię partycji C. Lecz zostałem przy Paragon z przyzwyczajenia.
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35554
Reakcje/Polubienia
24589
Miasto
Trololololo
Więc i ja się pochwalę, mój sposób na backup partycji z systemikiem to od kilku lat Keriver 1-Click Restore Pro :yes master a ważne pliki z innych partycji synchronizuję za pomocą Auslogics BitReplica :yes master.Kopie ważnych danych takich jak dokumentów itp. wykonuję kilkukrotnie na różnych nośnikach (Karty SD x2, pendrive x2) :wariat
 

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1069
Reakcje/Polubienia
39
A może kilka słów na temat wyższości Keriver 1-Click Restore Pro nad innymi programami.
Czy to tylko przyzwyczajenie lub zauroczenie programem.
 

sPeRaCz

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
21 Maj 2011
Posty
525
Reakcje/Polubienia
23
Od dawien dawna używam Clonezilla


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Dlaczego ? Powodów jest kilka.

- wspiera bardzo wiele systemów plików (głównie używam systemów z rodziny Linuksa więc to +)

- jeżeli system plików jest nieobsługiwany Clonezilla oferuję funkcję dd

- jedną kopię (1 obraz) można przywrócić do wielu dysków na raz (testowałem na 8 komputerach w LAN, ale można nawet 40)

Ogólnie możnaby wiele pisać na temat tego softu (a w zasadzie OS-u). Ile osób tyle opinii, kto używa Clonezilla na pewno doceni jego możliwości.

Dla zainteresowanych: (robiłem tak na 8 PC w LAN) :mistrzunio


 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35554
Reakcje/Polubienia
24589
Miasto
Trololololo
Keriver 1 click restore Pro niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale jest mega prosty w obsłudze i właśnie taki powinien być program do kopii.Oczywiście należy pamiętać że program dzierga tylko kopię partycji systemowej jak ktoś chce więcej to bierze keriver Image (odpowiednik Acronisów, paragonów itp).Keriver 1-CRP ma automatyczne tworzenie kopii (opcja), montowanie kopii jako dysku, przywracanie wybranych plików z zamontowanych kopii, konsolkę odzyskiwania (opcjonalnie może być na pendraku czy innym nocniku :dziwak ), przywracanie wybranych plików z konsolki, automatyczne kasowanie kopii po X dniach i porozumiewa się z nami w języku polskim.
 
Do góry