Narzędzie oczyszczanie dysku w Windows

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1070
Reakcje/Polubienia
40
Narzędzie oczyszczanie dysku w Windows
Co myślicie o tym narzędziu wbudowany w system Windows.
Jest wiele darmowych i płatnych programów narzędziowych. Czy można polegać tylko na tym programie?
Jakie są wasze opinie i doświadczenia?
 

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
371
Reakcje/Polubienia
157
Ja odpowiem może na pytania, bez polecania...
Otóż nie do końca warto polegać na systemowym oczyszczaniu dysku. Owszem, łatwiej oczyszcza CZĘŚĆ śmieci, które windows tworzy i zostawia, ale w żaden sposób nie usuwa śmieci pozostawionych przez inne programy.
Przykład: oczyszczam systemowym aktualizacje, pliki tymczasowe, część punktów przywracania systemu, raportowanie błędów i takie tam, jest tego kilka giga. Okej, odpalam wise365, ccleaner z ccenhancer czy glary utilities - i nagle każdy z nich odnajduje coś jeszcze. Czasami kilka giga - jak to w przypadku pewnych laptopów pewnych miłośniczek chrome w moim domu.
Systemowe oczyszczanie mocno mnie "ubodło" dawno temu - jeszcze w czasach windows xp. Otóż po jednym z takich "czyszczeń" nagle obudziłem się z wyczyszczonym dyskiem systemowym. Coś przy oczyszczaniu dysku naprawdę zdrowo przeskoczyło, uznał pliki na dysku c: jako śmieci i je wykasował... zostawiając kilka megabajtów plików już absolutnie zbytecznych. Od tamtego "cudownego przypadku" nigdy nie zdarzył się podobny incydent.
Reasumując - używam komplementarnie. Lepiej sobie radzi z częścią plików systemowych. Uzupełniam wspomnianą "trójcą". Po drodze ustawienie w przeglądarkach - czyszczenie zawartości przy zamykaniu przeglądarki.
Co do programów - jest cała masa, z czego część znajduje jakiś drobny element, który pozostałe pominęły. Tak jest np z CCleaner free - nie czyści plików tymczasowych wszystkich użytkowników, a skoro wersja free dotyczy tylko zalogowanego -to część śmieci jest pomijana.
Z częścią programów w określonych warunkach trzeba uważać - np. z Glary Utilities. Masz dwa systemy na dysku? Nie czyść skrótów na dyskach, bo nagle drugi system zostanie ich całkowicie pozbawiony. To prosta sprawa - skoro aktualnie uruchomiony system nie ma odnośników dla TAMTYCH linków, z drugiego systemu - to Glary je skasuje. I w drugim systemie już przy uruchomieniu jest problem...
 

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1070
Reakcje/Polubienia
40
Dzięki Quń za odpowiedź.
Obecnie mam Kerish Doctor, Wise 365 i RegOrganizer. Ta ilość programów zainspirowała mnie do zadania pytania jw.
Chcąc spróbować opcji minimum - tylko to co oferuje WIndows - czyli zostaję tylko z systemowym narzędziem.
Nie chcę też przesadzać z ilością softu "sprzątającego" - to tak jakbym zatrudnił 5 sprzątaczek i kazda od czegoś innego.
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35567
Reakcje/Polubienia
24595
Miasto
Trololololo
Dzięki Quń za odpowiedź.
Obecnie mam Kerish Doctor, Wise 365 i RegOrganizer. Ta ilość programów zainspirowała mnie do zadania pytania jw.
Chcąc spróbować opcji minimum - tylko to co oferuje WIndows - czyli zostaję tylko z systemowym narzędziem.
Nie chcę też przesadzać z ilością softu "sprzątającego" - to tak jakbym zatrudnił 5 sprzątaczek i kazda od czegoś innego.
Zostaw jeden program,to że masz 3 nie znaczy że będzie lepszy porządek.
 

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
371
Reakcje/Polubienia
157
Nie chcę też przesadzać z ilością softu "sprzątającego" - to tak jakbym zatrudnił 5 sprzątaczek i kazda od czegoś innego.

I z tej listy używałbym wise 365 do "doczyszczania". Chyba że masz CCleaner Pro - wtedy z wrzutką CCenhancer byłby lepszy.
 

rom57

Bardzo aktywny
Dołączył
18 Lipiec 2021
Posty
219
Reakcje/Polubienia
56
Mam pytanko, może ktoś badał albo gdzieś czytał: jaki wpływ na żywotność dysków SDD, ma Kerish Doctor działający w tle?
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35567
Reakcje/Polubienia
24595
Miasto
Trololololo
Mam pytanko, może ktoś badał albo gdzieś czytał: jaki wpływ na żywotność dysków SDD, ma Kerish Doctor działający w tle?
Nie ma takich testów.
 
Do góry