Przeglądarki internetowe - nowinki

Herran

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Listopad 2017
Posty
349
Reakcje/Polubienia
714
Version 78 of the Google Chrome web browser is now available for download for users of Windows, macOS, Linux, ChromeOS, Android, and iOS.
Released today, Chrome 78, comes with a new customization menu for the New Tab page, tooltips when hovering nearby tabs, forced dark mode on every site, support for the Password Checkup tool, DNS-over-HTTPS trials, and the removal of the old XSS Auditor security feature.
But let's start at the beginning.
NEW CUSTOMIZATION MENU FOR THE NEW TAB PAGE
In Chrome 78, users have a new customization menu at their disposal. The menu can be accessed from the New Tab page.
This is an experimental feature, and users must activate it by accessing the chrome://flags section and enabling two options named "NTP customization menu version 2" and "Chrome Colors menu"


chrome://flags/#ntp-customization-menu-v2
chrome://flags/#chrome-colors
Once enabled, a new menu will allow users to customize their Chrome browser with new themes, control how the shortcuts on the New Tab page look, and customize the New Tab page background wallpaper.

TAB HOVER CARDS
A small detail that most users will also notice in this release is the fact that when hovering a tab, Chrome will now show a small panel (tooltip) with information about that tab.
Called "Tab Hover Cards," this feature was added to help Chrome power users who open a large number of tabs.
The hover card will make it easier for users with crowded browser toolbars to locate the tab they're looking for at a particular moment, instead of cycling through all at once.
To disable this feature or use a different style for the hover cards, just visit"
chrome://flags/#tab-hover-cards

Full read :
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
3033
Reakcje/Polubienia
4815
Miasto
To tu to tam....
1. Ta, nowy Pasjans tez wyszedl;
2. RC od wersji finanej rozni sie bardzo niewiele a RC byl dostepny tu od poczatku listopada
3. Jak kto nie lubi nowego, to MS poki co nie usuwa starego EDGa

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
oczywiscie w wersji Home trza sie postarac o dodatek umozliwiajacy edycje group polic. Latal tu to sobie poszukajcie jesli ktos chce.
3. Zeby uciac "Wyszla poprawka pierdyliard osiem" oczywiscie z pominieciem changeloga w zarodku: zawsze ostatnia wersja do pobrania
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
S

Skasowany użytkownik 6404

Google zaakceptował kolejny kawałek kodu zaproponowanego przez Microsoft dla przeglądarki Chromium, w tym Chrome’a. Wkrótce ma być testowany, a jego rola to zmniejszenie zużycia energii w laptopach z Windowsem.

Przeglądarka Chromium – wbrew obawom niektórych – znacząco skorzystała na dołączeniu Microsoftu do jej współautorów. Gigant z Redmond przekazał społeczności ją budującej setki propozycji, za sprawą których ta stała się szybsza, lżejsza i bardziej przystępna. Microsoft nie jest przy tym bezinteresowny. Co prawda najpopularniejszą nakładką na Chromium jest przeglądarka Chrome, ale na wspomnianych dodatkach zyskują też inne nakładki: w tym przeglądarka Microsoft Edge.

Google moderujący rozwój Chromium
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
w bliskiej przyszłości rozpocząć testy kolejnego zaproponowanego przez Microsoft rozwiązania. To seria drobnych zmian mających zredukować wpływ działającej przeglądarki na zużycie energii w komputerach przenośnych.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
,
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
,
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
,
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
i
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
– nowe wersje mają mniej zużywać energii


Według pomysłu Microsoftu – który pochodzi jeszcze z czasów autorskiej wersji Edge’a, tak zwanego Spartana – Chrome miałby przestać wykorzystywać pamięć masową jako pamięć podręczną do odtwarzania wideo. Do tego celu ma być wykorzystany RAM, który niemal w każdym wypadku zużyje mniej energii od twardego dysku.
Drugą zmianą jest dostosowanie trybu pracy przeglądarki do trybu pracy systemu operacyjnego, na jakim jest uruchomiona. To na razie dotyczy wyłącznie Chrome’a w wersji na Windowsa, jednak pomysł ten w przyszłości może być rozszerzony na inne systemy operacyjne. Innymi słowy Chrome i jego krewni mają wykrywać, że komputer jest na zasilaniu bateryjnym i dostosować swoje mechanizmy do tego stanu. Trzecią i ostatnią jest nałożenie limitu pamięci podręcznej na zbyt duże zbiory danych, by było sensowne ich w owej pamięci przetrzymywane.

Na dziś Microsoft przekazał ponad 1600 poprawek do społeczności Chromium. Istotna część z nich dotyczy usprawnień dla niepełnosprawnych użytkowników przeglądarki, interfejsu dotykowego, obsługi PWA i zarządzania pamięcią.
Zrodlo: spidersweb.pl
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
S

Skasowany użytkownik 6404

Progressive Web Apps zainstalowane za pomocą Chrome’a na razie mają jedno i to samo obramowanie okna. Jednak już niedługo będzie można je łatwo od siebie odróżnić. To pomysł Microsoftu.

Microsoft nie tak dawno temu wprowadził
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
funkcję kolorowania okien poszczególnych aplikacji typu PWA. Dzięki temu już na pierwszy rzut oka łatwo odnaleźć tę właściwą, której aktualnie szukamy, w gąszczu otwartych okien na Pulpicie.

Funkcja ta nie była jednak projektowana wyłącznie z myślą o Edge’u. Kolorowanie ramek PWA to zmiana, jaką Microsoft zaproponował do przeglądarki Chromium, na której wspomniany Edge bazuje. Teraz reszta podmiotów rozwijających tę przeglądarkę wprowadza ją do swoich nakładek. W tym ten najważniejszy, czyli Google.
PWA w Google Chrome z kolorowymi ramkami. By latwo bylo odroznic poszczegolne aplikacje.

Edge to bardzo udana przeglądarka, ale i tak większość z nas korzysta z Chrome’a, a więc i za jego pomocą instaluje PWA. Na szczęście te kolorowe ramki trafią do tej przeglądarki – redakcja Techdows
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
stosowną informację na platformie deweloperskiej Google’a.

Kolor nie jest dobierany przypadkowo. Przeglądarki Chromium będą go wybierały na podstawie ogólnej kolorystyki danej aplikacji. Kolorowanie ramek ma trafić do następnej aktualizacji Chrome Canary, a więc wczesnej wersji testowej nakładki Google’a na Chromium. To oznacza, że za kilka tygodni nowość ta trafi również do produkcyjnej wersji Chrome’a.

Zrodlo: spidersweb.pl
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
S

Skasowany użytkownik 6404

Przeglądarka Edge jest na dziś jedyną na rynku, która potrafi odtwarzać treści chronione przed kopiowaniem w rozdzielczości Ultra HD. Microsoft jednak nie spoczywa na laurach i już testuje obsługę Dolby Vision.

Jeżeli chcesz na swoim komputerze w przeglądarce internetowej oglądać treści wideo chronione mechanizmami DRM przed nieautoryzowanym kopiowaniem w pełnej jakości, to w zasadzie nie masz wyboru. Tylko Microsoft Edge obsługuje format Ultra HD w usługach takich jak Netflix. Nie wynika to jednak ze szczególnej zmyślności inżynierów Microsoftu, a z wykupienia płatnych licencji na biblioteki do obsługi tego typu treści. Dla końcowego użytkownika liczy się jednak tylko to, że działa.

Już niedługo Edge wzbogaci się o dodatkowe rozwiązanie. Również płatne, więc prawdopodobnie również i w tym przypadku będzie ono dla tej przeglądarki unikatowe. Mowa tu o Dolby Vision, a więc jednym z dwóch konkurujących ze sobą standardów mających zastąpić HDR10.
Na dziś wszystkie treści wideo w HDR (a więc wideo o wysokiej rozpiętości tonalnej – czyli wyglądającym lepiej) zapisywane są w standardzie HDR10. Każdy sprzęt obsługujący HDR z automatu obsługuje standard HDR10. Ów HDR10 ma jednak jedną wadę: statyczne metadane. A więc parametry zapisane dla całego klipu wideo, zamiast do jego poszczególnych elementów.

(efekt symulowany)

Problem ten rozwiązują dwa formaty, które konkurują o bycie następcą HDR10. Są to HDR10+ i Dolby Vision. Pierwszy z nich jest otwarty i dostępny dla niemal każdego zainteresowanego. Drugi jest płatnym rozwiązaniem. Oba różnią się szczegółami (Dolby Vision jest nieco lepszy, ale o pomijalne cechy), więc wydawać by się mogło, że batalię z oczywistych przyczyn ekonomicznych wygra otwarty i rekomendowany przez UHD Alliance standard. Tak się jednak nie stało. Przytłaczająca większość treści tworzona jest w Dolby Vision, w tym wszystkie nowe produkcje Netflixa. Treści w HDR10+ jest zaskakująco mało.

Edge z obsługą Dolby Vision już w testach.
Obsługa Dolby Vision została wprowadzona do kanału rozwojowego Dev, prawdopodobnie za kilka tygodni trafi do kanału beta, by ostatecznie – jeżeli nie będzie żadnych problemów podczas testów – trafić do wersji produkcyjnej przeglądarki.

Drugą z nowości jest wprowadzenie do mechanizmu autouzupełniania danych o płatnościach kart płatniczych, które przypisaliśmy do naszego Konta Microsoft. Do tej pory zapamiętane karty w przeglądarce nie miały żadnego związku z tymi zapamiętanymi w Microsoft Pay. Funkcję zapamiętywania tych danych i autouzupełniania można, rzecz jasna, wyłączyć.
Zrodlo: spidersweb.pl
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
S

Skasowany użytkownik 6404

Przeglądarka Chromium zostanie uaktualniona o wytyczne Coalition for Better Ads dotyczące reklam w treściach wideo. Pierwszą nakładką, jaka będzie z tymi wytycznymi zgodna, będzie Google Chrome.


Chromium – na której bazują takie przeglądarki jak Chrome, Edge, Opera, Brave czy Vivaldi – zastosuje się do rekomendacji Coalition for Better Ads dotyczących reklam w treściach wideo. Google potwierdził, że jego Chrome odziedziczy wszystkie wprowadzone w tym temacie usprawnienia wraz z aktualizacją tej konkretnej przeglądarki – co ma nastąpić 5 sierpnia bieżącego roku. Należy się spodziewać, że pozostałe bazujące na Chromium przeglądarki pójdą w ślady tej najpopularniejszej.

Chrome bedzie blokowal irytujace reklamy w tresciach wideo. Ale co wlasciwie oznacza "irytujace"?

Są to szczególne formy reklam, które zostały
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
przez 45 tys. zbadanych przez Coalition for Better Ads internautów. Są to

Klipy reklamowe poprzedzające właściwą treść wideo, które są dłuższe niż 31 sek. i których nie da się po pięciu sekundach wyłączyć.
Klipy reklamowe umieszczone w środku właściwej treści wideo, przerywające jej emisję.
Obrazki lub treści tekstowe pojawiające się podczas odtwarzania właściwej treści wideo, które znajdują się na samym środku lub które zajmują 20 proc. lub więcej powierzchni całego odtwarzacza.

Google zapewnił również, że wytyczne te zostaną wdrożone również do należącej do niego usługi YouTube.
Zrodlo: spidersweb.pl
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
S

Skasowany użytkownik 6404

Webowy klient usługi pocztowej Google’a pozwala na tworzenie różnych skrzynek odbiorczych, powalających na wygodniejsze korzystanie z poczty od różnych dostawców. Niedługo zmieni się sposób, w jaki obsługujemy tę funkcję.

Funkcja wielu skrzynek odbiorczych ma dwa przeznaczenia. Po pierwsze, pozwala na podłączenie pod webmail Gmaila innego naszego konta pocztowego, byśmy mogli mieć dostęp do całej naszej korespondencji w ramach jednego interfejsu. Po drugie, umożliwia tworzenie czegoś w rodzaju tematycznych skrzynek – na przykład maile od szefa czy ważnego klienta trafiałyby do jednej, pozostałe do innej. Nieco jak filtry i foldery w klasycznych programach pocztowych.

Nie każdy słyszał o tej funkcji i trudno się temu dziwić. Jest ona schowana głęboko w zaawansowanych ustawieniach webmaila i prawdopodobnie ktoś najpierw musiał nam powiedzieć o jej istnieniu – samodzielne odkrycie tej funkcji nie było takie oczywiste. To wkrótce się zmieni – a także kilka innych rzeczy.

Wiele skrzynek odbiorczych Gmaila z uproszczonymi ustawieniami i wizualnymi zmianami.

Zacznijmy od złych wieści. Korzystając z wielu skrzynek odbiorczych stracimy możliwość korzystania z okienka podglądu, a więc z możliwości wyświetlania treści wybranej wiadomości obok listy wszystkich maili. Pozostanie nam wyłącznie domyślny tryb, w którym by odczytać maila musimy go otworzyć z głównej listy


Omawiana funkcja będzie też wkrótce nieco bardziej eksponowana. Google przeniesie ją z zaawansowanych ustawień webmaila do karty Skrzynka odbiorcza, tam też pojawią się zaawansowane opcje konfiguracyjne. Usprawniony też zostanie sam widok wielu skrzynek odbiorczych, z osobnym paskiem przewijania dla każdej z list maili.

Zmiana zostanie wprowadzona zarówno do konsumenckiej wersji Gmaila, jak i do G Suite. Będzie ona stopniowo udostępniana kolejnym użytkownikom począwszy od 20 lutego.
Zrodlo: spidersweb.pl
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
S

Skasowany użytkownik 6404

Windows 10: Microsoft zepsul, po czym naprawil wyszukiwarke.

W środę wielu użytkowników Windowsa 10 zaczęło
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
wadliwe działanie systemowej wyszukiwarki. Zapytania miały zwracać czarne pole bez żadnych wyników. Na całe szczęście Microsoft już naprawił problem, choć przyznał też, że sam go spowodował.
Problem pojawiał się w kompilacjach 2004 oraz 1909. Ustalono, że dotyczył szwankującej integracji z Bing, ale jednak uszkadzał też wyszukiwanie lokalne. Tak na maszynach prywatnych, jak i środowiskach korporacyjnych. Przy czym tłumaczenie to jest o tyle wiarygodne, że w sieci szybko pojawiły się tweaki rejestru, które usuwały usterkę właśnie poprzez odcięcie wyszukiwarki Microsoftu. Efektywnie eliminowało to globalną dystrybucję zapytań.

Firma z Redmond winę za zamieszanie zrzuca na dostawcę światłowodów, który z nieujawnionej przyczyny doprowadził ponoć do częściowej awarii infrastruktury.

Usterkę zażegnano w ciągu około doby. Przy okazji obiecano przykładać w przyszłości większą wagę do redundancji. Microsoft podkreśla tylko, że problem leżał w całości po stronie serwerów i nie należy spodziewać się w związku z nim żadnej aktualizacji systemowej, aczkolwiek do wprowadzenia zmian może być konieczne ponowne uruchomienie komputera.

To już drugi przypadek w ciągu kilku ostatnich dni, kiedy to Windows 10 nie działa jak należy, a winę za taki stan rzeczy ponosi sam Microsoft. Cały czas nie milkną echa po
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
, która potrafi narazić użytkownika na niebieskie ekrany śmierci (BSOD), a także niedziałające dźwięk oraz Wi-Fi. Jeszcze jest zbyt wcześnie, aby mówić o czarnej serii, ale trzeba przyznać, że nie stawia to wszystko dychy w korzystnym świetle.
Zrodlo: dobreprogramy.pl
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
10776
Reakcje/Polubienia
31548
Oto lista połączeń wymaganych przez Microsoft Edge do poprawnego działania
Here is the
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
of connections that Microsoft Edge may make or require to function properly:Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
S

Skasowany użytkownik 6404

Przeglądarka Microsoftu została wydana na rynek nieco za wcześnie. Jej mechanizm synchronizacji jest skromniejszy funkcjonalnie niż być powinien. Na szczęście Edge nadrabia zaległości za resztą nakładek na Chromium.

Edge, a więc microsoftowa nakładka na przeglądarkę Chromium, został wydany do kanału produkcyjnego w formie ciut niekompletnej. Na dziś aplikacja potrafi synchronizować między naszymi urządzeniami listę ulubionych, swoje ustawienia, wpisane adresy i informacje kontaktowe oraz hasła. Nadal nie synchronizuje między urządzeniami historii przeglądania, otwartych kart, kolekcji i rozszerzeń.Na szczęście ten ostatni z mechanizmów synchronizacji w końcu można już testować. Właśnie pojawił się w Edge’u 82, który wydany został w ramach kanału testowego Canary. Z czasem pojawi się również w kanale Dev, później Beta by wreszcie trafić do kanału produkcyjnego. Warto mieć na uwadze, że Edge w wersji produkcyjnej aktualnie ma numer wersji 80 – co oznacza, że na wprowadzenie do stabilnej wersji synchronizacji rozszerzeń poczekamy jeszcze kilka ładnych tygodni.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
z synchronizacją rozszerzeń. Ale… jakich rozszerzeń?Na dziś dla przeglądarki Edge dostępnych jest już kilkaset rozszerzeń, a ich liczba stale rośnie. Mimo tego jest to nieporównywalnie mniejszy katalog od najpopularniejszych nakładek na Chromium, w tym Google Chrome. Na szczęście Microsoft nie blokuje w żaden sposób instalacji rozszerzeń przeznaczonych na inne odmiany Chromium – choć funkcję owej instalacji spoza Microsoft Store należy włączyć w ustawieniach.

Niemalże wszystkie rozszerzenia z Chrome Web Store działają bez problemu z microsoftowym Edge’em. Do wyjątków należą te, które polegają na wbudowanych w przeglądarkę Chrome usługach Google’a. Na szczęście wszystkie testowane przeze mnie rozszerzenia tej firmy bez problemu współpracują z przeglądarką od Microsoftu.
Zrodlo: spidersweb.pl
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Do góry