info:instalki.plCoraz częściej dochodzi do niechcianego szyfrowania danych.
Firma ESET przeprowadziła raporty, z których wynika, że liczba zagrożeń ransomware dla smartfonów i tabletów rośnie nieprzerwanie od dwóch lat.
Najczęściej wirusy szyfrujące ukrywają się pod postacią fałszywych wersji popularnych aplikacji. Często są to antywirusy, aplikacje pogodowe, a także te związane z pornografią.
Po instalacji na urządzeniu szkodniki wymuszają na użytkowniku akceptację dodatkowych uprawnień administratora, dzięki którym usunięcie wirusa staje się trudniejsze.
Na ekranie zainfekowanego smartfona lub tabletu najczęściej pojawia się komunikat, w którym cyberprzestępcy domagają się okupu. W przeciwnym razie nie odblokują dostępu do zaszyfrowanych plików.
Z danych systemu wczesnego ostrzegania ESET LiveGrid wynika, że w 2016 roku wykryto o 50% więcej zagrożeń ransomware dla systemu Android, niż miało to miejsce rok wcześniej. Największą intensywność ataków odnotowano w pierwszej połowie 2016 roku.
Jak uchronić się przed atakami tego typu? Przede wszystkim należy pobierać aplikacje wyłącznie z zaufanych źródeł. Mowa głównie o Google Play. Oprócz tego warto korzystać z oprogramowania antywirusowego oraz regularnie wykonywać kopię prywatnych plików.