Wyciekły dokumenty, Avast sprzedaje historię przeglądarek webowych użytkowników

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35951
Reakcje/Polubienia
25046
Miasto
Trololololo

anonymus.91

Wygadany
Dołączył
14 Listopad 2017
Posty
67
Reakcje/Polubienia
21
Nie wiem czy dotyczy to tylko produktu darmowego czy także płatnego . Niestety nie tylko Avast jest podejrzewany o sprzedawanie naszych preferencji ,aktywności ,rodzaju odsłon i wejść na strony internetowe .Jak myślę niektóre darmowe programy ,narzędzia ,rozszerzenia częściej dlatego ,że są za darmo wykonują takie akcje dla nas nie zawsze akceptowalne ale niektórzy zdążyli się do tego przyzwyczaić .Po prostu tym ,że są darmowe rekompensują sobie celowanymi reklamami lub przekazują dane innym firmom ,które mają coś do zaoferowania lub zachęcają do zakupu jakiś produktów . Inaczej coś za coś a darmowe są bardziej podejrzane bo muszą na czymś zarabiać . Jesteśmy śledzeni i świadczy o tym spora ilość zablokowanych reklam przez blokera . Nie zawsze mamy na to pełny wpływ bo nawet wymyślne blokery reklam coś tam przepuszczą i niektóre strony żyją z reklam aby były ogólnie dostępne .Ja nie mam nic do ukrycia ważnego dla służb i coś strategicznego dla kraju czy obaw z zakresu polityki i takiego szaraka jak ja ,to poco ktoś miałby śledzić .Zresztą sam wiesz ,że jak chcą śledzić komputer to i tak to zrobią a najlepszym sposobem przeciwdziałania śledzeniu i inwigilacji jest wyłączenia komputera z prądu i jego nieużywanie .
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35951
Reakcje/Polubienia
25046
Miasto
Trololololo
Jak sprawdzić czy rozszerzenie do przeglądarki szpieguje.
Just in case you are curious: It's quite easy to figure out whether or not an extension is spying on you. In Firefox just go to this URL: about:debugging#/runtime/this-firefox

Then click "Inspect" next to the plugin:

UUXBgH7.png


This will open the usual web developer tools that you can also open with F12, but for the addon specifically. You can then pretty much just switch to the network tab and start browsing to sites. Any requests performed by the extension you are inspecting will show up in the network log and you can see exactly what kind of data is being transferred.

For TrafficLight for example, the extension will send every single URL you visit to Bitdefender:


qgn10MB.png


Works for all extensions really and you don't have to blindly trust what the extension creator claims they send. Chrome has a similar tool IMHO, but I switched away from Chrome some time ago once they announced their breaking changes to ad blockers. Never looked back.
Info:malwaretips.com
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19209
Reakcje/Polubienia
55912
Avast ogłosił, że zamyka swoją spółkę zależną Jumpshot, która sprzedaje dane użytkowników zebrane przez oprogramowanie antywirusowe Avast.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

"Protecting people is Avast’s top priority and must be embedded in everything we do in our business and in our products. Anything to the contrary is unacceptable. For these reasons, I – together with our board of directors – have decided to terminate the Jumpshot data collection and wind down Jumpshot’s operations, with immediate effect," Vlcek stated in a
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
to Avast's blog.
:szydera
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35951
Reakcje/Polubienia
25046
Miasto
Trololololo
Avast ogłosił, że zamyka swoją spółkę zależną Jumpshot, która sprzedaje dane użytkowników zebrane przez oprogramowanie antywirusowe Avast.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

:szydera
Całkiem zabawne :) jak zrobiła się aferka to zamykają, zapewne teraz AVAST ruszy w promocje i już niedługo na różnych stronkach zaczną pojawiać się promocje typu AVAST Premier na rok za darmo.
 

anonymus.91

Wygadany
Dołączył
14 Listopad 2017
Posty
67
Reakcje/Polubienia
21
Programy ,antywirusy i inne produkty z działu produktywności i funkcjonalności ,security mają funkcje śledzenia ,przeglądania systemu komputera w celu właściwego działania tego programu w sensie do jakiego jest przeznaczone. Inaczej krótko pisząc umowne tzw. szpiegowanie jest potrzebne programowi i jeżeli nie przekazuje danych dalej innym w ramach marketingu to jest wszystko w porządku. Gorzej gdyby te dane służyły inwigilacji w niecnych zamiarach .Sam miałem kiedyś trojana rozpoznawanego przez antywirusa jako szkodnika , po czym okazało się ,że nie jest to trojan szkodzący tylko składnik tego programu . Zamiast doczytać to pośpiesznie go usunąłem a tym samym uszkodziłem program który go zawierał do swojej prawidłowej pracy .Musiałem ponownie program zainstalować i gdy ten niby szkodnik znalazł się znowu po skanowaniu w kwarantannie dałem ignoruj . Następnie dałem tego "trojana " na białą listę antywirusowi . Programy muszą mocno ingerować w system aby wszystko o nim wiedzieć i dla przykładu narzędzia systemowe ,dyskowe ,plików wiedzą bardzo dużo o naszym komputerze aby pokazać nam najlepsze wyniki .Kiedyś włączyłem program do testowania i diagnostyki i też zastanawiałem się czy ta diagnostyka jest tylko dla mnie czy jeszcze dla kogoś . Myślę ,że antywirusy ,optymalizatory systemu , do czyszczenia ze śmieci ,historii ,ciasteczek ,plików tymczasowych muszą sporo wiedzie co się w naszym komputerze dzieje. Ale bez paniki i nie popadajmy w skrajność bo używanie komputera stanie się irytujące bo nawet jak jesteśmy szpiegowani to i tak o tym nie wiemy mowa o profesjonalistach .
 

anonymus.91

Wygadany
Dołączył
14 Listopad 2017
Posty
67
Reakcje/Polubienia
21
Podejrzany przez niektórych jest także Microsoft ,że szpieguje .
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
10006
Reakcje/Polubienia
10641
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Programy ,antywirusy i inne produkty z działu produktywności i funkcjonalności ,security mają funkcje śledzenia ,przeglądania systemu komputera w celu właściwego działania tego programu w sensie do jakiego jest przeznaczone. Inaczej krótko pisząc umowne tzw. szpiegowanie jest potrzebne programowi i jeżeli nie przekazuje danych dalej innym w ramach marketingu to jest wszystko w porządku. Gorzej gdyby te dane służyły inwigilacji w niecnych zamiarach .Sam miałem kiedyś trojana rozpoznawanego przez antywirusa jako szkodnika , po czym okazało się ,że nie jest to trojan szkodzący tylko składnik tego programu . Zamiast doczytać to pośpiesznie go usunąłem a tym samym uszkodziłem program który go zawierał do swojej prawidłowej pracy .Musiałem ponownie program zainstalować i gdy ten niby szkodnik znalazł się znowu po skanowaniu w kwarantannie dałem ignoruj . Następnie dałem tego "trojana " na białą listę antywirusowi . Programy muszą mocno ingerować w system aby wszystko o nim wiedzieć i dla przykładu narzędzia systemowe ,dyskowe ,plików wiedzą bardzo dużo o naszym komputerze aby pokazać nam najlepsze wyniki .Kiedyś włączyłem program do testowania i diagnostyki i też zastanawiałem się czy ta diagnostyka jest tylko dla mnie czy jeszcze dla kogoś . Myślę ,że antywirusy ,optymalizatory systemu , do czyszczenia ze śmieci ,historii ,ciasteczek ,plików tymczasowych muszą sporo wiedzie co się w naszym komputerze dzieje. Ale bez paniki i nie popadajmy w skrajność bo używanie komputera stanie się irytujące bo nawet jak jesteśmy szpiegowani to i tak o tym nie wiemy mowa o profesjonalistach .

Są programy które wysyłają różne dane a są takie które tego nie robią. Korzystam z HPA i nic nie wysyła. Voodoo też tego nie robi i nawet MBAM na początku był spokojny ale nie wiem jak jest w nowych wersjach.
Niestety mniejsze i większe wpadki zaliczyły Symantec, AVG, Avast czy Kaspersky ale to pewnie nie koniec.
 

anonymus.91

Wygadany
Dołączył
14 Listopad 2017
Posty
67
Reakcje/Polubienia
21
Nie tylko programy ale i rozszerzenia ,dodatki ,narzędzia mogą przekazywać dane . Większość tego nie robi , ponieważ te dane są tylko potrzebne do normalnej pracy danego programu w komputerze lub wysyłane do chmury , która w założeniu ma czuwać nad komputerem a nie śledzić w zamiarach co do których mamy obawy .
 

anonymus.91

Wygadany
Dołączył
14 Listopad 2017
Posty
67
Reakcje/Polubienia
21
Na czymś muszą zarobić i nie zawsze o tym wiemy który program to robi .
 
Do góry