Wymiana pasty termoprzewodzącej

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35845
Reakcje/Polubienia
24900
Miasto
Trololololo

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1663
Reakcje/Polubienia
1755
@Zawisza Czarny W typowym serwisie aplikują najtańszą pastę a fakturują za najdroższą. Nie jest w ich interesie byś cieszył się bezproblemową pracą urządzenia zbyt długo. Jeśli zrobisz to sam, będziesz miał pewność co do rodzaju pasty i jakości jej aplikacji. U siebie przy okazji odkurzysz wnętrze kompa i odtłuścisz procka spirytusem. Nie święci garnki lepią. Nie jest to czarna magia a 10-12 latek zrobi to po zobaczeniu kilku filmików na YT.
 

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1078
Reakcje/Polubienia
41
Ja go kupiłem jako pięcioletniego polizingowca. Nie wiem czy pierwszy właściciel coś robił (prawdopodobnie nic) ja też nic przy nim nie robiłem.
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35845
Reakcje/Polubienia
24900
Miasto
Trololololo
Ja go kupiłem jako pięcioletniego polizingowca. Nie wiem czy pierwszy właściciel coś robił (prawdopodobnie nic) ja też nic przy nim nie robiłem.
Nawet jeśli poprzedni właściciel czyścił to i tak już nadszedł czas żeby go wyczyścić w środku :)
 

konarsky

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
28 Kwiecień 2011
Posty
301
Reakcje/Polubienia
478

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35845
Reakcje/Polubienia
24900
Miasto
Trololololo

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
380
Reakcje/Polubienia
165
A ja napiszę coś odmiennego ... Mianowicie: jedyny miarodajny sposób pomiaru temperatury to termometr. Czujniki dają pi razy oko pomiary, w części wynika to także z bios i charakterystyk procesorów do niego wpisanych. Przy tych temperaturach w roblox na wylocie wentylatora powinno Cię mocno parzyć... A co do samodzielnej wymiany - nie polecam. Serwis to zrobi za niewielkie pieniądze plus czyszczenie wentylatora i radiatora.
 

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1663
Reakcje/Polubienia
1755
"niewielkie pieniądze" to pojęcie względne. Rozumiem też, że są ludzie, których stać na to by cenić swój własny czas wyżej niż pracę serwisanta czy kogokolwiek innego. Przed świętami widziałem np. w markecie osoby kupujące obrane zafoliowane ziemniaki. Jednakowoż wolałbym zrobić sam to co mogę.
 

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
380
Reakcje/Polubienia
165
Okej. Zdarzało mi się wymieniać pastę u siebie. Kilka razy. Co nie zmienia, że pierwszego mojego procka poddanego tej operacji ukruszyłem na amen. Widzę jednak, że autor tematu nie robił tego dotychczas. Widzę także porady w rodzaju użycia acetonu do zmycia resztek starej pasty... Chociaż odrobina zwykłego spirytusu tu wystarczy. I na pewno nie zaszkodzi płycie, jeśli gdzieś upadnie kropla. Nie widzę porad w rodzaju "dotknij kaloryfera przed operacją", żeby się uziemić. Wystudź laptopa. Używaj silikonowej szpatułki do nakładania pasty. Przy radiatorze możesz mieć kawałek aluminiowej folii samoprzylepnej - nie podrzyj jej. Jeśli zdarzy ci się czyścić wentylator - nie używaj WD-40 do smarowania, ale odrobinę smaru teflonowego. Łopatki możesz przeczyścić spirytusem. Takie tam... I jak napisałem - wątpię, czy jest na procku ponad 90 stopni.
Cena usługi - w przedziale 50 - 150 zł - z pastą i ewentualnie padami.
I już całkiem a propos... Nie demonizujmy samej pasty... Mam dwa lapki już w tej chwili 13 - 14 letnie, o których wiem, że żadna pasta nie była wymieniana. Ich "cena" jest zdecydowanie niższa niż cena samej pasty... Najgorszy, moim skromnym zdaniem, jest "filc" przy radiatorze...
 
Ostatnia edycja:

konarsky

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
28 Kwiecień 2011
Posty
301
Reakcje/Polubienia
478
@Quń To nie operacja na otwartym sercu. Widzę iż uwielbiasz stwarzać sobie i innym problemy, wprowadzasz tylko ferment, quń weź kopytkuj do innego tematu.
 

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1663
Reakcje/Polubienia
1755
@Quń weź mi obrazowo wytłumacz jak można ukruszyć procesor?!
Siekierą skrobałeś resztki pasty?
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35845
Reakcje/Polubienia
24900
Miasto
Trololololo
Nie widzę porad w rodzaju "dotknij kaloryfera przed operacją", żeby się uziemić. Wystudź laptopa. Używaj silikonowej szpatułki do nakładania pasty. Przy radiatorze możesz mieć kawałek aluminiowej folii samoprzylepnej - nie podrzyj jej. Jeśli zdarzy ci się czyścić wentylator - nie używaj WD-40 do smarowania,
Faktycznie o tym w temacie nie wspomniano,:) to od siebie dodam jeszcze - nie używaj czasem odkurzacza do wciągnia śmieci z lapka :)
 

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
380
Reakcje/Polubienia
165
@Quń weź mi obrazowo wytłumacz jak można ukruszyć procesor?!
Siekierą skrobałeś resztki pasty?
Po wymianie pasty nakładałem radiator na durona 800 MHz w czasach, kiedy rdzeń procka nie miał osłony. Nie każdy zaczynał w dobie szerokopasmowego i poradników "for dummies" na youtube. Swój pierwszy ząb straciłem gryząc komputerowy joystick - najprawdopodobniej w czasach, kiedy Was jeszcze nie było w planach.

@Quń To nie operacja na otwartym sercu. Widzę iż uwielbiasz stwarzać sobie i innym problemy, wprowadzasz tylko ferment, quń weź kopytkuj do innego tematu.
Poczekam, aż konar zapłonie...
 
Ostatnia edycja:

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19195
Reakcje/Polubienia
55847
Po wymianie pasty nakładałem radiator na durona 800 MHz w czasach, kiedy rdzeń procka nie miał osłony.

Pamiętam ;)

Trochę później udało mi się kupić AMD Athlon XP 1700+ z serii z odblokowanym mnożnikiem. O ile jescze pamiętam, to wyciągałem na nim około 2400 :zaciesz
 

rom57

Bardzo aktywny
Dołączył
18 Lipiec 2021
Posty
219
Reakcje/Polubienia
56
Ja ma ponad 10 letniego della latitude e6220, nigdy nie była wymieniana pasta. Jak jest na srebrze (tego nie wiem) to nic jej nie będzie. Jak prok się przegrzewa to wina właśnie takiej (z moich doświadczeń) nie fachowej wymiany pasty i krzywo założonego chłodzenia. Inną sprawą jest używanie komputera na kolanach. A szczególnie trzeba uważać (jak ma się w domu zwierzaki) na sierść i często włosy, które obwijają się na wentylatorach powodując ich zwolnienie. Czyszczę tradycyjnie odkurzacz do otworu z wentylatorem - usuwam kurz, wystarczy. Ostatnio po 5 latach intensywnego użytkowania przy starcie 25 stopni procesor (ustawione na 2 rdzenie), dysk sdd 20 stopni. W czasie pracy patrz zdjęcie - 3 godziny pracy.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

.
 
Do góry