Problem z zasilaniem w laptopie

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
Kiedy włączam laptop, to po uruchomieniu systemu i załadowaniu pulpitu nagle popada w stan uśpienia i muszę go ponownie włączać przyciskiem zasilania. Podejrzewam, że to z powodu całkowicie rozładowanej baterii, ale przecież włączam go, gdy jest podpięty do zasilania. Ogólnie używam go tylko na zasilaniu sieciowym, a i tak bateria po wyłączeniu rozładowuje się do zera :( Najdziwniejsze, że nie mogę wejść w opcje zasilania. Jestem pewna, że początkowo mogłam, a teraz jak klikam w te opcje, to okienko usługi zaczyna się wczytywać i natychmiast znika. Nie wiem o co chodzi i jak to naprawić. Zastanawiam się, czy problemu nie spowodowały nowe wersje sterowników zainstalowane przez Windows Update - były opcjonalne, ale teraz już nie pamiętam, czy dotyczyły zasilania. W każdym razie problem z wpadaniem w uśpienie występował już wcześniej, natomiast brak możliwości otwarcia ustawień zasilania zauważyłam dopiero dziś, a te sterowniki były instalowane 12.03.
Znalazłam taką poradę:
Systemy Windows 10 i 11 mają wbudowane narzędzie do rozwiązywania problemów, które wykrywa i naprawia problemy związane z zasilaniem komputera. Aby go uruchomić:
Otwórz Ustawienia i przejdź do System > Rozwiązywanie problemów. Wybierz inne/dodatkowe narzędzia do rozwiązywania problemów. Wybierz Zasilanie > Uruchom/Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów
Problem w tym, że w zakładce inne/dodatkowe narzędzia do rozwiązywania problemów nie mam opcji Zasilanie
 
Ostatnia edycja:

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19209
Reakcje/Polubienia
55912
Ogólnie używam go tylko na zasilaniu sieciowym, a i tak bateria po wyłączeniu rozładowuje się do zera :(

Nowy Windows (już od 8) tak naprawdę się do do końca nie wyłącza i dlatego bateria się wyczerpuje



Problem w tym, że w zakładce inne/dodatkowe narzędzia do rozwiązywania problemów nie mam opcji Zasilanie

Spróbuj w trybie awaryjnym, czy będzie opcja zasilania.

P.S. To tak na szybko, bo mam sprawy do załatwienia i brak czasu.
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
Teraz jeszcze uruchomiłam sfc /scannow, ale nie pomogło :(
Sprawdzę ten tryb awaryjny
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
W trybie awaryjnym niestety dzieje się to samo :(
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4349
Reakcje/Polubienia
5744
Miasto
To tu to tam....
uruchom cmd jako admin, wpisz powercfg -a
powiedz co ci sie wyswietla.
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
powiedz co ci sie wyswietla
The following sleep states are available on this system:
Standby (S3)
Hibernate
Fast Startup

The following sleep states are not available on this system:
Standby (S1)
The system firmware does not support this standby state.

Standby (S2)
The system firmware does not support this standby state.

Standby (S0 Low Power Idle)
The system firmware does not support this standby state.

Hybrid Sleep
The hypervisor does not support this standby state
 

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
381
Reakcje/Polubienia
166
Co się dzieje, jeśli wyjmiesz baterię całkowicie i włączysz laptop?
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4349
Reakcje/Polubienia
5744
Miasto
To tu to tam....
ok, czyli masz takie:
S3 Power consumption
Less consumption than in state S2. Processor is off and some chips on the motherboard also might be off.
S3 Software resumption
After the wake-up event, control starts from the processor's reset vector.
S3 Hardware latency
Almost indistinguishable from S2.
S3 System hardware context
Only system memory is retained. CPU context, cache contents, and chipset context are lost.

ne mam pojecia czy to nie jest spowodowane wpadnieciem w uspienie i rozladowaniem baterii w trakcie uspienia (moze tak byc) co zapobiega przejsciu uspienie->hibernacja.

Powinnas byc w stanie uruchomic troubleshootera wpisujac w cmd:
msdt.exe /id PowerDiagnostic
 

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
381
Reakcje/Polubienia
166
Tak. Przy odłączonym zasilaniu. Nic się złego nie stanie. W ten sposób wykluczy się uszkodzenie układu zapobiegajacego przeładowaniu w baterii.
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
Powinnas byc w stanie uruchomic troubleshootera wpisujac w cmd:
msdt.exe /id PowerDiagnostic
Rzeczywiście, w ten sposób się uruchomiło rozwiązywanie problemów z zasilaniem i niby naprawiło jakieś 3 problemy, niestety nie zrobiłam screena, ale że niby zbyt duża jasność ekranu, zbyt długie wchodzenie w hibernację i coś tam jeszcze, chyba zbyt długie uruchamianie. Jednak ustawienia zasilania nadal są niedostępne.
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
Ponieważ bateria była naładowana w 100%, to wyłączyłam i włączyłam laptop ponownie - uruchomił się normalnie bez wchodzenia w uśpienie, ustawienia zasilania były nadal niedostępne. Wyłączyłam, wyjęłam baterię i włączyłam ponownie - też uruchomił się prawidłowo, ale opcje zasilania wciąż są niedostępne
 

Quń

Bardzo aktywny
Dołączył
30 Sierpień 2013
Posty
381
Reakcje/Polubienia
166
Bo nie ma czym zarządzać, skoro baterii nie ma.
Uszkodzony jest układ zasilania w baterii - żąda zbyt dużo mocy z zasilacza dla siebie i wysyła sygnał, że laptop od razu ma przejść w uśpienie. Odrębną sprawą jest tor zasilania na płycie głównej, który mu na to zezwala. Też może być niesprawny.
Co do poprawek - albo przywróć system do stanu sprzed aktualizacji, albo wejdź w historię aktualizacji i je odinstaluj. A później ze strony producenta laptopa zainstaluj sterowniki/program do zarządzania zasilaniem.
 
Do góry