A
Anonymous
„Photoshop inspiruje już od ćwierć wieku. Nasza aplikacja wykorzystywana jest w wydawnictwach, w fotografii mody, podczas produkcji filmowych, do projektowania stron, aplikacji mobilnych, a teraz także w druku trójwymiarowym”.
Shantanu Narayen - CEO Adobe
19 lutego 2015 roku minęło 25 lat od premiery pierwszej wersji programu Adobe Photoshop, który zrewolucjonizował branżę graficzną i fotograficzną. Cała historia zaczęła się w 1987 roku, gdy Thomas Knoll rozpoczął pisanie programu do wyświetlania obrazów na monitorze komputera. Wówczas była to prosta aplikacja, operująca na skali szarości i czarno-białych monitorach. Program otrzymał prostą nazwę “Display”. Z pomocą brata, Thomas dodał do niego funkcje umożliwiające edycję obrazu i zmienił nazwę programu na “Image Pro”. Początkowo John Knoll w poszukiwaniu chętnych na inwestycję odwiedził firmę Microsoft w 1988 roku.
![]()
Źródło grafiki: chip.pl
Ciekawe, jak potoczyłaby się historia programu, gdyby to nie Adobe, a Microsoft postanowił wyłożyć pieniądze na Photoshopa? W tym samym czasie braciom udało się nawiązać współpracę z firmą produkującą skanery BarneyScan, do których dołączany był ich program, tym razem już pod dobrze znaną nam nazwą Photoshop. Program w wersji 1.0 pojawił się na rynku w 1990 roku, wyłącznie na komputerach Macintosh. Photoshop trafił na Windowsa dopiero 2 lata po premierze aplikacji - w 1992 roku - i była to wersja oznaczona numerem 2.5.
Adobe Photoshop - ekran startowy wersji 1.0.7
![]()
Źródło: fotomaniak.pl
Interfejs wczesnego Photoshopa
![]()
Źródło: features.en.softonic.com
W ciągu 25 lat możliwości Photoshopa rosły wraz z wymaganiami fotografujących, grafików oraz możliwościami sprzętu. Program stał się również bardzo istotnym elementem świata kultury oraz rynku komercyjnego. Zyskał sobie liczne grono zwolenników, jednakże w miarę jak internet i komputery stawały się powszechniejsze, również grono przeciwników. Nie ze względu na możliwości, ale fakt iż zawsze był i nadal jest aplikacją płatną (również bardzo często piraconą i to także przez duże firmy), a także wymagającą pewnych umiejętności by wydobyć pełnię jego możliwości.
Photoshop: The First Demo (John Knoll says about Photoshop)
Hidden Gems in Photoshop CC (Julieanne Kost - Principal Digital Imaging Evangelist for Adobe Systems)
Z czasem Adobe zaczęło zajmować się nie tylko edycją grafiki rastrowej. Zagłębiło się w świat grafiki wektorowej, wideo, składu tekstu, witryn sieciowych, a w ostatnich latach w branżę mobilną i szeroko pojętą dystrybucję treści cyfrowych. Ubiegły czwartek 19 lutego 2015 r. to jednak jubileusz tej jednej, najważniejszej, aplikacji - Adobe Photoshop. Na poniższym obrazku możecie zobaczyć jak zmieniał się interfejs Photoshop przez lata.
![]()
Źródło: fotopolis.pl
Od początku najwięcej zmian zachodziło pod maską, gdyż interfejs doświadczał przede wszystkim modyfikacji kosmetycznych, które dostosowywały go do lepszych wyświetlaczy i wyższej rozdzielczości ekranu. Znaczącą zmianą było wprowadzenie systemu zakładek w Photoshop CS3 oraz dokowanych paneli z narzędziami. Po osiągnięciu numerka 7 Adobe zdecydowało o zmianie konwencji i dodało do nazwy Photoshopa jak i innych aplikacji skrót CS od Creative Suite podkreślający spójność całego pakietu narzędzi. Obecnie po kolejnej aktualizacji nazywa się Adobe Photoshop CC 2014, a w tym roku zapewne doczeka się kolejnej dużej poprawki.
Dla fotografujących dość przełomowym momentem było wprowadzenie wtyczki Adobe Camera RAW w Photoshopie 7.0.1. Dopiero wtedy Photoshop stał się typowym narzędziem dla fotografów. Wcześniej, a zwłaszcza w pierwszych wersja było to narzędzie przeznaczone przede wszystkim dla osób, które specjalizowały się w efektach specjalnych czy grafice artystycznej. Dzisiaj Adobe Camera RAW to jeden z podstawowych elementów cyfrowej ciemni, który pozwala na wywoływanie zdjęć z aparatów cyfrowych z zastosowaniem cyfrowych wariantów technik, które stosowano w czasach analogowych.
Wersje Photoshopa
![]()
Źródło: blogs.adobe.com
Edycja zdjęć stała się istotna tak dla użytkowników Photoshopa jak i samej firmy, która w 2006 roku zaprezentowała wstępną wersję Photoshop Lightroom, narzędzia zbudowanego wokół wtyczki Adobe Camera RAW z dodatkowymi funkcjami organizacji zdjęć. W przeciwieństwie do Adobe Bridge, aplikacja nie wymaga do pracy zwykłego Photoshopa.
Jeszcze wcześniej niż Lightroom pojawiła się wersja Photoshop Elements. Początkowo (lata 90. XX wieku) była to specjalna wersja Photoshopa okrojona z części funkcji, potem oprogramowanie stało się niezależne (2001). Jest skierowane do osób, które oczekują nie tylko organizera czy wtyczki ACR, ale również narzędzi do pracy na warstwach i retuszu. A zarazem chcą mieć wszystko podane w bardziej przystępny sposób niż w pełnym Photoshopie. Obecnie Elementsy żyją swoim życiem (dostępne w wersji pudełkowej) i nie są wiązane z konkretną wersją pakietu Adobe CC.
Ewolucja ekranów ładowania Photoshopa
[website]http://grafmag.pl/artykuly/ewolucja-ekranow-ladowania-photoshopa/[/website]
Na przestrzeni lat Adobe udostępniło także kilka aplikcji mobilnych Photoshopa, reagując na ogromny wzrost rynku urządzeń mobilnych. Photoshop Express, Photoshop Touch czy Photoshop Mix pobierzemy na smartfony i tablety, a kolejne wydania aplikacji pozwalają na coraz więcej. Stają się także kompatybilne z aplikacjami desktopowymi, pozwalając na kontynuowanie pracy na drugim urządzeniu.
Siłą Photoshopa jest to, że poprzez już kilkanaście wersji programu nie został w zasadzie zmieniony jego interfejs, a zwłaszcza logika działania programu. Owszem w trakcie wdrażania kolejnych wersji dodawane były pływające panele, wyskakujące okienka i nowe filtry. W wersji 5.0 znaczącą zmianą była możliwość edycji tekstu na grafice a nie w osobnym i wyskakującym okienku. Zmiany te weszły do Photoshopa, ponieważ zmieniły się możliwości komputerów i systemów operacyjnych. Na szczęście Adobe przy każdym wydaniu Photoshopa nie zmuszał artystów, grafików, fotografów do uczenia się działania programu od nowa.
25-lecie Photoshopa w pigułce
![]()
Źródło: photofocusblog.files.wordpress.com
Z okazji 25-lecia Adobe przygotował też niezwykły film. W spocie pojawiły się słynne kadry z największych produkcji filmowych, w trakcie realizacji których wykorzystywano ten program graficzny – Avatar, Gone Girl, How to Train Your Dragon 2 czy Shrek. Przesłanie filmu jest proste i jasne – to właśnie Photoshop jest narzędziem do realizowania marzeń, przenoszenia ich na ekran monitora, papier albo salę kinową. Bez niego nasz ogólnokulturowy, współdzielony „świat wyobraźni” byłby zupełnie inny.
25 Years of Photoshop - Dream On (Music: Aerosmith - „Dream On”)
Źródło: adobe.com, fotopolis.pl, antyweb.pl, chip.pl
Artykuły z okazji 25-lecia Photoshopa:
Zaloguj
lub
Zarejestruj się
aby zobaczyć!