Co nam gra w duszy, czego aktualnie słuchasz ?

antbil007

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
11 Czerwiec 2010
Posty
5497
Reakcje/Polubienia
4005
Miasto
Polska
tym razem taniec na pierwszym planie ...
---
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
9848
Reakcje/Polubienia
10470
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Gdyby żył obchodziłby dzisiaj swoje 78. urodziny. Dzisiaj monotematycznie. Moje ulubione utwory Joe Cockera.

Na początek piosenka napisana przez Jeffa Lynne'a a wydana w 1991 roku na płycie o tym samym tytule:





Teraz piosenka, którą zespół Trafiic wydał na swojej płycie w 1968r a rok później Joe Cocker umieścił ją na swoim debiutanckim krążku. Oryginalny tytuł "Feelin' Alright ?" Joe pozbawił jednak znaku zapytania.





Z tego samego krążka pochodzi tytułowy utwór napisany przez Johna Lennona i Paula McCartneya a zaśpiewany przez Ringo Starra. "With a Little Help From My Friends" wykorzystane zostało w czołówce serialu "Cudowne Lata"





"You Can Leave Your Hat On" napisane przez Randy'ego Newmana zyskało popularność dzięki filmowi "9 i pół tygodnia". W teledysku wykorzystano scenę z tego filmu"







Moją ulubioną piosenką Joe Cockera jest "Woman to Woman". Joe jest współautorem tekstu.







Joe Cocker pożegnał się ze słuchaczami tytułem "Fire It Up". Jedną z piosenek na tej płycie jest "I Come In Peace"






Wybór jest duży ale to takie moje zestawienie :słucha muzki
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
9848
Reakcje/Polubienia
10470
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Dwa dni temu 80 lat skończył Bob Dylan. Z tej okazji postanowiłem wygrzebać kilka utworów laureata Nobla ale w wykonaniu innych artystów. Ale jak tu wybrać 6 piosenek spośród setek a nawet tysięcy. Samych dobrych coverów znalazło by się tyle ile lat skończył Bob. Postanowiłem więc, że będzie to wybór moich ulubionych wykonań z zastrzeżeniem, że nie będą to oczywiste oczywistości jak Guns n Roses. I wybrałem tak....



I na początek będzie utwór, który wykonali "Gunsi" ale w o niebo lepszej i symbolicznej wersji. Warren Zevon nagrał swoją wersję "Knockin' on Heaven's Door" po tym jak dowiedział się o diagnozie choroby nowotworowej, niestety nieoperacyjnej. Wszystko to doskonale słychać w jego głosie. Było to ostatnie nagranie jakiego dokonał Warren....






Kolej na Sheryl Crow i jej wersję "Mississippi". Jest to jeden z wielu utworów, który najpierw ukazał się jako cover a dopiero po tym Bob Dylan wydał oficjalnie na swojej płycie. Sheryl nagrała go w 1997r a Bob wydał na swoim albumie 4 lata później. Jej wersja jest na pewno żywsza. Ciekawą wersję nagrały też Dixie Chicks.







Czy można wziąć jeden z wielu utworów Boba Dylana i zrobić z niego swoją własną wizytówkę. Jimmy Hendrix pokazał że jak najbardziej. Jeśli tego jest mało to sam Bob wykorzystywał przekształconą wersję Jimmy'ego podczas własnych występów. Warto przy tej okazji wspomnieć co Bob myślał o tej wersji jego piosenki - "When I sing it, I always feel it’s a tribute to him in some kind of way,”







Gdy w 2015 roku podczas akcji MusiCares Person of the Year uhonorowano Boba Dylana nikt nie przypuszczał, że najlepsze wykonanie nie będzie należało do Bruce'a Springsteena, Neil'a Young'a czy Williy'ego Nelson'a a do Toma Jones'a. 50 lat wcześniej obaj panowie konkurowali w Top40 Radio a teraz Tom wspaniale uhonorował kolegę po fachu.









Już prawie na koniec cover nagrany 5 lat po oryginalnym nagraniu Boba Dylana. Jednak przez prawie 40 lat utwór spędził w szufladzie i dopiero w 2006r został wydany na płycie. Opowieść o morderstwie w wykonaniu Tony Joe White'a z jego charakterystyczną grą na gitarze.








The Byrds chyba najczęściej sięgali po zeszyt z piosenkami Dylana. Dzięki "Mr. Tambourine Man" narodził się folk-rock i zmienił brzmienie chyba każdego zespołu na świecie w tym The Beatles. Wersja the Byrds przy współpracy z Wrecking Crew i 12 strunową gitarą nie straciła nic na jakości już od ponad 50 lat.



 
Do góry