Co to jest sprawność zasilacza?

Śnieżynka

Wygadany
Dołączył
4 Listopad 2012
Posty
88
Reakcje/Polubienia
2
Miasto
Polska
Cześć czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć co to jest sprawność zasilacza, tylko bardzo bym Was prosiła, o nie odsyłanie mnie do wikipedii itp wiem że tam jest napisane jednak ja proszę o wytłumaczenie po ludzku w sensie że prosto
 

remool

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Maj 2011
Posty
2964
Reakcje/Polubienia
71
Sprawność to stosunek mocy zasilacza oddawanej na jego wyjściu, do mocy pobranej z sieci energetycznej...czyli...... zasilacz z gniazdka elektrycznego pobiera 10kg prądu a podzespoły komputerowe otrzymują 8kg prądu czyli sprawność wynosi 80% :) :) owe 2 kg prądu mniej jest to strata w postaci ciepła i promieniowania. Im wyższa sprawność tym lepszy zasilacz. Kupując nowy zasilacz powinniśmy rozglądać się za takim który posiada sprawność na poziomie 80% i więcej.
Najlepiej by było żeby zasilacz oddawał tyle prądu ile pobiera lecz obecnie sprawność ( czyli oddawanie prądu ) zatrzymała się na 95%
Prosto i przejrzyście :)
 

yuppy

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
20 Październik 2012
Posty
519
Reakcje/Polubienia
5
Śnieżynka napisał:
Cześć czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć co to jest sprawność zasilacza, tylko bardzo bym Was prosiła, o nie odsyłanie mnie do wikipedii itp wiem że tam jest napisane jednak ja proszę o wytłumaczenie po ludzku w sensie że prosto

Chodzi Ci o napięcie zasilacza? Jeśli tak to na elektrodzie jest poradnik jak mierzyć i jakie powinno być napięcie.
Możesz jeszcze pobawić się programem "OCCT" - tam masz test zasilacza.
 
A

Anonymous

Najprościej mówiąc sprawność zasilacza oznacza stosunek mocy oddawanej na jego wyjściu do mocy pobranej z gniazdka elektrycznego. Różnica pomiędzy tym co zostało pobrane a oddane, wylatuje w powietrze jako promieniowanie cieplne i elektromagnetyczne. Jeśli urządzenie posiada sprawność 80, to oznacza, że podczas użytkowania wytwarza 20% stratę. Analogicznie 70 - 30% strata.
Wyższa sprawność zasilacza oznacza:
- niższy rachunek za energię elektryczną
- niższą awaryjność, większą niezawodność, mniejszy hałas
- mniej wydzielanego ciepła

Często na urządzeniach tego typu można znaleźć napis o posiadaniu przez nie certyfikatu 80Plus.
 
A

Anonymous

Sprawność zasilacza jest to różnica między prądem pobieranym z gniazdka, a tym oddawanym do podzespołów komputera.
Sprawność zasilacza podawana jest w %

Jeśli chodzi o sprawność to popatrz na certyfikat 80 plus

QN9tSlb.png


Im większa sprawność zasilacza tym zasilacz oddaje do podzespołów więcej prądu, a co za tym idzie, zdecydowanie mniejsza ikość zostaje zamieniona np na ciepło, czyli np są mniejsze rachunki za prąd. Dodatkowo zasilacz markowy z certyfikatem 80 plus (który odpowiada za ocenę sprawności zasilacza) ma małe skoki napięcia, dzięki czemu wydłuża się m.in czas żywotności komponentów w komputerze jak i samego zasilacza

Oczywiście jak każdy człowiek mogę się w jakimś zdaniu pomylić, coś przekręcić, więc gdyby tak było to proszę mnie śmiało poprawiać :)


Ogólnie nie jest to jakieś strasznie trudne do zrozumienia, jednak rozumiem Cię, że masz z tym problem. Nad tym tematem jeżeli nie rozumiesz od razu to musisz posiedzieć, spokojnie poczytać, wczytać się, możesz także poczytać na innych strona i forach. Załapiesz o co chodzi
 

Śnieżynka

Wygadany
Dołączył
4 Listopad 2012
Posty
88
Reakcje/Polubienia
2
Miasto
Polska
Dziękuję za odpwiedzi, ale skoro tak ładnie mi wytłumaczyliście to mam jeszcze jedno pytanie
Czy im mocniejszy zasilacz tym lepiej? Mówiąc im mocniejszy mam na myśli moc
 
A

Anonymous

Zdecydowanie nie!

Wyobraź sobie, że mamy dwa zasilacze, jeden no name, a drugi markowy

Zasilacz no name ma 600 W sprawność 60%
Natomiast zasilacz markowy ma 520 W i sprawność 88%

Wydawać by się mogło, że lepszy jest zasilacz no name bo ma przecież 600 W...
jednak jest inaczej.

Zasilacz no name:

600-60%=360W

Zasilacz markowy: 520-88%=457W

Co z tego wynika?

Otóż zasilacze mają wypisaną moc 600W i 520W ale są w stanie wyciągnąć 360W i 457W i jak widzisz na końcu to zasilacz markowy daje więcej prądu, a to za sprawą wyższej sprawności
 

hocik

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
9 Październik 2012
Posty
416
Reakcje/Polubienia
461
Miasto
szczecin
Najlepiej jak najwyższa sprawność zasilacza, większa od 90% (jest szansa że ma system korekcji (ang. PFC - Power Factor Correction) i zasilacz nie będzie źródłem mocy biernej, za którą niedługo będzie nas kasować Enea), moc w/g potrzeb, a jakim zapasem to niech dopowiedzą inni bo na komputerach znam się tak jak Ty na ...zasilaczach :piwko
pozdrawiam
 
A

Anonymous

Śnieżynka napisał:
Dziękuję za odpwiedzi, ale skoro tak ładnie mi wytłumaczyliście to mam jeszcze jedno pytanie
Czy im mocniejszy zasilacz tym lepiej? Mówiąc im mocniejszy mam na myśli moc
Zasilacz musi być odpowiednio dobrany do komponentów jakie mamy w kompku. Ważna też jest obciążalność i moc (mniej ich ilość, choć niektórzy na to też zwracają uwagę) linii 12V bo to ona będzie zasilać najważniejsze podzespoły. Przy wyborze możemy posłużyć się kalkulatorem:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Coby nie wyrzucać w błoto kasy na 8 setkę gdy potrzeba nam mniej niż 500W :szydera
Oczywiście nie kupujemy zasilaczy no-name :sarkazm A jeśli chcemy się dowiedzieć kto naprawdę robi zasilacz (OEM) a kto tylko przykleja naklejkę możemy luknąć tu:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
A

Anonymous

Śnieżynka napisał:
Dziękuję za odpwiedzi, ale skoro tak ładnie mi wytłumaczyliście to mam jeszcze jedno pytanie
Czy im mocniejszy zasilacz tym lepiej? Mówiąc im mocniejszy mam na myśli moc
Nie chodzi o to by zasilacz miał jak największą moc.Ola wyjaśniła Ci to na przykładzie. Jasne, że lepiej jest z pewnych względów, gdy zasilacz będzie miał większą moc niż mniejszą, ale najistotniejsza jest jego sprawność. Poza tym zasilacz o większej mocy nie będzie sam z siebie pobierał więcej prądu. Zużycie tego ostatniego będzie zależeć od potrzeb zasilanego urządzenia. Moc też nie może być zbyt mała, gdyż wskutek tego dojdzie do wyłączenia np. laptopa. Dzisiaj większość urządzeń potrzebuje około 350 W mocy. Kierować się należy rozsądkiem, o czym wcześniej wspomniał marsellus:

marsellus napisał:
Coby nie wyrzucać w błoto kasy na 8 setkę gdy potrzeba nam mniej niż 500W :szydera
Pamiętać też trzeba o innych parametrach, które nie są ujednolicone. Producenci nie zawsze są rzetelni i zawyżają wartość mocy swoich zasilaczy w celu przyciągnięcia klienta. Jedni podają tak naprawdę wartość mocy szczytowej – zasilacz dostarcza tę największą wartość w ciągu, np. 30 sekund, drudzy podają wartość mocy ciągłej – wartości najwyższe są przekazywane przez cały czas pracy urządzenia. Do tego dodałbym dopuszczalną temperaturę pracy zasilacza. Jeśli producent napisze, że moc ciągłą będzie zachowana przy dopuszczalnej temperaturze 25°C, to taki zasilacz można sobie darować. Im wyższa temperatura, w której może pracować zasilacz, tym lepiej, np. 50°C.

W przypadku zasilania komputerów pojawiają się też inne wartości, które mają wpływ na wybór zasilacza. Uwagę na to zwrócił ponownie marsellus:
marsellus napisał:
Zasilacz musi być odpowiednio dobrany do komponentów jakie mamy w kompku. Ważna też jest obciążalność i moc (mniej ich ilość, choć niektórzy na to też zwracają uwagę) linii 12V bo to ona będzie zasilać najważniejsze podzespoły...
Ze swej strony mogę Ci polecić stronę, gdzie znajdziesz poradnik dla kupujących zasilacz wraz z kalkulatorem, który dokładne wylicza zapotrzebowanie mocy przez dany komputer:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Inne strony z kalkulatorami mocy zasilacza są w języku angielskim:
Linki:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Na koniec podaję dwie strony z rekomendacjami zasilaczy. Pierwsza jest najnowsza, ale poleca sprzęt z górnej półki - moc od 450 W do 1500 W, ceny w przedziale 190 zł - 2400 zł. Druga jest starsza i przedstawia listę marek godnych zainteresowania, jak i tych, które należy omijać szerokim łukiem. Wybrany przez siebie sprzęt sprawdzić należy jednak w kilku źródłach.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Pozdrawiam

:hi
 
Do góry