Darmowy, lekki edytor grafiki z natywną obsługą CMYK

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
991
Reakcje/Polubienia
42
Wiem, że jest Krita, ale to straszna kobyła, która zajmuje mnóstwo miejsca na dysku i do tego pod Windows mocno zamula przy większych plikach. Poza tym to program nastawiony głównie na malarstwo cyfrowe, a ja raczej malować nie planuję, za to bardziej potrzebuję funkcji edycji zdjęć. W Kricie nawet nie ma prowadnic ani przyciągania do siatki, co utrudnia np. precyzyjne połączenie zdjęcia z obramowaniem.
Dobrym programem do edycji jest GIMP, ale on niestety nie posiada CMYK-a, trzeba instalować dodatkową wtyczkę, z którą też są jakieś problemy z tego co widzę na forach i sama jej instalacja nie jest prosta. Do tego nie mam pewności, czy ta wtyczka osadza profile kolorów w pliku. No i GIMP też średnio radzi sobie z edycją obrazów w bardzo dużej rozdzielczości.
Podsumowując, czy istnieje jakiś prosty, darmowy edytor zdjęć z natywną obsługą CMYK i możliwością przydzielenia konkretnego profilu kolorów, który jednocześnie nie będzie "myślał" 15 minut po każdej operacji na pliku w dużej rozdzielczości?
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
Dobrym programem, łatwiejszym w obsłudze i szybszym od GIMPA jest Paint.NET. Dobrze radzi sobie z plikami w dużej rozdzielczości, sporo możliwości korekcji i dostosowania koloru w wersji podstawowej, również konwersja RGB-CMYK, a poza tym +/- 400 pluginów. Pewnie znajdziesz coś dla siebie....

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Kiedyś do edycji kolorów zdjęć w formacie raw używałem Delaboratory. Pamiętam, że w tym zakresie miał spore możliwości.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
991
Reakcje/Polubienia
42
Dziękuję, RAW-ów akurat nigdy nie miałam potrzeby edytować, ale może kiedyś się przyda. Nie miałam pojęcia, że Paint.NET ma obsługę CMYK i profili kolorów. Czytałam o nim na dobrychprogramach i nic tam o tym nie pisało. Zaraz obczaję podlinkowaną stronkę.
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
Masz mnóstwo opcji w menu "Dostosowanie kolorów" i "Efekty" (np. Color i Color Space), pewnie znajdziesz też wiele dobrych dodatkowych pluginów. Ja nawet nie próbowałem szukać, gdyż gdyby doszły mi jakies dodatkowe opcje, to chyba bym oszalał... :dziwak
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
991
Reakcje/Polubienia
42
Czytam tam na stronce w zakładce Features, ale nigdzie nic nie wspominają o obsłudze CMYK i osadzaniu profili kolorów ICC. Na pewno posiada takie opcje ten program? Bo mi głównie zależy na możliwości przygotowania grafiki do druku, niekoniecznie na jakichś super efektach. Tak, żebym mogła przekonwertować obraz do CMYK i w tym trybie jeszcze ew. poprawić kolorystykę, po czym zapisać np. do TIFF czy PDF (najczęściej wymagany przez drukarnie format).
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
10035
Reakcje/Polubienia
10676
Miasto
Somewhere over the rainbow.
d0r0t@ napisał:
Czytam tam na stronce w zakładce Features, ale nigdzie nic nie wspominają o obsłudze CMYK i osadzaniu profili kolorów ICC. Na pewno posiada takie opcje ten program? Bo mi głównie zależy na możliwości przygotowania grafiki do druku, niekoniecznie na jakichś super efektach.

Masz pluginy do obsługi CMYK. Pobierasz, instalujesz i działa :ok
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
991
Reakcje/Polubienia
42
A, czyli trzeba zainstalować dodatkową wtyczkę. Ale to nie będzie czasem działać jak w GIMP? Bo ja bym chciała móc te kolory poprawić jeszcze po tej konwersji i żeby one były wyświetlane mniej więcej tak, jak się mają wydrukować (symulacja kolorów wydruku). Wiem że to nigdy nie będzie identyczny odcień jak po wydruku, ale zawsze coś tam to daje.
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
Ja mam okazuje się starą wersję (3.5), ale masz tu kilka screenów opcji podstawowej wersji (menu jest rozwijalne wszystkicj opcji nie obejmę):
lvpu27m.jpg
MNOa2l7.jpg
FsKQNnl.jpg
VhY1IaI.jpg

A pluginy dają dużo więcej opcji w danym zakresie. Najlepiej zainstaluj i sprawdź, bo program jest dobry.
Nie zapominaj o Delaboratory - on nie służy wyłącznie do plików RAW, a także plików "jpg" i "tiff".
delaboratory 0.8 features:
floating point precision (not 8-bit like Gimp, not 16-bit like most raw processors)
native support for multiple colorspaces (sRGB, ProPhoto RGB, LAB, CMYK, LCH, HSL, HSV, BW)
non destructive editing (adjustment layers)
KISS design
realtime preview
basic operations: CMYK curves, CMYK levels, RGB curves, RGB levels, white balance in LAB, saturation in LAB, LAB curves, BW curve, HSV equalizer, LCH equalizer, recover shadows/highlights, vignette, local contrast, LAB/BW/RGB/CMYK gradients
expert operations: levels, curves, equalizer, exposure, saturation, white balance, fill, tone, local contrast, auto_dodge/auto_burn, sharpen, vignette, gradient, gaussian blur, recover highlights, recover shadows, channel mixer, high pass, c2g, copy
RAW support via dcraw
up to 5 color samplers
histograms and color matrices
many blend modes (multiply, screen, overlay, inverted overlay, dodge, burn, add, grain extract, grain merge, sub, difference, darken, lighten), color/luminocity blending for RGB and CMYK
limitations:
delaboratory doesn't support any local modifications (...yet), like painting, clone tool, healing tool or true dodge/burn, you should perform such operations in other application like Gimp
delaboratory doesn't support color profiles at all, RAWs are loaded in ProPhoto RGB, but display works in sRGB and output will be sRGB, so if your style of photography requires wider colorspace than sRGB then delaboratory is not a tool for you
delaboratory uses lots of memory, 32-bit color means that each pixel in RGB uses 12 bytes, multiple layers means that each image is stored multiple times in memory, so 36-megapixel photo (like the one from D800) will be stored in multiple 432MB buffers, while 32-bit memory limit is enough for 12MP photos, it is recommended to use 64-bit system for large images
why use delaboratory?
you don't have to worry about quality loss during your postprocessing, it's perfectly fine to use for instance 10 different curves in different colorspaces, move between RGB, LAB and CMYK - in Gimp even one curve destroys the quality, because it's 8-bit color depth, in most RAW editors I've seen you can use 16-bit or 32-bit curve but only once, users of commercial software are afraid of converting between RGB/CMYK/LAB because they believe it means quality loss, that's why delaboratory uses 32-bit and adjustment layers
it's an utility made for experiments, to play with colors, to learn new techniques, if you multiply some simple actions (curves, mixer, vignette, etc) by number of colorspaces by number of blend modes, you will realize how many ways you can go, this is totally different approach than in RAW editors, when you can only set this and that
it's free and it will be free forever, it compiles and works on multiple operating systems - Linux, Windows, Mac, BSD
tips:
CMYK curves (and levels) are like RGB curves but much much better, it's best way to work on portraits
RAW files are loaded with reduced contrast to avoid clipping, you can change that by moving slider in source image layer (it's set to 0.9 by default), but you don't need it, you will maximize contrast with curves/levels anyway (and there is no quality loss, everything in delaboratory work on floats), you can also manually open RAW file in sRGB or with auto-brighten enabled
you can move vignette center and gradient position by clicking on image
you can auto set white balance by clicking on image (when editing wb layer)
always try to reduce opacity, experiment with blending modes
try exporting all layers, so you could choose best one later
you can edit any effect at any time, even when you put 10 different curves you can still fix the first one and the result will be updated in realtime
for glamour postprocessing - go to CMYK curves, choose with mouse light skin area then press "A" key or "G" key or "H" key for glamour skin presets, use "reset" when you mess it up
other keys for curve editor are "space" for adding new point in all channels, and "x" to remove last selected point

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Autorem programu jest Polak, ale wszystko po angielsku... :facepalm
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
991
Reakcje/Polubienia
42
Dzięki raz jeszcze. W sumie te opcje za wiele mi nie mówią. Pewnie trzeba doinstalować ten plugin, bo to "RGB to CMYK" co widać na zrzucie pewnie jest tylko taką symulacją jak w Inkscape. No nic, wygląda, że trzeba po prostu zainstalować i to samemu rozkminić. Szkoda, że nie ma jakiegoś polskojęzycznego forum pomocy dla tego programu, bo z angielskim u mnie kiepsko i pewnie nie będzie mi łatwo odszukać tę wtyczkę.
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
d0r0t@ spróbuj jeszcze z Delaboratory, program jest mały, co prawda po angielsku, ale obsługa jest intuicyjna, interfejs graficzny i sprowadza się prawie wyłącznie do edycji kolorów.
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
991
Reakcje/Polubienia
42
@Zeno - nie jestem pewna, czy dobrze mnie rozumiesz. Tu nie chodzi o taką po prostu edycję kolorów, tylko o obsługę profili kolorów ICC, (np. Coated FOGRA39 itp.) i przygotowanie plików do druku.
W Kricie przykładowo wygląda to tak:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Jednym słowem, chodzi o to aby obraz był w trybie kolorów CMYK i we właściwościach obrazu po wyeksportowaniu pliku było to zapisane.
Poczytam sobie o tym Delaboratory, ale czy on nie obsługuje tylko RAW-ów?
A Paint.NET sobie sprawdzę, może faktycznie z tą wtyczką będzie działać tak jak potrzebuję. Tylko pewnie trochę czasu będę musiała poświęcić, aby sobie tam przejrzeć te wszystkie wtyczki i znaleźć właściwe. Jak już się z tym uporam, to dam znać.
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
Co do Delaboratory to oprócz RAW również obsługuje TIFFy i JPGi. Export do 16 Bitowych Tiffów, JPG i do GIMPa.
W mojej wersji Paint.Neta niby jest konwersja RGB do CMYK, ale widzę, że to nie działa. Muszę przyznać, że nigdy nie próbowałem zmieniać kolorów w CMYKu, no chyba że Photoshopie Co do wtyczek, to możesz spróbować z tym:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Wątpię jednak by konwersja była dobrą sprawą, bo do CMYKu trudno przekształcic kolor niebieski. Może udałoby Ci się tanio kupic starszą wersję programów od Adobe, Corela lub Quarka.
Gdzieś wyczytałem, że jest jeszcze taka możliwość podglądu:
Microsoft Publisher 2003 and later - select File Tab, then select Info, select Commercial Print Settings, select choose Color Model, then Select Process Colors (CMYK)
Ale nie wiem, bo nie mam MS Office'a. :scratch
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
991
Reakcje/Polubienia
42
Właśnie wiem o tym niebieskim kolorze, dlatego chciałabym mieć możliwość nie tylko samej konwersji, ale edycji w tym trybie, aby poprawić nieco kolory np. za pomocą krzywych kolorów. Dlatego pisałam o natywnej obsłudze CMYK, bo nie wiem, czy wtyczka może coś takiego zapewnić. Czyli w Paint.NET nawet po zainstalowaniu wtyczki nie będzie takiej możliwości?
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
991
Reakcje/Polubienia
42
@Zeno: chciałam Ci odpisać na ostatnie PW, ale kiedy próbuję wysłać wiadomość, to wyskakuje komunikat: "Wybrani użytkownicy nie istnieją" i nie wiem, czy ta wiadomość dotarła, czy mam próbować wysłać ponownie?
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
d0r0t@ byłem bliski zawału, :eek: ale chyba jeszcze istnieję.... :scratch :zaciesz Spróbuj jeszcze raz wysłać PW.
 
Do góry