Darmowy program do grafiki wektorowej z obsługą CMYK?

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
991
Reakcje/Polubienia
42
Czy istnieje jakiś darmowy program do grafiki wektorowej, w którym otworzę plik SVG i zapiszę w formacie EPS lub PDF z osadzonym profilem kolorów CMYK?
W tej chwili używam Inkscape i bardzo przyjemnie mi się w nim pracuje, ale niestety nie obsługuje CMYK-a, a jedynie ma możliwość symulacji kolorów z tej palety. Chciałabym móc dale pracować w Inkscape, a tylko w jakimś prostym programiku sobie gotową pracę zapisać do tego CMYK-a zachowując format wektorowy.
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
991
Reakcje/Polubienia
42
Szukałam bardzo długo w internecie jakiegoś darmowego, ale na Windows nie znalazłam żadnego, który natywnie obsługuje CMYK i pozwala dodawać profile kolorów ICC. No jedynie Scribus, ale jest bardzo niewygodny, bo to właściwie program do składania tekstu, a to mnie akurat nie interesuje. Ciężko strasznie zmieniać tam kolory poszczególnych obiektów, jeśli jest ich dużo. Nie zawsze prawidłowo otwiera SVG czy PDF.
Może jest więc jakiś tańszy płatny program? AI kosztuje majątek, na Corela też zbytnio mnie nie stać, najtaniej starszą wersję znalazłam za 590zł. Może znajdzie się coś tak do 300zł? Ważne aby program otwierał SVG lub PDF (ew. EPS, to sobie już jakoś poradzę) i pozwalał na eksport do PDF z wybranym profilem kolorów. Istnieje taki program?
 

FrantiQ

Bardzo aktywny
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
316
Reakcje/Polubienia
229
Ja działam na teamie Xara Photo & Graphic Designer i Corel Draw 9/Corel Draw x3.

Xara była niedawno w promocji, jest tak mniej więcej 1-2 razy w roku promo na Xarę, więc trzeba być czujnym.
Xara jest szybka w edycji wektorowej i niektórych operacjach na bitmapach, niestety zarządzanie kolorami jest podstawowe, ale są profile CMYK.
Do dokładniejszego gięcia krzywych używam Corela jest wygodniejszy dla mnie, no i ma świetne zarządzanie profilami ICC i przestrzeniami barwnymi. Ja mam pełną licencję na Corela 9 trzymam ją bo ma profile Pantona (no i wiele ploterów nadal działa tylko na tym sofcie), natomiast Corel x3 mam w wersji Home&Student.

Większość prac wykonuję w CorelDraw x3 lub Xarą, ale ostatecznie szlifuję i eksportuję CorelDraw 9 lub Xarą w zależności czy idzie do druku czy na www - tak więc wszystko jest legalnie i komercyjnie :)

CorelDraw x3/x4 Home&Student można wyhaczyć koło 100pln jako leżak w sklepach komputerowych lub np tutaj:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Chociaż wydaje mi się, że warto wydać 350 pln i zakupić sobie pełną wersję CorelDraw x5 np tutaj:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Ważna Uwaga!

Jeśli instalujesz CorelDraw na Windows 8, 8.1 lub 10 to zapoznaj się z całym tematem w poniższym linku:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


ponieważ instalator starszych wersji Corela ostro miesza w rejestrze (a w nowszych jest to dołączony Visual Basic) co powoduje wysyp aplikacji modern, problemy z audio przy odtwarzaniu wideo, czy w HDMI, znikania i pojawianie się sterownika Audio (zwłaszcza IDT HD) itd. zalecane jest zrobić sobie obraz systemu przed instalacją Corela i zastosować się do moich solucji z linku ( zwłaszcza post z 13 czerwca 2014)
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
991
Reakcje/Polubienia
42
Xara Photo & Graphic Designer 11 mam zainstalowaną wersję próbną i absolutnie nie znajduję tam zarządzania kolorem i wyboru profili. Jest tylko symulacja kolorów wydruku. No chyba, że ja jakaś ślepa jestem, albo nie mogę znaleźć z powodu angielskiego menu :( Corel Home&Student się nie nadaje do użytku komercyjnego, więc też odpada.
Samo tworzenie grafiki jest mi w sumie obojętne, bo do tego mam darmowy Inkscape, który jest dla mnie najwygodniejszy i najprzyjemniejszy w obsłudze. Problemem jest jednak brak tego CMYK-a. Jest tylko symulacja, jak w Xarze, a ja potrzebuję zapisać projekt do druku w PDF (aby zachować wektorowość) z dołączonym profilem kolorów.
Do tego w Inku ta symulacja działa jakoś ułomnie, np. używam palety kolorów CMYK, a on mi oznacza połowę kolorów z tej palety jako niedostępne (są zaznaczone jaskrawozielonym kolorem, w Scribusie te same kolory już niby są ok, ale za to inne robią się zielone).
No i jest trochę problem w Inku jeśli dodaję jakąś fotkę, bo po zapisie ona traci na jakości, mimo dużej rozdzielczości. Po prostu traci jakby nieco na ostrości, a dodanie tej fotki w Scribusie to jakaś masakra.
System mam Windows 7 i nie planuje zmieniać ;)
 

FrantiQ

Bardzo aktywny
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
316
Reakcje/Polubienia
229
Ta Xara chyba nie ma zarządzania kolorem, chyba takie profesjonalne to jest w wersji Xara Designer Pro.
Jak napisałem zarządzam sobie kolorem w Corelu, najtaniej wiec się zaopatrzyć w niego.

tutaj znalazłem komercyjną wersję CorelDraw x4 w cenie 190pln
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
991
Reakcje/Polubienia
42
Ciekawa oferta, ale tak troszkę się obawiam kupować na olx czy Allegro. No ale sobie obadam to, dzięki :)
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
991
Reakcje/Polubienia
42
Postanowiłam pobrać sobie na razie wersję próbną, bo nigdy tego Corela nie używałam, ale nigdzie nie mogę znaleźć takiej starej do pobrania :( Nawet jak pobieram instalator x4, to i tak chce się instalować x7. A tak w ciemno bym nie chciała kupować. Wie ktoś gdzie znaleźć wersję próbną x4, najlepiej PL?
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
991
Reakcje/Polubienia
42
No niestety, z tych stronek już pobierałam, ale i tak instaluje się wersja x7. Już na samym początku instalacji, przy rozpakowywaniu plików pisze x7 i wersja pliku instalatora jest ta sama co z x7, mimo innej nazwy. Chyba nie znajdę tej wersji...
@Edit:
W końcu dzięki FrantiQ udało się znaleźć właściwą wersję i po krótkich testach jestem naprawdę mile zaskoczona. Sporo złego nasłuchałam się o Corelu od znajomych, że trudny w obsłudze, nieintuicyjny i źle otwiera SVG, tymczasem nic takiego nie stwierdziłam. Program wygląda naprawdę przyjaźnie, nie miał żadnych problemów ani z prawidłowym otwarciem SVG (fakt, że prosty plik, bez wodotrysków typu filtry czy gradienty), ani z PDF. Do PDF też eksportuje prawidłowo i ogólnie nie wydaje się trudny w obsłudze. Jest obsługa CMYK, można przypisać wybrany profil kolorów do PDF. Fakt, że po tak króciutkim testowaniu nie można jeszcze go oceniać, ale jak na razie wygląda obiecująco :)
 
Do góry