FightFootball League

A

Anonymous

Dziś przez przypadek znalazłem coś takiego:
A tu Polacy -
Interesuję się sportem, ale powiem szczerze, że o czymś takim jeszcze nie słyszałem, nawet nie znam zasad. Może się ciekawie oglądać.Jak ktoś ma jakieś bliższe info, o co w tym biega, to słucham. Na razie wiem, że to połączenie rugby, mma i koszykówki (chyba). O i Polacy podobno wygrali 1 mecz 8-4 z Włochami. :)
Proponuję sparing naszej kadry z piłkarzami nożnymi. ;) Ciekawe ile by wytrzymali. ;)
 

alco

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
12 Maj 2011
Posty
1571
Reakcje/Polubienia
648
Witam. Kiedyś dyscyplina już mi się obiła o uszy, oczywiście nie interesowałem się bo nie było takiej potrzeby. Ale teraz już chyba będzie. Zobaczymy. Tak czy inaczej troche na ten temat:

Calcio Storico Fiorentino
Od 1530 roku we Florencji na placu przed bazyliką Świętego Krzyża rozgrywane są mecze Calcio Storico Fiorentino. Nie ma chyba drugiej tak brutalnej gry na świecie. Finał ma miejsce zawsze 24 czerwca podczas dnia św. Jana – patrona miasta. Rozgrywki wywodzą się ze starożytnego harpastum – połączenia dzisiejszych rugby i piłki nożnej. Dyscyplina ta była uprawiana przez legionistów rzymskich. Drużyna ma 27 graczy, są bramkarze, obrońcy, pomocnicy i napastnicy. Calcianti – tak nazywają się członkowie zespołu – pracują często jako “bramkarze” w klubach, bo muszą to być zawodnicy silni i muskularni – podobnie jak ochroniarz dyskoteki. Trenują po parę razy w tygodniu, wyciskają na siłowni, uprawiają boks i zapasy. Włosi nie lubią się chwalić tym widowiskiem – głównie ze względu na przemoc. Ostra walka ma jednak uzasadnienie historyczne, bo miała ona zawsze podtekst polityczny, rozwiązywania konfliktów nierozwiązywalnych. W ostatnich latach rozgrywki były tak brutalne, że zawody odwoływano i zmieniono regulamin.
Zasady gry Calcio Fiorentino
mecz trwa 50 minut
boisko ma różne rozmiary (np. Santa Croce ok. 40×80 metrów)
bramki są metr nad ziemią, mają metr wysokości, są szerokie na cały krótszy bok boiska
punkt, gdy piłka w bramce
pół punktu dla przeciwnika, gdy piłka przeleci nad bramką lub trafi w bandę pod nią
zmiana stron po każdym golu i armatniej salwie na tę cześć
sędziowie to: główny, 6 liniowych, mistrz boiska i dodatkowy poza boiskiem
sędzia gwiżdże tylko gdy piłka uderzy bandę lub piłka jest przygnieciona zawodnikami
nie ma zmian, kontuzjowany zawodnik zmniejsza skład drużyny
Giuoco del calcio – włoska gra
Calcio - historia piłki nożnejGdy na Wyspach się kłócono, we Włoszech powstała kolejna gra o całkiem odmiennych zasadach. Włoskim odpowiednikiem Londynu stała się Florencja, której zawdzięczamy narodziny gry o nazwie giuoco del calcio. Pojawiła się niespodziewanie w XIV wieku i w zabójczym tempie zyskała popularność na całym Półwyspie Apenińskim. We Florencji ulubionym placem gry stał się położony obok słynnego kościoła Santa Croce duży plac, który otaczano ławkami, tworząc coś na podobieństwo band.

W 1555 roku opracowane pierwsze reguły calcio, aby następnie 25 lat później włoski humanista Giovani del Bardi napisał pierwszy podręcznik do gry. Calcio dosłownie znaczyło – kopnięcie, rzut. Drużyny był ubrane w różniące się kolorami stroje, liczba uczestników oraz plac gry zostały ograniczone. Ustalenie przepisów pomogło i uporządkowało nierówną rywalizację.
Harpastum
w starożytnym Rzymie dyscyplina sportowa, uprawiana przez legionistów, uznawana za przodka dzisiejszego rugby. Piłka nożna też przyznaje się do pochodzenia od harpastum.
Gra najprawdopodobniej wywodziła się z greckich espikyros i phaininda. Przyjęła się w Rzymie, zwłaszcza wśród legionistów, którzy rozpowszechnili ją na terenie całego imperium.
Według opisów pochodzących ze starożytności gra miała dwie wersje. Pierwsza polegała na umieszczeniu piłki poza linią końcową boiska, które miało kształt prostokąta zbliżonego do dzisiejszego boiska do piłki nożnej. Piłkę głównie podawano z rąk do rąk, dopuszczalne było również jej kopanie. W drugiej wersji chodziło o utrzymanie piłki na swojej połowie i nieoddanie jej przeciwnikom. Piłka nie mogła dotknąć ziemi.
Gra była dość brutalna. Przeciwnika można było zatrzymywać czepiając się go i walcząc z nim. Można było przewracać przeciwnika. Stosowano chwyty duszące. Grano w zespołach liczących od 5 do 27 osób. Kontuzje i rany były na porządku dziennym. Grano twardą piłką. Robiono ją z pęcherza wypełnionego trawą, albo ze skóry zwierzęcej wypchanej trawą lub szmatami. Podobno legioniści Julisza Cezara grywali głowami pokonanych Gallów.
Mimo brutalności, która u obytych przecież z krwawymi igrzyskami Rzymian wywoływała nieraz protesty, słynny lekarz Galen uważał, że gra jest świetnym ćwiczeniem sprawnościowym.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
FightFootball
Zasady FightFootball są dośc proste. Gra się piłką nożną rozmiar 4, celem gry jest wrzucenie płki do kwadratowej bramki umieszczonej na każdym końcu boiska. Każda drużyna składa się z 10 graczy (4 Fighters, 3 Runners, 3 Defenders) i 5 rezerwowych. Mecz trwa 4 kwarty po 12 minut. Dozwolone jest kopanie piłki, przenoszenie piłki, podawanie do przodu i do tyłu. Dozwolone są pojedynki (1 vs 1), kiedy baj gracze są bez piłki. Możliwe jest KO. Nie można kopać, natomiast mozna stosować obalenia i chwyty zapaśnicze. Żródło:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
:ok
 
Do góry