Kilka pytań o Androida

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4345
Reakcje/Polubienia
5744
Miasto
To tu to tam....
Sorka, jakos mi umknelo.
Wrocmy do podstaw: wydaje mi sie ze chcesz odgooglac Androida? Jezeli tak to zostaje Ci AOSP ale WSZYSTKIE uslugi Google pojda sie walic (aczkolwiek mozna je instalowac pozniej tylko pytanie PO KIEGO?).
Teraz tak: PELNEJ kontroli nad fonem nie dostaniesz bez roota. Tak czy inaczej beda to polsrodki.
Zastepowanie apek domyslnych niedomyslnymi - bardzo pochwalam bo np. kupa exploitow na Androida wykorzystuje jako wektor dostepu podatosci w Chrome, wiec to jest OK.
Inne ograniczenia bez roota:
1. Nie mozesz miec pelnej kontroli nad tym co laczy sie z siecia (w zleznosci od wersji Andka, przyznaje). Kontrole taka zapewnia AFWall+
2. Nie mozesz jednoczesnie uzywac adblocka z poziomu systemowego ORAZ VPN bo bez roota adblock MUSI dzialac albo jako proxy albo w trybie VPN wlasnie (serdecznie polecam tu AdAway, z ktorym wspolpracuje kupa filtrow, wliczajac to polskiego CERT co ulatwia zycie). To samo zreszta z anonimizowaniem zapytan DNS/TOR/I2P - czyli moj ulubiony InviziblePRO (darmowy w wersji beta z 4pda.to) - NIE DA SIE be roota dzialac jednoczesnie z nim, VPN i adblockiem.
3. Z lokacja mozesz pojsc dalej, np. niektore apki "musza bo sie udusza" se prawdzic lokacje. W tym przypadku niby nie musisz rootowac fona, mozna uaktywnic opcje deweloperskie, mock location i wykorzystac np. fakeGPS free chociazby.
4. Od androida 13 jest w systemie (no dobra, nie we wszystkich, Szitsung oczywiscie wbudowal ta funkcje w swoja klawiature i po prostu tryb auto nie dziala) jest mozliwosc ustawienia zeby sie schowek systemowy sam czyscil po okreslonym czasie. Uwazam to za BARDZO pozyteczna funkcje bo dlaczemu np. osoba ktora uzyska w ten lub inny sposob dostep do glupiego schowka ma miec Twoje loginy/hasla/co tam jeszcze kopiujesz z ostatnich tygodni/miesiecy? Do zalogowania potrzeba 2 minuty, potem niech sobie leci w kosmos.

Co do zamiennika Sklepu Play, to oczywiscie, polecam F-Droid. Sam sprawdza i przypomina o aktualizacjach, a ma kilka apek ktorych z uwagi na polityke wujka Gugla nie znajdziesz w Play.

PS: z definicji: antywirus bez roota dziala sobie... no tak, dziala na tym do czego ma dostep, czyli do systemu np. ni. Innymi slowy: NIE sprawdzisz aplikacji prywatnych czy systemu, nawet analiza typu porownanie sha jest utrudniona, wiec zostaje Ci skanowanie apek i wspoldzielonych danych.
Zastanowilbym sie nad Koodous (apkpure) albo Hypatia Malware Scanner (F-Droid).
 
Ostatnia edycja:

joa87

Bardzo aktywny
Dołączył
13 Październik 2010
Posty
464
Reakcje/Polubienia
129
Miasto
Szczecin
Polecam klawiaturę SwiftKey, jako antywirusa Sophos Intercept X dla urządzeń mobilnych. a do sprawdzania uprawnień: darmowy

aSpotCat - Permission Checker:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
ów soft wyświetla reklamy.

 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4345
Reakcje/Polubienia
5744
Miasto
To tu to tam....
Polecam klawiaturę SwiftKey, jako antywirusa Sophos Intercept X dla urządzeń mobilnych. a do sprawdzania uprawnień: darmowy

aSpotCat - Permission Checker:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
ów soft wyświetla reklamy.

I tu znowu wracamy do ROOTA. Gdzies tu juz kiedys pisalem: permissions (uprawnienia) to nawet nie jest wierzcholek gory lodowej... to jest... nie wiem jak to nazwac - placebo dla usera zeby sie lepiej poczul? Celowe wprowadzanie w blad? Rece opadaja...
Anyway, bez roota nawet nie wszystkie uprawnienia zobaczysz, o modyfikacji nie wspominajac.
Natomiast majac roota, to juz ooo, Panie.... receivers, beacons, services, providers....

@OXYGEN THIEF:
Obojetnie w sumie czy uzyjesz do kontroli MyAndroidTools (
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
), AppManager (
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
) przy czym ten pierwszy pomimo braku updatow od dluzszego czasu - sprawuje sie nader dzielnie i ma wsparcie na np. 4pda.to, natomiast niewatpliwa zaleta drugiego jest ciagly rozwoj i kod zrodlowy open source.
Gdzies tu zreszta pisalem o MyAndroidTools i podawalem nawet liste bezpiecznych do wylaczenia komponentow.
Coz, kazdemu pod "smaczek"

Android zreszta po zrootowaniu nader wdziecznym systemem jest i ten sam cel mozna osiagnac na wiele roznych sposobow...

PRZYKLAD 1:
Np. jakas apka MUSI miec dostep do przestrzeni chronionej systemu (ktory nota bene robi sie coraz bardziej restrykcyjny i wpienia do lez, bolu i upojenia) ALE taki dostep to oczywista dziura bezpieczenstwa? Fajnie.... instalujemy sobie (albo flashujemy) SE-Linux Switch od ibuprophena (
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
) - i jak se chcemy popracowac z dynksem ktory potrzebuje dostepu - prosze bardzo, system czy vendor sie robi nagle dostepny (vendor, nota bene, jest konieczny zeby w Samsungach na rynek Europejski odpalic wbudowany w telefon i istniejacy w sofcie, zablokowany tylko: modul natywnego nagrywania rozmow telefonicznych. Niezgodne z prawem? Hmm... a kiedy na poczatku rozmowy slyszeliscie: "MY mozemy nagrywac rozmowy"? JA w 99% slysze: "rozmowa moze byc nagrywana" a wg prawa to KOLOSALNA roznica. Anyway: z dostepem rw do Vendor to jest zmiana jednej czy tam dwoch linijek w pliku onfiguracyjnym telefonu).

PRZYKLAD 2:
Intent firewall. Co to firewall sieciowy to wiemy. Intent firewall to to samo, tyle ze jak nazwa wskazuje: blokuje apce wszystkie inne mozliwe "zachcianki". Jednym z przykladow jest takie:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
. NIe powiem ktory(e) ale nawet teraz jest kilka programow na Google Play ktorym jesli sie odetnie dostep do sieci po firewally/permissions - sie wykrzaczaja. Jak im sie wytnie intent - to sie robia premium.
xD, by tak rzec.

To temat rzeka i zeby cos sensownego i systematycznego napisac to by trzeba miesiac przysisasc... a ja leniwy i do tego chaotyczny jestem...
Podac przyklad? Prosze uprzejmie. Pisalem poprzednio o AdAway, w trybie roota i o tym ze sie da podpiac CERT Polska, nie?
Nom alem nie napisal, bo mi ze lba wylecialo ze jak sie doda do listy: hxxp://raw.githubusercontent.com/anudeepND/youtubeadsblacklist/master/hosts.txt to mozecie narazic sie na to ze w ogole nie zobaczycie ANI JEDNEJ reklamy na jutjubie? Straszne sa te konsekwencje rootowania, powiadam Wam...:jaranko
O tym ze jak ktos polubi jakis filmik/muze na jutjubie (ae to juz bez roota dziala) to moze se sobie takie:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
zapodac i ma mp4, mkv, mp3, do wyboru do koloru?

Mowie, temat rzeka i wywoluje we lbie chaos ;)
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35931
Reakcje/Polubienia
25022
Miasto
Trololololo
@OXYGEN THIEF:
Obojetnie w sumie czy uzyjesz do kontroli MyAndroidTools (
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
), AppManager (
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
) przy czym ten pierwszy pomimo braku updatow od dluzszego czasu - sprawuje sie nader dzielnie i ma wsparcie na np. 4pda.to, natomiast niewatpliwa zaleta drugiego jest ciagly rozwoj i kod zrodlowy open source.
Gdzies tu zreszta pisalem o MyAndroidTools i podawalem nawet liste bezpiecznych do wylaczenia komponentow.
Coz, kazdemu pod "smaczek"

Obadam sobie App Manager :)
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35931
Reakcje/Polubienia
25022
Miasto
Trololololo
Korzystam z ADB AppControll do usuwania aplikacji ale z tego co widzę to one są zamrożone/nieaktywne (te które usunę). Teraz pytanko czy bez roota można je faktycznie usunąć :?? W internetach piszą żeby wywalać przez konsole ADB.

Czy polecenie pm uninstall faktycznie usuwa aplikacje czy tylko zamraża/chowa :scratch
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19207
Reakcje/Polubienia
55894
Korzystam z ADB AppControll do usuwania aplikacji ale z tego co widzę to one są zamrożone/nieaktywne (te które usunę). Teraz pytanko czy bez roota można je faktycznie usunąć :?? W internetach piszą żeby wywalać przez konsole ADB.

Czy polecenie pm uninstall faktycznie usuwa aplikacje czy tylko zamraża/chowa :scratch

Ta aplikacja jest oparta na adb i dorobiono do tego fajne GUI aby wszystko było łatwiejsze. Konsola nic nie pomoże, bo można przeczytać to o czym ja i spamtrash już ci pisaliśmy. Bez roota możesz zrobić jedynie "kosmetykę" :hehe

Uninstall – deletes the selected applications along with their data. If you want to keep the data and application cache on the device, select the Keep data option (applies to all deleted applications!). Important: when "uninstalling" system applications, they are actually removed only from the list of installed in the system and cease to function (as if disabled), but physically remain on the device. Their complete removal without root access is impossible.
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35931
Reakcje/Polubienia
25022
Miasto
Trololololo
Ta aplikacja jest oparta na adb i dorobiono do tego fajne GUI aby wszystko było łatwiejsze. Konsola nic nie pomoże, bo można przeczytać to o czym ja i spamtrash już ci pisaliśmy. Bez roota możesz zrobić jedynie "kosmetykę" :hehe
Ok, rozumiem :(
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4345
Reakcje/Polubienia
5744
Miasto
To tu to tam....
Nie no spoko. Jest inna droga ale musim wiedziec jakiego masz Wasc fona, wtedy mozna znalezc cos... podkreconego pod producenta, ale to moze byc troche loteria:
polega to na wykorzystaniu specyficznyh luk w oprogramowaniu wiec konsekwencje moga byc przerozne, ale jasno mowie: zbrickowac telefon to trzeba byc ... inteligentnym inaczej, a o to Wasci nie posadzam ;)
Natomiast jest jeszcze jeden aspekt:
PO CO? Nawysilasz sie, nameczysz, nausuwasz... a jak nie masz roota i nie robisz aktualizacji recznie to najblizsza aktualizacja przywroci Ci wszystko to co z takim mozolem pousuwales... warto?
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35931
Reakcje/Polubienia
25022
Miasto
Trololololo
Nie no spoko. Jest inna droga ale musim wiedziec jakiego masz Wasc fona, wtedy mozna znalezc cos... podkreconego pod producenta, ale to moze byc troche loteria:
polega to na wykorzystaniu specyficznyh luk w oprogramowaniu wiec konsekwencje moga byc przerozne, ale jasno mowie: zbrickowac telefon to trzeba byc ... inteligentnym inaczej, a o to Wasci nie posadzam ;)
Natomiast jest jeszcze jeden aspekt:
PO CO? Nawysilasz sie, nameczysz, nausuwasz... a jak nie masz roota i nie robisz aktualizacji recznie to najblizsza aktualizacja przywroci Ci wszystko to co z takim mozolem pousuwales... warto?
Wiem wiem, tak się trochę nakręciłem z przyzwyczajenia a telex dla mnie to tylko do dryndania i sms. Wymiana na smartfona nastąpiła przez przypadek bo szukałem telexa dla starszej osoby a że trochę mnie wciągnęło to sam zakupiłem :panika .

Dzięki za porady :ok
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4345
Reakcje/Polubienia
5744
Miasto
To tu to tam....
Wiem wiem, tak się trochę nakręciłem z przyzwyczajenia a telex dla mnie to tylko do dryndania i sms. Wymiana na smartfona nastąpiła przez przypadek bo szukałem telexa dla starszej osoby a że trochę mnie wciągnęło to sam zakupiłem :panika .

Dzięki za porady :ok
Anytime at service.
To w sumie fajna zabawka jest i mozna z nia porobic kupe rzeczy, np. S9 (za psie piniendze) robi u moich latorosli za serwer wydruku i bramke miedzy urzadzeniami smart home a ruterem. Czasem jak im sie odkleja to mozna i wode zagotowac, ale to rzadko ;)

Android z zalozenia mial byc dostosowywalny, konfigurowalny i tweak friendly, ale sie Guglowi zmienilo z czasem (kasa, Panie, kasa sie musi zgadzac) ale pewne mozliwosci nadal istnieja...

Na zakonczenie tematu, taki maly myk:
zalozmy ze wali mnie w akurat TYM telefonie to czy apka bankowa bedzie prula ryja ze nieautoryzowany soft i inne takie, wrecz przeciwnie.
zalozmy ze sprawia mi frajde obserwowanie w ramach hobby jak pierdyliard scripto kiddos rozbijaja sobie noski
Jakby tu zrealizowac swoje hobby? Hmm.... no coz... kupmy sobie jakas "cegle". Galaxy S4. I skonfigurujmy zarowno w build.prop jak i w paru innych miejscach ze jest to... Huawei Mate custam na domyslnych ustawieniach i z wylaczaona jakakolwiek ochrona... ojej ojej, netstat takiego urzadzenia to czasem jest bardziej bogaty w unikalne incoming IP niz niejedna panna na onlyfans ;)

Ale np. Windowsa z takiego fona jako PE ratunkowego tez wykorzystasz. A i odwirusujesz czy przywrocisz jesli trzeba. Ot, fajna maszynka, ma serio duzo mozliwosci tylko trzeba sie okreslic na poczatku: czego chce, bo inaczej to... na moim uzytkowym fonie jak AFWall ma odswiezyc reguly to z duzym zdumieniem (skad sie to kuwa wzielo) obserwuje jak odswieza.. dla ponad 1200 pakietow :szydera

W pelni rozumiem - mozna sie wciagnac.
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35931
Reakcje/Polubienia
25022
Miasto
Trololololo
Pytanko, do Firefoxa na androida wystarczy sam ublock Origin i domyślnie wbudowane listy filtrów czy może poustawiać te same filtry co mam w przeglądarce na lapku :scratch
 

memnon

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
14 Luty 2014
Posty
1634
Reakcje/Polubienia
3948
Pytanko, do Firefoxa na androida wystarczy sam ublock Origin i domyślnie wbudowane listy filtrów czy może poustawiać te same filtry co mam w przeglądarce na lapku :scratch
Jest kilka list filtrów na urządzenia mobilne, wpisz do szukajki mobile i Ci wyskoczą :
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
. Osobiście dla mnie uBlock Origin na Androida to za mało. Z prostej przyczyny, wycina reklamy tylko w Firefoxie. Adguard daje sobie za to radę doskonale. Polecam też tego klienta YouTube :
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
.
 
Do góry