Koniec niezależnej Opery!

pkolasa

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Kwiecień 2011
Posty
230
Reakcje/Polubienia
8
Dziś Opera Software ogłosiła, iż zamierza przejść w swoich przeglądarkach na Androida, jak i na komputery w ciągu tego roku, na silnik WebKit, a deweloperzy będą wspierać projekt Chromium, jak i sam WebKit. Czyli kolejny klon Chrome się szykuje...


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

sPeRaCz

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
21 Maj 2011
Posty
525
Reakcje/Polubienia
23
Prawdę mówiąc takiej decyzji się spodziewałem. Zapadła ona w zasadzie w odpowiednim momencie. Przyczyni się bowiem do popularyzacji i mam nadzieję standaryzacji tej zacnej przeglądarki na wielu platformach. A znając życie pewnie w jakimś stopniu nadal posostanie niezależna, gdyż jako pierwsza wprowadziła wiele rozwiązań ułatwiających przeglądanie stron.
 
A

Anonymous

w sumie to dobra wiadomość...sama przeglądarka w ostatniej wersji to żart
 
A

Anonymous

Źle troche jak zrobią coś podobnego do Chrome bo ogółem miałem sentyment do Opery ale po tej wiadomości zawiodłem się troche
i oby nie było następnego klona chrome.
 
A

Anonymous

Trochę więcej info:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Ciekawe z tym flaszem:
Firma poinformowała właśnie o przejęciu Skyfire, producenta przeglądarki Skyfire (znanej przede wszystkim z odtwarzania treści Flash bez konieczności uruchamiania wtyczki Flash), zajmującego się też usługami z zakresu optymalizacji wideo.
 

remool

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Maj 2011
Posty
2964
Reakcje/Polubienia
71
Ekspert JavaScript: WebKit zawiera mnóstwo starych błędów
Dave Methvin, szef jQuery nie podziela entuzjazmu związanego z przejściem Opery na WebKit.

jQuery to bardzo popularna biblioteka programistyczna ułatwiająca korzystanie z JavaScript, a jej szefem jest właśnie DaveMethvin. Można więc śmiało powiedzieć, że jego opinie dotyczące przeglądarek są dosyć istotne.

Pan Methvin twierdzi, że "każde wydanie Chrome i Safari przynosi wiele ekscytujących nowości, ale nikt nie zwraca uwagi na rzeczy które wciąż działają źle". Ponadto dodaje "jQuery Core ma więcej linii patchy i poprawek dla silnika WebKit, niż dla jakiejkolwiek innej przeglądarki. Nie chodzi o nowe błędy, a o problemy istniejące od dłuższego czasu". Pełny wpis znajdziecie tutaj

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
.
i tak oto z fajnej przeglądarki zrobią dziadostwo
a co na to fundacja lisa
Mozilla: my pozostaniemy przy Gecko
Eich podkreśla, że przejście na WebKit w Firefoksie nie tylko byłoby technicznie utrudnione, ale również nie zgadzałoby się z dotychczasową polityką fundacji, która stawia przede wszystkim na otwartość sieci web.

Co ciekawe, Eich wspomniał również na temat, że Mozilla nie tylko posiada wiele środków umożliwiających rozwój Gecko, ale nawet umożliwiających opracowanie nowego silnika.
 
A

Anonymous

Zrobienie z Opery klona Chrome to skala upadku tej zacnej przeglądarki :( ale już zaimpletowanie do niej pomysłu z bliżej mi nie znanego Skyfire czyli zastąpienie Flasha (który jest kompletnym dnem) jakąś skuteczniejszą innowacją brzmi bardzo intrygująco :ok
 

remool

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
12 Maj 2011
Posty
2964
Reakcje/Polubienia
71
Jest jednak w nowym Chrome jedna rzecz, której w wydaniach beta wcześniej nie było. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o zatwierdzeniu specyfikacji technologii Encrypted Media Extensions jako oficjalnego szkicu Konsorcjum WWW – co jest w praktyce pierwszym krokiem do uznania jej za standardową technologię webową. Encrypted Media Extensions stanowi w praktyce zabezpieczenie typu DRM dla mediów strumieniowanych technologiami HTML5 (osadzonych na stronie za pomocą elementów audio i video). Rozwiązanie to jest przez wielu uważane za bardzo kontrowersyjne, gdyż opensource'owe przeglądarki nie mają możliwości zaimplementowania takich technologii, muszą przecież ujawniać cały kod źródłowy, włącznie z kodem modułu deszyfrującego (i użytym kluczem kryptograficznym). Mozilla otwarcie więc określa wprowadzanie takich modułów DRM do przeglądarek jako rozwiązanie nieetyczne, a nawet niektórzy programiści Chrome przyznają, że standaryzowanie takich rozwiązań stoi na bakier z zasadami, którymi Konsorcjum WWW powinno się kierować.

Google ma jednak swoje cele biznesowe, a rola jaką odgrywa we współczesnej Sieci pozwala mu na ich realizowanie bez oglądania się na opinie społeczności czy konsorcjum W3C. I tak oto w Chrome 25 oficjalnie pojawiła się implementacja Encrypted Media Extensions, zrealizowana na poziomie google'owej odmiany WebKitu.
i co istotne
Oznacza to, że bez względu na to, co krytycy będą mówili, serwisy internetowe, takie jak np. Netflix, będą mogły oferować zamknięte wtyczki, pozwalające na odtwarzanie zaszyfrowanych filmów. Na początku będą działały tylko z Chrome, można się jednak spodziewać, że szybko rozszerzenia DRM zostaną zaimplementowane też w Internet Explorerze. Jako zaś że interfejs Encrypted Media Extensions znajduje się w silniku WebKit, szybko powinien pojawić się w Safari oraz Operze, która niedawno zadeklarowała porzucenie swojego silnika Presto na rzecz technologii rozwijanej przez Google i Apple.

W ten sposób, bez żadnej dyskusji nad standardami, DRM dla HTML5 staje się rzeczywistością, z której wykluczeni będą jedynie użytkownicy Firefoksa. Z tej perspektywy można powiedzieć, że biznesowo decyzja Opery o wymianie silnika przeglądarki była słuszna (w końcu kto by chciał dobrowolnie dać się zamknąć w getto?) – ale też wydaje się nam, że dawna Opera, tak bardzo walcząca o Otwartą Sieć i potępiająca zamknięte technologie, Encrypted Media Extensions nigdy by sama nie zaakceptowała. Teraz otrzyma je z dobrodziejstwem inwentarza.
 
Do góry