Kopia zapasowa dysku czy klonowanie

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1090
Reakcje/Polubienia
44
Obecnie korzystam z AOMEI Backupper pro
Mam 3 kopie systemu
- nowy
- po 3 miesiącach
- i obecnie po udanej Aktywacji Visi0 2013 z pomocą konsultanta Microsoft (produkt już niewspierany)

Aby uniknąć ewentualnych kłopotów z kolejną aktywacją, gdyby np. Padł dysk w moim PC
co proponujecie
AOMEI ma takie opcje
KLONOWANIE DYSKU - to znam, już się w to bawiłem na innym starym laptopie, tyle że w programie Marcium Reflect i dedykowany od Samsunga gdy instalowałem ich dysk
nie znam opcji
KOPIA ZAPASOWA DYSKU - czy może ją powinienem wybrać, czy w przypadku zmiany dysku zadziała tak samo jak klon.

Jesli ktoś ma jakieś doświadczenia proszę o porady.
 
Ostatnia edycja:

Camel1965

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
8 Wrzesień 2010
Posty
38076
Reakcje/Polubienia
34024
Obecnie korzystam z AOMEI Backupper pro
Mam 3 kopie systemu
- nowy
- po 3 miesiącach
- i obecnie po udanej Aktywacji Visi0 2013 z pomocą konsultanta Microsoft (produkt już niewspierany)

Aby uniknąć ewentualnych kłopotów z kolejną aktywacją, gdyby np. Padł dysk w moim PC
co proponujecie
AOMEI ma takie opcje
KLONOWANIE DYSKU - to znam, już się w to bawiłem na innym starym laptopie, tyle że w programie Marcium Reflect i dedykowany od Samsunga gdy instalowałem ich dysk
nie znam opcji
KOPIA ZAPASOWA DYSKU - czy może ją powinienem wybrać, czy w przypadku zmiany dysku zadaiał tak samo jak klon.

Jesli ktoś ma jakieś doświadczenia proszę o porady.
Zdecydowanie klon.
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
36152
Reakcje/Polubienia
25279
Miasto
Trololololo
Obecnie korzystam z AOMEI Backupper pro
Mam 3 kopie systemu
- nowy
- po 3 miesiącach
- i obecnie po udanej Aktywacji Visi0 2013 z pomocą konsultanta Microsoft (produkt już niewspierany)

Aby uniknąć ewentualnych kłopotów z kolejną aktywacją, gdyby np. Padł dysk w moim PC
co proponujecie
AOMEI ma takie opcje
KLONOWANIE DYSKU - to znam, już się w to bawiłem na innym starym laptopie, tyle że w programie Marcium Reflect i dedykowany od Samsunga gdy instalowałem ich dysk
nie znam opcji
KOPIA ZAPASOWA DYSKU - czy może ją powinienem wybrać, czy w przypadku zmiany dysku zadaiał tak samo jak klon.

Jesli ktoś ma jakieś doświadczenia proszę o porady.
Klonowanie ale tak sobie myślę co stanie się w przypadku gdy przeniesiesz zawartość jednego dysku na drugi a aktywacja o której piszesz przypisuje się do dysku :scratch
 

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1090
Reakcje/Polubienia
44
Aktywacja została przeprowadzona na zasadzie dawnej telefonicznej. Tylko że obecnie z żywym człowiekiem rozmawiałem. Dyktowałem mu bloki cyfr i on mi przedyktował cyfry do aktywacji.

Już kiedyś na starym laptopie, gdy aktywacja jeszcze działała dla tego produktu normalnie i wymijaniem dysk na nowy (większy - Samsung EVO), korzystając z narzędzia do klonowania Samsunga wszystko działało poprawnie - Visio jak i Office sklonowało się z aktywacja.
W tym roku przesiadłem się na nowego laptopa i dlatego po zupełnie nowej instalacji wynikły te problemy.

Kiedyś rekomendowałeś Marcium - przesiąść się na niego czy zostać przy AOMEI?
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
36152
Reakcje/Polubienia
25279
Miasto
Trololololo
Aktywacja została przeprowadzona na zasadzie dawnej telefonicznej. Tylko że obecnie z żywym człowiekiem rozmawiałem. Dyktowałem mu bloki cyfr i on mi przedyktował cyfry do aktywacji.

Już kiedyś na starym laptopie, gdy aktywacja jeszcze działała dla tego produktu normalnie i wymijaniem dysk na nowy (większy - Samsung EVO), korzystając z narzędzia do klonowania Samsunga wszystko działało poprawnie - Visio jak i Office sklonowało się z aktywacja.
W tym roku przesiadłem się na nowego laptopa i dlatego po zupełnie nowej instalacji wynikły te problemy.

Kiedyś rekomendowałeś Marcium - przesiąść się na niego czy zostać przy AOMEI?
Ja korzystam z Hasleo Backup Suite Free, też ma opcję klonowania
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1090
Reakcje/Polubienia
44
Obecnie w laptopie mam 3 dyski, lecz zależy mi tylko na tym systemowym (M2 SSD 500GB)
Drugi 1 TB na Backup
a trzeci 1TB na chmurę One Drive
NA KLON potrzebuję dodatkowy dysk zewnętrzny? Nie mogę go zrobić na partycji? (przynajmniej zawsze robiłem na drugim nowym dysku).

Jesli tak jest to czy mój pomysł jest akceptowalny:
Obecnie zrobię klon na DYSKU 2,5" HDD 500GB (takich mam kilka) - tak dla bezpieczeństwa
Gdyby padł mi dysk ten M2 systemowy -czy mogę z mojego HHD (kopia klon bezpieczeństwa) podłączając jako dysk zewnętrzny zrobić kolejny klon na nowy który zastąpi np. zepsuty obecnie dysk systemowy:
(nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem tą hipotetyczną sytuację)
 

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1090
Reakcje/Polubienia
44
Jeszcze jedno pytanie.
W programie AOMEI Partition Assistant jest opcja:
Migracja OS do SSD lub HDD
czy to jest to samo co KLONOWANIE tylko pod inną nazwą?
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19212
Reakcje/Polubienia
55934
Jeszcze jedno pytanie.
W programie AOMEI Partition Assistant jest opcja:
Migracja OS do SSD lub HDD
czy to jest to samo co KLONOWANIE tylko pod inną nazwą?

To nie to samo. Migracja OS to przeniesienie sytemu na inny dysk, a klonowanie to duplikat 1 do 1
 

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1090
Reakcje/Polubienia
44
Jeszcze podążę ten temat.
Zdałem to samo pytanie wsparciu AOMEI.
Odpowiedzieli pytaniem - jaki mam system i czy nie chcę zniżki na zakup.

Ale do rzeczy. Do tej pory moje klony były na potrzeby zmiany dysku na nowy.
Ale zawsze był to taki sam dysk wielkościowo lub z mniejszego na większy.

Ostatnia przesiadka na jednym z laptopów (SSD 250GB na SSD 1T) - Klonowałem narzędziem samsunga.
Na tym dysku 1T zrobiłem 2 partycje.
Systemową C i D obsługującą chmurę One Drive. Pliki Sytemowe typu Dokumenty, Muzyk, Pulpit itp - zmieniłem lokalizację też na dysk D.

I TU PYTANIE

Teraz chcę wykonać klon bezpieczeństwa (z uwagi na istotne programy oraz ewentualną szybą przesiadkę w przypadku awarii) ale dysk, na którym będę robił klon to pojemność 512GB

Czy robiąc klon na 512GB tylko wybierając partycje systemową C będzie problem, że zagubione zostaną powiązania z ww. folderami systemowymi które są na partycji D?

Może lepiej powrócić do ustawień oryginalnych i zrezygnować ogóle z partycji D?

Z góry dziękuję za sugestie i porady.
 

helium

Bardzo aktywny
Ekspert
Dołączył
16 Czerwiec 2010
Posty
2185
Reakcje/Polubienia
2559
Miasto
Kraków
Czy robiąc klon na 512GB tylko wybierając partycje systemową C będzie problem, że zagubione zostaną powiązania z ww. folderami systemowymi które są na partycji D?
Jeżeli partycja czy jak zwał to zwał, lokalizacja ‪D:\ błędzie na tym samy dysku czy na innym to nic (czytaj powiązania) nie zostaną utracone. Ważne jest, żeby napęd ‪'D:\' istniał, a nie na którym z dysków się on fizycznie znajduje.
 

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1090
Reakcje/Polubienia
44
Dzięki.
Wym konkretnie przypadku na DYSKU Obecnym 1T mam 2 partycje jak pisałem
Klon zamierzam zrobić na dysku 512GB ale tylko uwzględniając partycję systemową C (nie zmieści mi się wszystko - obecnie dane zajmują ponad 500 GB - to ta partycja D od chmury).
Ale w przypadku awarii zależy mi tylko na C i pewnych specjalistycznych programach.
Czy po ewentualnej zamianie na nowy dysk (gdyby 1TB uległ awarii) - fizycznie nie będzie partycji/ lokalizacji D - i to mnie martwi czy nie będzie kłopotów.
 

Leszek55

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
9 Sierpień 2010
Posty
234
Reakcje/Polubienia
244
Robiąc kopie zapasową/klona systemowego "C" to przy migracji na nowy/inny dysk bootowanie z nowej lokalizacji zadziała poprawnie a programy jakie masz obecnie na partycji "D" a piszesz że tej partycji fizycznie już nie będzie więc i tych programów z D też nie uruchomisz :) ....programy instalowane na pozostałych partycjach (po za systemową) czasami zaszyją odwołania do "C" i ponowne ich uruchomienie czasami wymaga preinstalacji bądź ponownej instalacji-podsumowując system zadziała-programy jak ich braknie-nie :) Użyteczna rada (najmniej kłopotów) na system przeznaczyć osobny dysk, dziś małe dyski są dość tanie i wtedy warto robić według potrzeb i uznania co jakis czas kopie-backup i jak są kłopoty z padem systemu czy dysku, przywrócenie systemu to chwila-moment a pozostałe dane na innych dyskach wtedy są bezpieczne (wtedy bo, hmm-każdy dysk może paść) kopie ważnych dla nas danych to podstawa bo sprzęt rzadko, ale też się psuje.
 

Zawisza Czarny

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
22 Lipiec 2010
Posty
1090
Reakcje/Polubienia
44
Robiąc kopie zapasową/klona systemowego "C" to przy migracji na nowy/inny dysk bootowanie z nowej lokalizacji zadziała poprawnie .....
Programy wszystkie będą na C.
Na D Jest tylko OneDrive i foldery systemowe typu Muzyka, Filmy, Dokumenty, itp. Których lokalizacje z oryginalnych systemowo przypisanych przeniosłem na D.
Rozumie więc że po zamianie dysk "odpala" programy też tylko "klikając" np. w folder systemowy DOKUMENTY - nie znajdzie ścieżki (ponieważ partycji D nie będzie). Wówczas wystarczy, że ponownie zmienię lokalizację Folderów systemowych na domyślne np. C/użytkownicy/Użytkownik jakiś/ Dokumenty?
 
Do góry