Laptopy gamingowy a może stacjonarny ??

Sorgi

Bardzo aktywny
Dołączył
14 Styczeń 2011
Posty
158
Reakcje/Polubienia
64
Witam

Panowie proszę o pomoc w wyborze laptopa gamingowego bądz stacjonarny komputer do gier . Syn w wiekszości gra w fps, rpg i zależy mu by działały płynnie .
Budżet to 6000 zl

Ps. W tej cenie lepszy wybór laptop czy stacjonarny ?
 

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1744
Reakcje/Polubienia
1846
Miałem taką samą rozkminę w ubiegłym roku. Laptop za kilka tysi po trzech miesiącach poszedł na OLX a zamiast tego udało się złożyć wypasionego peceta z dwoma monitorami 24". Ważne, że dzieciak siedzi wyprostowany przy biurku a nie zgarbiony. W tym budżecie można nawet zmieścić się z zakrzywionym monitorem 34".
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
10152
Reakcje/Polubienia
10768
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Miałem taką samą rozkminę w ubiegłym roku. Laptop za kilka tysi po trzech miesiącach poszedł na OLX a zamiast tego udało się złożyć wypasionego peceta z dwoma monitorami 24". Ważne, że dzieciak siedzi wyprostowany przy biurku a nie zgarbiony. W tym budżecie można nawet zmieścić się z zakrzywionym monitorem 34".

Za 6k komputer gamingowy i dwa monitory? Chyba zestaw z biedronki :sarkazm
 

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4448
Reakcje/Polubienia
5848
Miasto
To tu to tam....
Za 6k komputer gamingowy i dwa monitory? Chyba zestaw z biedronki :sarkazm
jak masz aplikacje, to za odpowiednia ilosc Zapsow daja jeszcze plecak na akumulatory do laptopa, zmieszcza sie 4 po 56Ah, czyli na okolo 30 min grania
 

Kamelka

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
27 Maj 2010
Posty
18655
Reakcje/Polubienia
39855
Miasto
Gdzieś w Polsce
W tej cenie lepiej coś złożyć w miarę sensownego, ewentualnie rozbudować później, niż pchać się w lapka.
 

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1744
Reakcje/Polubienia
1846
Nie zakładałem, że wszystko musi być nowe. Dla przykładu monitory HP Elite Display E231 kupowałem po 100 zł w sąsiedniej miejscowości. Sprzedający ma ich jeszcze kilka jakby co. Wypasioną obudowę Fractal Define R6 Usb C trafiłem na OLX za 220 zł. Zasilacz 650W modularny złapałem w promce na pepper za 199 zł. Najdroższe są: karta grafiki, procesor, płyta gówna i dysk SSD Ale w rozsądnych pieniądzach można kupić całkiem fajne karty np. RX6800 lub RTX 3070. Najciężej zdecydować się na rodzaj procesora. Niby AMD tańszy, niby można łatwiej podkręcić ale z drugiej strony cienkie nóżki można bardzo łatwo pogiąć (tego problemu nie ma w prockach Intel) a także wymagają droższych pamięci by rozwinąć skrzydła.
Moim zdaniem ogarniając takie stronki jak: Pepper, Ceneo, OLX i Allegro można zaoszczędzić bardzo dużo. Samodzielne złożenie kompa to zarówno oszczędość kasy ale i fajna zabawa. ;-)

A ceny monitorów 34" nawet bez promocji są super!
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1744
Reakcje/Polubienia
1846
Panowie a co myślicie o tym zestawie ??
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Ja myślę, że to pewnego rodzaju baza do kompletowania zestawu. I na początek miałbym kilka propozycji zmiany:
Zamiast chłodzenia Fera 5 proponował bym Arctic 36 z Amazon. Mam Ferę 5 DualFan (bardziej wypasiona wersja z dwoma wentylatorami) w jednym z kompów i Arctic 36 w innym.
Fera kosztuje 199 zł a Arctic 83 zł. Ceny są absurdalne, bo nie odzwierciedlają jakości i własciwości chłodzenia.
Fera jest wykonana tandetnie, zakładanie i zdejmowanie wentylatora na radiatorze to mordęga, sam radiator wykonany z cienkiego aluminium kalaeczy palce jak żyletkami. Samo chłodzenie procesora dość przeciętne.
Arctic to jakość o kilka klas wyższa. Przede wszystkim mocowanie zawiera specjalny bracket przytrzymujący procesor równomiernie na całej powierzchni. Dzięki temu ma się lepsze chłodzenie ale przede wszystkim unika się problemu typowego dla podstawki Intel LGA 1700 gdzie po pewnym czasie procesor zaczyna zginać się jak banan.
Na YouTube jak wpiszesz hasła Intel+banan to znajdziesz pełno filmików na ten temat.
Kolejna sprawa to wykonanie jakości Pro. Dwa wentylatory monowane są na zatrzaskach a nie na drucikach jak w Fera.
Samo działanie chłodzenia jest znakomite - cicho i chłodno.
Druga sprawa procesor, który IMHO jest przestrzelony cenowo. Taniej a równie wydajnie można kupić i5 13600kf. Ta sama podstawka, wydajność niemal identyczna a przynajmniej 150 zł taniej.
Płyta główna w tej propozycji jest marna wolałbym dopłacić 59 zł i wybrać MSI PRO B760-P WIFI DDR4. Moja propozycja ma dwa gniazda na dyski m.2 z czego jedno ma fabryczne chłodzenie radiatorem z termopadem. Na płycie jest wbudowana karta sieciowa LAN 2,5 gigabita oraz druga karta WiFi 6 i na deser bluetooth 5.3.
Co do obudowy to poszukał bym na Pepper okazji na tańszą i lepszą. Chyba, że musisz kupić na już. To wtedy i tak radziłbym poszukac czegoś innego. Tutaj podstawowe pytanie dotyczy wyglądu/funkcjonalności. Czy chcesz mieś szybę z bokku by potrzeć na kolorowe ledy w środku, czy może zabudowany bok z wyciszeniem?
Moje dziecko oczywiście wolało z szybą i jest dyskoteka w domu. ;-)
I wybrana sostała obudowa
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

W promce z Pepper za 169 zł. Ty jeśli nie kupowałeś w X-Kom możesz jeszcze urwać 20 zł za pierwsze zamówienie.
Ta obudowa nie wymaga dodatkowego wiatraka jak w bazowej propozycji. Ma za to bardzo fajnefiltry przeciwkurzowe na froncie i na spodzie.
Wentylatory są w wersji aRGB, więc można ich zachowaniem sterować za pomocą aplikacji. Płyta głowna którą Ci poleciłem ma taką aplikację w standardzie.
Dysk SSD m.2 Lexar MN710 to delikatnie mówiąc rozwiązanie ekonomiczne. Jest tani, ale mocno się grzeje, co wpływa na jego wydajność i skraca żywotność. Akurat mam ten dysk i drugi raz bym go nie kupił. Wolałbym dołozyć do wydajniejszego i chłodniejszego KC3000 lub dołożyć jeszcze trochę fo jakiegoś Samsung 980 lub 990.
 
Ostatnia edycja:

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1744
Reakcje/Polubienia
1846
Zobaczyłem co polecają na PurePC a. 6000 zł i to jakiś koszmar techniczny. Kasa wywalona w błoto. Sam pomysł, by na płycie microATX montować chłodzenie Fortis 5 i kartę RTX4070 jest kuriozalny ze względów termicznych. I to jest konfiguracja z przestrzelonymi cenami w stylu „Kto bogatemu zabroni?!”.
 

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1744
Reakcje/Polubienia
1846
Jest jeszcze jedno ważne pytanie, czy założony budżet obejmuje także monitor, klawiaturę i mysz?
 

Sorgi

Bardzo aktywny
Dołączył
14 Styczeń 2011
Posty
158
Reakcje/Polubienia
64
Jest jeszcze jedno ważne pytanie, czy założony budżet obejmuje także monitor, klawiaturę i mysz?
W pierwszej wersji miałem kupić komputer do 6000 za reszte kasy czyli okolo dodatkowy 1000 monitor i pierdulki typu mysz itp. Teraz chce za wszystko lącznie z monitorem i systeme operacyjnym coś wydac okolo 8000 bo młody twierdzi że mu musi wszystko działać płynnie ( wiecie Panowie jak to jest PPPP).
 

Sorgi

Bardzo aktywny
Dołączył
14 Styczeń 2011
Posty
158
Reakcje/Polubienia
64
Ja myślę, że to pewnego rodzaju baza do kompletowania zestawu. I na początek miałbym kilka propozycji zmiany:
Zamiast chłodzenia Fera 5 proponował bym Arctic 36 z Amazon. Mam Ferę 5 DualFan (bardziej wypasiona wersja z dwoma wentylatorami) w jednym z kompów i Arctic 36 w innym.
Fera kosztuje 199 zł a Arctic 83 zł. Ceny są absurdalne, bo nie odzwierciedlają jakości i własciwości chłodzenia.
Fera jest wykonana tandetnie, zakładanie i zdejmowanie wentylatora na radiatorze to mordęga, sam radiator wykonany z cienkiego aluminium kalaeczy palce jak żyletkami. Samo chłodzenie procesora dość przeciętne.
Arctic to jakość o kilka klas wyższa. Przede wszystkim mocowanie zawiera specjalny bracket przytrzymujący procesor równomiernie na całej powierzchni. Dzięki temu ma się lepsze chłodzenie ale przede wszystkim unika się problemu typowego dla podstawki Intel LGA 1700 gdzie po pewnym czasie procesor zaczyna zginać się jak banan.
Na YouTube jak wpiszesz hasła Intel+banan to znajdziesz pełno filmików na ten temat.
Kolejna sprawa to wykonanie jakości Pro. Dwa wentylatory monowane są na zatrzaskach a nie na drucikach jak w Fera.
Samo działanie chłodzenia jest znakomite - cicho i chłodno.
Druga sprawa procesor, który IMHO jest przestrzelony cenowo. Taniej a równie wydajnie można kupić i5 13600kf. Ta sama podstawka, wydajność niemal identyczna a przynajmniej 150 zł taniej.
Płyta główna w tej propozycji jest marna wolałbym dopłacić 59 zł i wybrać MSI PRO B760-P WIFI DDR4. Moja propozycja ma dwa gniazda na dyski m.2 z czego jedno ma fabryczne chłodzenie radiatorem z termopadem. Na płycie jest wbudowana karta sieciowa LAN 2,5 gigabita oraz druga karta WiFi 6 i na deser bluetooth 5.3.
Co do obudowy to poszukał bym na Pepper okazji na tańszą i lepszą. Chyba, że musisz kupić na już. To wtedy i tak radziłbym poszukac czegoś innego. Tutaj podstawowe pytanie dotyczy wyglądu/funkcjonalności. Czy chcesz mieś szybę z bokku by potrzeć na kolorowe ledy w środku, czy może zabudowany bok z wyciszeniem?
Moje dziecko oczywiście wolało z szybą i jest dyskoteka w domu. ;-)
I wybrana sostała obudowa
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

W promce z Pepper za 169 zł. Ty jeśli nie kupowałeś w X-Kom możesz jeszcze urwać 20 zł za pierwsze zamówienie.
Ta obudowa nie wymaga dodatkowego wiatraka jak w bazowej propozycji. Ma za to bardzo fajnefiltry przeciwkurzowe na froncie i na spodzie.
Wentylatory są w wersji aRGB, więc można ich zachowaniem sterować za pomocą aplikacji. Płyta głowna którą Ci poleciłem ma taką aplikację w standardzie.
Dysk SSD m.2 Lexar MN710 to delikatnie mówiąc rozwiązanie ekonomiczne. Jest tani, ale mocno się grzeje, co wpływa na jego wydajność i skraca żywotność. Akurat mam ten dysk i drugi raz bym go nie kupił. Wolałbym dołozyć do wydajniejszego i chłodniejszego KC3000 lub dołożyć jeszcze trochę fo jakiegoś Samsung 980 lub 990.
Nitrogene dziękuję za bardzo wyczerpującą odpowiedz ::). Lekka zmiana planów za wszystko chce zaplacic okolo 8000 z groszami. Czyli komputer z monitorem + system windows. miał byś jakieś propozycje na calość by chodziło to jak należy czyli był szybki w grach oraz nie był awaryjny . Co do obudowy to nie ma zachcianek ze ma być dyskoteka PPPP. Jak byś mógł dać linka do konfiguratora już z wypełnionymi poszczególnymi sekcjami był bym Ci bardzo wdzieczny za pomoc.
 

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1744
Reakcje/Polubienia
1846
Zrobiłem przykładowy konfig, ale nie polecam zakupu wszystkich elementów w tym miejscu.
Zmieścisz się spokojnie w cenie, ale mozesz jeszce urwać przynajmniej kilkaset zł (jeśli nie ponad 1000) w oparciu o Ceneo, Allegro i Pepper oraz Amazon.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Wszystkie podzespoły nowe. Żadnych używek.
Za zaoszczędzone pieniądze warto dokupić jakiś UPS.

Zobacz choćby, że wersja aRGB chłodzenia na Amazon masz za 110 zł z bezpłatną przesyłką a na Morele podstawowa wersja jest za 154 zł +przesyłka.
Klawiaturę i mysz pominąłem. To każdy wybiera jak lubi.
 
Ostatnia edycja:

Sorgi

Bardzo aktywny
Dołączył
14 Styczeń 2011
Posty
158
Reakcje/Polubienia
64
Zrobiłem przykładowy konfig, ale nie polecam zakupu wszystkich elementów w tym miejscu.
Zmieścisz się spokojnie w cenie, ale mozesz jeszce urwać przynajmniej kilkaset zł (jeśli nie ponad 1000) w oparciu o Ceneo, Allegro i Pepper oraz Amazon.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Wszystkie podzespoły nowe. Żadnych używek.
Za zaoszczędzone pieniądze warto dokupić jakiś UPS.

Zobacz choćby, że wersja aRGB chłodzenia na Amazon masz za 110 zł z bezpłatną przesyłką a na Morele podstawowa wersja jest za 154 zł +przesyłka.
Klawiaturę i mysz pominąłem. To każdy wybiera jak lubi.
Bardzo Ci Nitrogene dziękuję za udzieloną pomoc :))). Co do zestawu chce dodac jeszcze dodatkowy dysk ssd na backupy itp. Tak się zastanawiam czy nie kupić mniejszego monitoro bo młody chyba oczoplasu dostanie przy biurku komputerowym jak bedzie miał tak duży monitor.

Ps. Co do dysku ssd nie znam tej firmy co polecasz ale słyszałem ze samsungi evo sa bardzo dobre i niezawodne . Co o tym myslisz ?
W opisie tego procesora w opiniach ludzie piszą ze się dość mocno grzeje czy te chodzenie będzie wystarczające ???
 
Do góry