Chińskie władze podejmują kolejny krok w kierunku pełnej kontroli nad przestrzenią cyfrową. Od lipca 2025 roku obywatele Chin będą mieli zakładane unikalne identyfikatory internetowe, nadawane przez państwo. Nowy system ma ułatwić weryfikację użytkowników online, ale jednocześnie niemal całkowicie eliminuje anonimowość w sieci. Choć oficjalnie przedstawiany jako dobrowolny, wielu ekspertów nie ma wątpliwości – to narzędzie do jeszcze większej inwigilacji obywateli.
"Wszystkie osoby ubiegające się o wizę nieimigracyjną w celu podjęcia nauki w Stanach Zjednoczonych powinny zmienić ustawienia prywatności swoich kont w mediach społecznościowych na publiczne" - wzywa ambasada USA. W komunikacie czytamy, że ma to "ułatwić procedury weryfikacyjne" i "ocenę dopuszczalności wjazdu".
W Polsce jest wielu "poszukiwaczy prawdy", dla których Telegram to główne źródło informacji - uważa dr Jakub Olchowski z UMCS. Na komunikatorze działa co najmniej 22 polskojęzycznych kanałów z rosyjską dezinformacją. Śledzi je ponad 150 tys. osób.