Witamy na PZD!

Welcome to PZD!

Register Zaloguj

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
26337
Polubienia
6026
Autor tematu #1
Vivaldi 1.0 już wydany – i wygląda na najlepszą z przeróbek Chromium.Miłośnicy klasycznej Opery po wielu latach dostają godnego następcę swojej ulubionej przeglądarki. Debiutujący dzisiaj w wersji 1.0 Vivaldi to projekt, który dał się już dobrze poznać, przez ostatnie kilkanaście miesięcy wydając publicznie dostępne wersje testowe na wszystkie popularne systemy operacyjne. Dzięki pracy zespołu Jona von Tetzchnera udało się wskrzesić najważniejsze cechy Opery 12 na nowoczesnej platformie Chromium z silnikiem Blink. Może więc i jest dziś Vivaldi 1.0 po prostu nakładką na Chromium, ale za to jaką nakładką! Korzystając z niej w redakcji przez ostatnie miesiące byliśmy naprawdę zadowoleni.Przeglądarka dla naszych przyjaciół – deweloperzy rozwijanego pod tym motto Vivaldiego od samego początku wsłuchiwali się w głos społeczności, starając się zrobić to, czego nie potrafili zrobić twórcy komercyjnej Opery, po tym gdy porzuciła ona własny silnik Presto, i stała się, jak to mówili złośliwi, „chroperą”, czyli właśnie taką nakładką na Chromium z przerobionym, zubożonym, nieprzypominającym Opery 12 interfejsem. Dla wielu był to krok w tył. Krok niewątpliwie konieczny w czasach gdy nie było już możliwe utrzymanie konkurencyjności silnika Presto i należytej zgodności z szybko ewoluującymi standardami – ale co z tego? Wielu „operowców” zdecydowało się trwać przy wersji 12. albo przejść np. na Firefoksa czy Chrome.

Vivaldi też jest nakładką na Chromium, ale dzięki temu, że jego interfejs pisany jest w JavaScipcie i uruchamiany/rysowany przez silnik przeglądarki, z wykorzystaniem frameworka Node.js i jego licznych modułów oraz biblioteki React.js, od początku jego elastyczność była znacznie większa. Szybko więc udało się zaimplementować naśladujący Operę 12 minimalistyczny, ale wysoce konfigurowalny interfejs użytkownika jak i różne dodatkowe gadżety zwiększające wygodę pracy; dość powiedzieć, że dziś w Vivaldim bez żadnych dodatkowych rozszerzeń można ustawić wyświetlanie kart przeglądarki z boku, wygodnie zarządzać pobieraniem plików, czy pisać notatki. Kompatybilność z Chromium jest bardzo wysoka. Vivaldi póki co radzi sobie bez własnej platformy rozszerzeń – korzysta z Chrome Web Store. Większość najpopularniejszych dodatków do przeglądarki Google'a zainstalujecie w nowej przeglądarce jednym kliknięciem, ich przyciski interfejsu w pełni integrują się z belką narzędziową Vivaldiego. Dodajmy do tego zgodność z wtyczkami PPAPI, działają tu wtyczki PDF, Flasha i DRM dla wideo (m.in. Netfliksa).
info:dobreprogamy.pl
Nie masz uprawnień do przeglądania zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć
 
Dołączył
17 Wrzesień 2015
Posty
31
Polubienia
1
#3
Re: Vivaldi 1.0 - najlepsza z przeróbek Chromium?

Ja korzystam z tej przeglądarki. Co najważniejsze - dotychczas się nie wywaliła a tego się obawiałem. Co do zasobożeności - nie sprawdzałem nie porównywałem - mam peceta dość mocnego więc mogę nie zauważyć niuansów w szybkości przy korzystaniu. Na pewno na plus w zestawieniu do Opery - której do tej pory uzywałem: rozwiązania w interfejsie znane z dawnej opery czyli np grupowanie zakładek, zakładki "ulubione", historia i inne w pasku bocznym "chowalnym" jednym klikiem, przy zakładkach stron znów ikonka kosza w której są zamknięte ostatnio zakładki/strony. adblocki i inne wtyki chromowane instalują się w niej bez problemu, w szybkim wybieraniu można zbierać w foldery strony dla większego porządku, jakiś umilacz dla oka jak kolorowanie górnej belki z zakładkami w barwę ikonki aktualnie przeglądanej strony(jak ktoś nie lubi to można wyłączyć, ale czuję że ten malutki upiększacz zostanie prędzej czy później podpatrzony przez konkurecję tak jak zorganizowanie kiedyś ustawień opery w jeden guzik a'la start). Generalnie twórcy zaznaczają kierunek mocno konfigurowalny, żeby móc dostosować ją do swoich oczekiwań, ale na szczęście nie jest tak że trzeba się męczyć żeby gui po ludzku wyglądało - jest ustawione jak należy.
Zaznaczam, że korzystam z przeglądarki bez udziwnień więc mogę niektórych niedociągnięć nie spotkać.
Ja już się przesiadłem z Opery i wracać nie zamierzam. Vivaldi to był browser, na którego niecierpliwie od dłuższego czasu czekałem.
To może nie recencja, ale na szybko moje własne przemyślenia po tygodniu korzystania z Vivaldiego. Kierunek dobry, stan obecny też. Byle nie zepsuli :)

Na koniec jeszcze dodam, że jako końcowego usera nie obchodzi mnie czy silnik jest chromium sromium czy inny. Mnie obchodzi szybkość działania a ta jest ok - klikam i jest, obchodzi mnie też GUI - najlepiej żeby było takie jak zaakceptowałem kiedyś tam w starej Operze - to wróciło i mnie cieszy. Nowej Opery nie lubiiłem nigdy, Chroma i FF nie akceptuję Vivaldi jest taki jak chciałem i polecam.
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudzień 2012
Posty
3250
Polubienia
924
#4
Re: Vivaldi 1.0 - najlepsza z przeróbek Chromium?

Ja również zamierzam korzystać dłużej z Vivaldiego. Przede wszystkim dla bardzo estetycznego i ładnego interfejsu. Jego interfejs adaptacyjny - kolorowanie górnej belki z zakładkami na odcień aktualnie przeglądanej strony oraz wypełnianie zbliżonym kolorem paska adresu w miarę postępu ładowania strony jest bardzo płynne, cieszy oko i uprzyjemnia pracę z przeglądarką.
qwer0 napisał:
jakiś umilacz dla oka jak kolorowanie górnej belki z zakładkami w barwę ikonki aktualnie przeglądanej strony(jak ktoś nie lubi to można wyłączyć, ale czuję że ten malutki upiększacz zostanie prędzej czy później podpatrzony przez konkurecję tak jak zorganizowanie kiedyś ustawień opery w jeden guzik a'la start).
Moim zdaniem tego typu interfejs adaptacyjny wcześniej był już wykorzystany w Palemoon (nie pamiętam jedynie, czy od razu w ustawieniach, czy też po instalacji rozszerzenia "Stratiform "). Możliwości personalizacji interfejsu są spore, choć nie tak szerokie jak np. w Palemoon. Bardzo przydatną opcją są - panele www. Faktycznie bezproblemowa jest instalacja rozszerzeń ze sklepu Chrome Web Store. Fajnie, że jest możliwość dodawania notatek, chociaż opcja ich edycji w porównaniu z notatnikiem we wciąż mocno niestabilnej Pampie Browser wygląda słabo. Bardzo płynnie wchodzi podgląd otwartej strony po najechaniu myszką na kartę. Otwieranie mediów bezproblemowe. Wszystko to sprawia, że z Vivaldiego korzysta się bardzo przyjemnie dla oka. Jeżeli chodzi o użyteczność i absorbowanie RAM-u w porównaniu do innych blinkowych przeglądarek, to Slimjet jest zdecydowanie lepszym produktem.
Nie rozumiem też producenta, który nie udostępnił wersji portable, a z drugiej strony jednak przy instalacji dodał opcję instalacji na USB. Przy wyborze jednak tej drugiej opcji instalator dodaje wpisy do rejestru i wrzuca kilka plików na HDD. Niemniej wersja przeglądarki zainstalowana na USB jest pełną wersją portable i z takiej też korzystam.
Podsumowując - korzystam przede wszystkim dlatego, że Vivaldi cieszy me oczy. :)
 

fluid

super saiyajin...
Fąfel
Dołączył
4 Czerwiec 2013
Posty
7200
Polubienia
45
#5
Re: Vivaldi 1.0 - najlepsza z przeróbek Chromium?

Vivaldi 1.1.453.47

Add an option to select opening behavior on clone tab and stacked tab: Cloned, popup or Ctrl/Shift clicked tabs open in stack by defaultVB-11537
Close other tabs when holding Alt and clicking tab close button or via context menu and quick commandsVB-15157
Add more tab activation options on closing a tab: e.g. the possibility to activate the tab to the left or rightVB-12674
Add the possibility to hibernate/Close Tab Selection: selection can be made by Ctrl or Shift clicking tabsVB-15037
Add setting to disable the URL Dropdown
Open selected (Ctrl or Shift) bookmark(s) with Enter keyVB-14381
Add possibility to hibernate tab stackVB-13209
Add possibility to import Speed dials from Opera 12VB-15036
[Windows] Vivaldi steals focusVB-1470
[Linux][Mac] Add missing setting to switch the Vivaldi UI language as on WindowsVB-15885
Faster Tab Stack Creation
Allow the ability to Ctrl+Tab back to a "minimized" tab: also fixes dragging
Dark scrollbars in panels and bookmarks when Dark UI is setVB-15901
Close Other Tab Doesn't deal with stacksVB-15916
Group similar tabs to stack can group very different sitesVB-10110
Move to New Window option should not be in tabs in Private windowsVB-15179
Arrow symbol in bookmarks bar does not work properlyVB-4479
Bookmarks bar list under chevron icon displays wrong itemsVB-15831
Bookmarks bar is mssing New Folder context menu optionVB-15501
Browser closes when using the Pocket extensionVB-14498
Can not move a bookmark item to the end of list on the bookmark toolbarVB-15975
Cutting from start in URL field clears URL fieldVB-15350
Dropping a bookmark bar item on the bookmark bar creates a new itemVB-15907
Forward and back mouse buttons operate on wrong windowVB-14952
Hide tooltip when searchfield or URL field gets focused or updates
Improve automatic underscoring in menusVB-15349
JavaScript "window.open" causes 2 HTTP requests: Lastpass showed a blank page when opening Secure NoteVB-13931
Menu key activates wrong context menu for Spatial Navigation highlighted links on windowsVB-9169
Page can override Spatial Navigation indicator (e.g. cnn.com)VB-15735
Radio button in toggle image menu squeezedVB-15013
Renaming items on the bookmark tool bar is confusing with Title sorting enabledVB-15711
Saving changes to bookmark using Enter/ReturnVB-15740
Some URLs are searched instead of followedVB-14729
Speed dial sorting follows bookmarks manager sortingVB-14418
Tab Tiling is Cleared when StackedVB-15277
Use input case when autocomplete on URL
Vivaldi Missing Title Case in TranslationVB-15342
Large PNG or animated GIF does not display when opened directlyVB-13521
Stacked tabs disappeared when disable "Tab stacking"VB-13898
Emulation tab in Developer Tools is not presentVB-14710
Unable to add first Note via clicking the '+' buttonVB-14960
Addressbar input field box shadow in Private windowsVB-14714
Alt+D shortcut activates Vivaldi menuVB-11958
Bookmarks panel reports URL cannot be empty on re-openingVB-14828
Can not execute bookmarklets by nick from quick commandsVB-12691
Can not find some settings: search was not always working due to casingVB-13999
Cutting (Ctrl+X) a URL does not include the protocolVB-14727
Deleting typed URL in the adress bar doesn't fully delete it in the dropdownVB-14656
Keep Speed Dial view bottom spacing with + button disabled
Not able to quickly go to URL with slash using custom searchVB-14981
Radio buttons loose focus on changeVB-14821
Speed Dial doesn't allow adding bookmarksVB-10623
Style fix for search suggestVB-14831
Title of Vivaldi Settings window is "Vivaldi", not "Settings"VB-3222
Better transition for Ctrl+Enter (
Nie masz uprawnień do przeglądania zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć
.) in URL field
URL should clip based on selection
Shortcuts in Vivaldi menu do not always match underscored lettersVB-15172
Disable all but essential keyboard shortcuts when plugins are focussed: Workaround for clashes e.g. backspace in Flash or PDF forms.VB-15312
Installer mentions Chrome in an error messageVB-14837
Updated Chromium to 50.0.2661.89: With this we drop support for Windows XP, Vista and versions of MacOSX below 10.9. In addition we have disabled NPAPI plugins
32bits
Log in or register now. to view Spoiler content!

64bits
Log in or register now. to view Spoiler content!
 
Dołączył
4 Grudzień 2015
Posty
118
Polubienia
77
#6
Re: Vivaldi 1.0 - najlepsza z przeróbek Chromium?

korzystam z vivaldiego, jest szybka do moich potrzeb, jeżeli chodzi o zasobożerność nie ma to dla mnie znaczenia, generalnie przeglądarka warta polecenia...
 

fluid

super saiyajin...
Fąfel
Dołączył
4 Czerwiec 2013
Posty
7200
Polubienia
45
#7
Re: Vivaldi 1.0 - najlepsza z przeróbek Chromium?

Vivaldi 1.1.453.52

Cannot easily check the security of a domain via the URL badge / developer tools security panel broken (VB-16777)
Vivaldi does not install on Ubuntu 12.04
Upgraded to Chromium 50.0.2661.94
32bits
Log in or register now. to view Spoiler content!

64bits
Log in or register now. to view Spoiler content!
 

fluid

super saiyajin...
Fąfel
Dołączył
4 Czerwiec 2013
Posty
7200
Polubienia
45
#8

fluid

super saiyajin...
Fąfel
Dołączył
4 Czerwiec 2013
Posty
7200
Polubienia
45
#9
Re: Vivaldi 1.0 - najlepsza z przeróbek Chromium?

Vivaldi 1.2.490.35

Today we launched Vivaldi 1.2, with custom mouse gestures. Simply draw the shape, add some other touches, and – presto! – you have your very own mouse gesture.
Zoom is also one of our most popular features, particularly for accessibility. Now you can set the zoom level for each tab, and we expanded the zoom range. It now runs from 20% to 500%. Happy browsing.
We also added a new Tabs Page setting, which lets users select any web page at the starting point of a new tab. And, new shortcuts also let users close multiple tabs at once, or apply any command to a selected group of tabs.
Catalan is our new language for this update, so Vivaldi now speaks 52 languages total.
32bits
Log in or register now. to view Spoiler content!

64bits
Log in or register now. to view Spoiler content!
 

fluid

super saiyajin...
Fąfel
Dołączył
4 Czerwiec 2013
Posty
7200
Polubienia
45
#10
Vivaldi 1.3.551.30

[Windows] Changing from all user install to standalone install after selecting a new install dir, changes the install dir back to default (VB-18965)
[Windows] Previous destination folder in installer to show when opening the "Browse" (VB-19103)
[New feature] Add support for customisable UI themes (VB-12726)
[New feature] Middle click to navigation buttons (Home, Reload, Back, etc.) opens in new background tab (VB-16771)
[New feature] Allow Speed Dial as homepage (VB-10491)
[New feature][Gestures] Adding to list of mouse gestures commands: Scroll Top, Scroll Bottom, Scroll Page Up, Scroll Page Down (VB-18639)
[New feature][Privacy] Allow the disabling of IP broadcasting setting for WebRTC
[New feature] A setting so that search suggestio...ads.vivaldi.com/stable/Vivaldi.1.3.551.30.exe

64bits
Nie masz uprawnień do przeglądania zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć
 

fluid

super saiyajin...
Fąfel
Dołączył
4 Czerwiec 2013
Posty
7200
Polubienia
45
#11
Vivaldi 1.4.589.11

[New feature] [Themes] Theme change scheduling (VB-20445)
[New feature][Trash] Let middle-click on Trash icon restore recently closed tab (VB-20624)
[Regression] History entry in URL dropdown cannot be deleted (VB-21017)
[Regression] Can't delete history on search box if the entry is too long (VB-16086)
[Regression] Vivaldi crashes when denying web notifications after leaving the website (VB-20855)
[Regression] Tab not displayed on tab Trash list if closed on Speed Dial (VB-10032)
[Fixed] Bookmark bar folder is not removed from toolbar when deleted (VB-20804)
[Fixed] Bookmark added twice after confirming with Enter (VB-15345)
[Fixed] Add Scots Gaelic to installer and settings (VB-20992)
[Fixed] Resizing panels pushes right-placed tabs (VB-20839)
[Fixed] Search in notes does not look into URL field (VB-16919)
[Fixed] Drop URLs on Tab Bar or individual tabs (VB-1369)
[Fixed] Auto-update fails with non-ASCII character in user name (VB-20771)
[Bookmarks] Panel - no collapse after pressing left arrow key on subitem? (VB-16434)
[Bookmarks] Import of Bookmarks from Firefox fails (VB-20401)
[Bookmarks] Add bookmark pop-up looks wrong (VB-20276)
[Bookmarks] Matching bookmarks do not show up ...ads.vivaldi.com/stable/Vivaldi.1.4.589.11.exe

64Bits
Nie masz uprawnień do przeglądania zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć
 

fluid

super saiyajin...
Fąfel
Dołączył
4 Czerwiec 2013
Posty
7200
Polubienia
45
#12

Bizon

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
6 Lipiec 2010
Posty
1978
Polubienia
124
#13
Vivaldi 1.5.658.56

[Windows] Updater window out of focus VB-22431
[Windows] Not all translation files get packaged (e.g. Mexican Spanish)
[macOS] Disable macOS Sierra tabs feature as it causes problems VB-22113
Default zoom is not honored for Websites opens with middle click or mouse gesture VB-23180
No referer header with open new tab VB-11034
Copying the first character in the URL bar results in the entire contents being copied VB-23246
32-bit:
Log in or register now. to view Spoiler content!

64-bit:
Log in or register now. to view Spoiler content!
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudzień 2012
Posty
3250
Polubienia
924
#14
Vivaldi 1.6.689.34
- [New feature][Tabs] Detect numbers enclosed in brackets (parentheses) in page title to use as tab notifications.
- [New Feature][Tabs] Ctrl/? double click tab should select tabs of same host.
- [New Feature][Tabs] Title renaming for tab stack: enable via "Settings ? Tabs ? Tab Features"
- [New feature][URL field] Ctrl or ? click on the address to cut off the rest of the URL.
- [Windows][HiDPI] HTML in update dialog not HIDPI friendly.
- [Windows][HiDPI] Installer looks blurry on HiDPI displays.
- [Windows] Maximized browser window overflows 1-2 pixels onto second monitor.
- [Windows] Updater window out of focus.
- [Windows] Auto update should not open immediately after user has checked for update manually.
- [Bookmarks] Drag and Drop misbehaves on bookmark bar (VB-23606).
- [Bookmarks] Show site name or URL in tooltip when hover an icon in bookmarks bar.
- [Bookmarks] Reduce vertical space in Edit Mode for panel.
- [Bookmarks][Speed Dial] Improve copy/cut/paste for bookmark tree, bookmark bar and Speed Dials.
- [Bookmarks] Can not drop a URL after last item on the bookmark bar.
- [Extensions] Click the same extension button doesn't close its menu.
- [Extensions] Last pass search field not auto focused.
- [IME] hover in address bar turns the text invisible.
- [Notes] It should be possible to map copy marked text to new note as a keyboard shortcut.
- [Reader mode] Button re-paints upon loading new tab/reload.
- [Reader mode] Should not show on reddit.com.
- [Reader mode] update needed because failures on a few sites.
- [Search field] Dropdown not closing on new tab.
- [Search field] Added setting for always opening result in new tab.
- [Search field] Search bar typed history is filtered towards content in search bar.
- [Search field] Delete typed history not working correctly.
- [Search field] Remove the icon from typed history.
- [Search field] Alt+Enter no longer opens new tab.
- [Speed Dial] Cannot show unlimited Speed Dials in one folder.
- [Tabs] Blank page if the only tab of the window is dragged to the same tab bar.
- [Tabs] Clicking on active tab doesn't always switch to the last used tab, after enabling "Click active tab to switch to previous tab"
- [Tabs] Stacked tabs dragged together even with stacking off.
- [Tabs] Group the tab stack related context menu items.
- [Tabs] When both pinned and unpinned tabs selected only Unpin option in context menu, toggling states.
- [Thumbnails] Pages loaded in background tab do not update thumbnail.
- [URL field] Search in address field settings are out of sync.
- [URL field][Search field] Focus styling is not the same as default UI focus.
- [URL field] Copying the first character in the URL bar results in the entire contents being copied.
- Improved startup procedure.
- No Referer Header with open new tab.
- Mouse cursor not hidden when video is in fullscreen mode.
- Fullscreen does not show hint on activation.
- Missing Numeric pad shortcuts for single key shortcuts.
- Backspace in text fields in web panels triggers going back.
- Improve tree auto expand during drag and drop.
- Incorrect Context Menu for Tab-stack Move To Submenu.
- Simplify drag and drop around trashcan in trees.
- Updated Chromium to 55.0.2883.92.
Zupełną nowością są powiadomienia kart. Deweloperzy zarzekają się, że Vivaldi jest pierwszą przeglądarką, która oferuje takie rozwiązanie. O co dokładnie chodzi? Otwarte karty poinformują nas, gdy ich zawartość ulegnie zmianie i pojawią się nowe treści. Może to być szczególnie przydatne na stronach komunikatorów i mediów społecznościowych.

Użytkownik może już ponadto zmieniać nazwy dowolnej grupy kart. Wystarczy kliknąć grupę prawym przyciskiem myszy i wybrać odpowiednią funkcję. Równie łatwo nazwę można usunąć.
Pojawił się także łatwy sposób na zaznaczanie wszystkich otwartych kart z tej samej domeny. Wystarczy przytrzymać klawisz Ctrl i dwukrotnie kliknąć jedną z kart. Porządkowanie paska będzie zatem znacznie łatwiejsze.
źródło:
Nie masz uprawnień do przeglądania zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć

x86:
Nie masz uprawnień do przeglądania zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć

x64:
Nie masz uprawnień do przeglądania zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć
 

fluid

super saiyajin...
Fąfel
Dołączył
4 Czerwiec 2013
Posty
7200
Polubienia
45
#15