Win11: zbędne usługi?

Ἄρης

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
27 Styczeń 2013
Posty
2680
Reakcje/Polubienia
3153
Jakie programy puchną skoro system niedawno zainstalowany (był wymieniony dysk) i dopiero zaczęłam go używać i instalować swoje programy?

Chodzi mi o to że kolejne wersje programów są coraz większe i że ich uruchamianie wymaga coraz mocniejszego sprzętu. SSD poprawi start systemu, natomiast wiele finalnie nie zmieni, jak cała reszta leży. W Twoim przypadku procesor. 2 rdzenie, 4 wątki i win 11 ? Masz cierpliwość :)
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19212
Reakcje/Polubienia
55926
Chodzi mi o to że kolejne wersje programów są coraz większe i że ich uruchamianie wymaga coraz mocniejszego sprzętu. SSD poprawi start systemu, natomiast wiele finalnie nie zmieni, jak cała reszta leży. W Twoim przypadku procesor. 2 rdzenie, 4 wątki i win 11 ? Masz cierpliwość :)

Nie dramatyzowałbym ;) Używam z powodzeniem laptopa ASUS Zenbook UX32VD 10GB Ram i7-3517U z Windows 11 i radzi sobie całkiem przyzwoicie. Daje radę również z uruchamianiem wirtualnego systemu w VMWare.

Wąskim gardłem jest jednak brak drugiego slotu na pamięć i można jej mieć niestety tylko 10GB
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
Masz cierpliwość
Z tym zamulaniem może trochę przesadziłam. Bardziej chodziło mi o to, że nie widzę zbytnio różnicy w porównaniu ze starym lapkiem, a myślałam, że nowszy model, z lepszym procesorem (w starym jest i3), dyskiem SSD i dużo większą ilością pamięci (w starym tylko 4GB) będzie jednak wyraźnie szybszy. Zwłaszcza, że tu mam mnóstwo wolnego miejsca na dysku i o wiele mniej zainstalowanych programów. Na starym lapku mam z 5 x tyle programów i dysk kompletnie zawalony...
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19212
Reakcje/Polubienia
55926
Bardziej chodziło mi o to, że nie widzę zbytnio różnicy w porównaniu ze starym lapkiem, a myślałam, że nowszy model, z lepszym procesorem (w starym jest i3), dyskiem SSD i dużo większą ilością pamięci (w starym tylko 4GB) będzie jednak wyraźnie szybszy.

Jak pisałem wcześniej, uruchom program Autoruns jako Administrator i zobacz co jest uruchamiane. Po drugie Windows ma to do siebie że lubi nadszarpnąć trochę nerwów :kwiczy2 Zdarza mi się że laptop po aktualizacji nagle robi się wolny, aby po ponownym update przyspieszyć :hehe

Cały urok Windozy, ale ogólnie Windows 11 mi pasuje
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
10015
Reakcje/Polubienia
10657
Miasto
Somewhere over the rainbow.
Z tym zamulaniem może trochę przesadziłam. Bardziej chodziło mi o to, że nie widzę zbytnio różnicy w porównaniu ze starym lapkiem, a myślałam, że nowszy model, z lepszym procesorem (w starym jest i3), dyskiem SSD i dużo większą ilością pamięci (w starym tylko 4GB) będzie jednak wyraźnie szybszy. Zwłaszcza, że tu mam mnóstwo wolnego miejsca na dysku i o wiele mniej zainstalowanych programów. Na starym lapku mam z 5 x tyle programów i dysk kompletnie zawalony...

Nowszy model ale jednak ze starym procesorem. Wszystko zależy do czego tego używasz. Jak to są programy graficzne albo do edycji video to choćbyś nie wiem co robiła to jest to za słaby procesor.
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
Zauważyłam też, że nie mogę na stałe wyłączyć usługi Dane kontaktowe. Mogę ją zatrzymać, ale po restarcie i tak jest włączona mimo ustawienia uruchomienia na ręcznie. Natomiast nie da się ustawić na wyłączone. W konfiguracji systemu również nie da się jej odznaczyć. Nie wiem o co chodzi
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19212
Reakcje/Polubienia
55926
Zauważyłam też, że nie mogę na stałe wyłączyć usługi Dane kontaktowe. Mogę ją zatrzymać, ale po restarcie i tak jest włączona mimo ustawienia uruchomienia na ręcznie. Natomiast nie da się ustawić na wyłączone. W konfiguracji systemu również nie da się jej odznaczyć. Nie wiem o co chodzi

To usługa systemowa i pewnie ma jakieś zależności (możliwe powiązanie z usługą konta MS), dlatego tak się dzieje. Zostaw to, nic złego to nie robi
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35997
Reakcje/Polubienia
25098
Miasto
Trololololo
Do góry