Win11: zbędne usługi?

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
Niby nowy laptop z dyskiem SSD i nowy system, a jakoś dziwnie zamula i nie wydaje się wcale szybszy od starego, gdzie już prawie nie mam wolnego miejsca i z 8 x więcej zainstalowanych programów :( Jedynie szybciej się uruchamia, ale uruchamianie programów, przeglądarki, kopiowanie plików na drugą partycję - wszystko to zamula.
Może powinnam powyłączać jakieś usługi, ale kompletnie się na tym nie znam :(
Może ktoś potrafiłby doradzić:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Strasznie tego dużo
 
Ostatnia edycja:

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35999
Reakcje/Polubienia
25098
Miasto
Trololololo
Niby nowy laptop z dyskiem SSD i nowy system, a jakoś dziwnie zamula i nie wydaje się wcale szybszy od starego, gdzie już prawie nie mam wolnego miejsca i z 8 x więcej zainstalowanych programów :( Jedynie szybciej się uruchamia, ale uruchamianie programów, przeglądarki, kopiowanie plików na drugą partycję - wszystko to zamula.
Może powinnam powyłączać jakieś usługi, ale kompletnie się na tym nie znam :(
Może ktoś potrafiłby doradzić:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Strasznie tego dużo
Sprawdź sobie Optimizer
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

jak antywirus powiadomi o zagrożeniu to jest to fałszywy alarm.
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
10015
Reakcje/Polubienia
10657
Miasto
Somewhere over the rainbow.
A jakie masz parametry tego laptopa? Co z tego że nowy jak stary może ma lepsze podzespoły.
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
Co z tego że nowy jak stary może ma lepsze podzespoły.
To jest laptop tej samej marki i z tej samej serii, co ten stary, tylko nowszy model. Konkretnie Toshiba Satellite L70-B-12U, tylko tam chyba znajomy, który go załatwił po taniości, wymienił dysk HDD na SSD
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19212
Reakcje/Polubienia
55926
To jest laptop tej samej marki i z tej samej serii, co ten stary, tylko nowszy model. Konkretnie Toshiba Satellite L70-B-12U, tylko tam chyba znajomy, który go załatwił po taniości, wymienił dysk HDD na SSD

Leciwy ten laptop i jak widzę to maszyny z tej serii były wyposażone w procesor: Intel Core i3 4005U, Intel Core i5 4200U, Intel Core i7 4700MQ lub Intel Core i7 4710HQ Seria A miała na pokładzie procesory AMD

Który masz u siebie? Ile masz pamięci RAM? Czy grafika jest tylko wbudowana czy również dedykowana?

Poza tym warto uruchomić program Autoruns i zobaczyć co się ładuje z systemem. Na pewno Edge i to można wyłączyć
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
Intel Core i5-4210U 1,70GHz, RAM 16GB, Intel(R) HD Gaphics Family RAM 1GB, AMD Radeon R7 M260 RAM 2GB.
System po włączeniu lapka uruchamia się szybko, ale programy i przeglądarka uruchamiają się dłużej i kopiowanie z jednej partycji na drugą też jest dość powolne
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
A jeszcze takie krótkie pytanko: pod przyciskiem f5 wyłącza mi się touchpad, a żeby odświeżyć stronę, to muszę wcisnąć FN+f5 - da się to odwrócić, w sensie żeby odświeżać normalnie samym f5?
W sumie to rozważam zakup klawiatury zewnętrznej, ale ciężko znaleźć odpowiednią
 
Ostatnia edycja:

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19212
Reakcje/Polubienia
55926

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
Może o to Ci chodzi:
Tak, dokładnie o to chodziło :) I też mnie zdziwiło, że nie ma na stanie tego programu do zarządzania klawiszami funkcyjnymi, bo w tym starym lapku jest, chociaż w nim było ustawione normalnie
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
Sprawdź sobie Optimizer
Zainstalowałam i faktycznie pomocny programik, ale nadal nie jestem pewna niektórych programów pokazanych na liście aplikacji UWP:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Jest tam też zakładka Integrator i o ile dobrze zrozumiałam, można w niej dostosować menu pod PPM, ale jakoś nie widzę tam możliwości usunięcia wybranych pozycji, bo nigdzie się te opcje nie wyświetlają. Nie wiem jak to ma działać, ale to menu w ogóle się nie pokazuje, więc nie wiem, jak mam wybrać pozycje do usunięcia?
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
- klikałam w "Odśwież listę"
Ogólnie to chciałabym mieć bezpośrednio pod PPM to całe menu kontekstowe, które wyświetla się przy kliknięciu z Shift, ale chciałabym część pozycji z niego usunąć
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19212
Reakcje/Polubienia
55926
Zainstalowałam i faktycznie pomocny programik, ale nadal nie jestem pewna niektórych programów pokazanych na liście aplikacji UWP:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Tu nic nie ruszaj, chyba że ewentualnie XBox możesz wyłączyć

Jest tam też zakładka Integrator i o ile dobrze zrozumiałam, można w niej dostosować menu pod PPM, ale jakoś nie widzę tam możliwości usunięcia wybranych pozycji, bo nigdzie się te opcje nie wyświetlają. Nie wiem jak to ma działać, ale to menu w ogóle się nie pokazuje, więc nie wiem, jak mam wybrać pozycje do usunięcia?
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
- klikałam w "Odśwież listę"

Lista jest pusta więc nie ma co zaznaczać, ale czemu to zapytanie do twórcy tego programu

Ogólnie to chciałabym mieć bezpośrednio pod PPM to całe menu kontekstowe, które wyświetla się przy kliknięciu z Shift, ale chciałabym część pozycji z niego usunąć

Możesz próbować za pomocą jakiegoś programu typu shellNewSettings lub Nilesoft SHELL
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
990
Reakcje/Polubienia
42
I jeszcze pytanie: w Program Files oraz w Pliki programów (x86) mam folder Windows Mail, ale nie ma go na liście zainstalowanych programów. Nie zamierzam nigdy z tego korzystać i nie wiem, czy mogę wyrzucić ten folder czy jednak trzeba coś najpierw odinstalować?
 

Ἄρης

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
27 Styczeń 2013
Posty
2680
Reakcje/Polubienia
3153
System może i sie uruchamia szybko, natomiast programy puchną. No i lapek jednak leciwy, sam procesor to 10 latek..
 
Do góry