Windows 11 - kilka pytań

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1669
Reakcje/Polubienia
1767
Szkoda mi czasu. Będę stawiał system na nowo, wiec chciałbym by już na starcie był lekki.
Nie chodzi mi o leczenie choroby, lecz by jej zapobiec.
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19209
Reakcje/Polubienia
55912
Tak dla słabszych - te foldery można wyczyścić bez uszczerbku na działaniu systemu?

U mnie SoftwareDistribution 70 MB a WinSys to 4,98 GB

Można wyczyścić. Jeśli chodzi o WinSxs to opisane masz to tu:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


SoftwareDistribution jest natomiast używany przez Windows Update i możesz to wyczyścić używając narzędzia "Oczyszczanie dysku", wybierając komponenty systemowe (wrzuciłem filmik parę postów wcześniej).
 

Nitrogene

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Listopad 2018
Posty
1669
Reakcje/Polubienia
1767
Po czyszczeniu dysku C nadal wygląda to słabo. Zaznaczyłem wszystko łącznie z czyszczeniem elementów systemowych.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

Leszek55

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
9 Sierpień 2010
Posty
232
Reakcje/Polubienia
240
Po instalacji na "czysto" system Windows 11 zajmuje na dysku średnio 20-27 GB a jak "wytniesz to i tamto" to coś około 17 GB, więc Te Twoje obecne 100 GB to efekt dodatkowych instalek lub być może jak już koledzy napisali- jakiś zbędnych pozostałości.Napisałeś ze szkoda Ci czasu i będziesz system stawiał na nowo, no i fajnie zobaczysz że po instalacji Windows 11 napewno nie zajmuje 100GB ! Sam M& zaleca minimum dysk 64GB a ma na uwadze to co każdy powinien wiedzieć ze dysku nie wolno zapełnić na full tylko te minimum 10% do 15% zwłaszcza dysku systemowego musi być wolne.Dziś w dobie dysków SSD a także NVme kupisz tanio 250GB (starcza i 120 GB ale te wielkosci dziś trudno kupić) i przeznaczasz go tylko na system. Osobiście ważne foldery przykładowo "Moje Dokumenty czy Download i parę innych" trzymam na innym dysku, zmieniam ich lokalizację a zwłaszcza znajomym co nie bawią się w "kopie bezpieczeństwa" by jak "padnie system" a nie ma potrzeby bawić się w odzysk, faktycznie szybciej potrafią postawić system od nowa a ważne dane są bezpieczne na innym dysku czy też partycji.Ta opcja też dodatkowo "odchudzi" system.Postawienie Windowsa na dysku SSD nawet tym "najwolniejszym" to kwestia 10 minut a potem warto, co jakis czas zrobić backup i da się z Windowsem żyć :)
 

Ἄρης

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
27 Styczeń 2013
Posty
2652
Reakcje/Polubienia
3131
30-35 GB powinna zajmować jedenastka z przeglądarką, antywirusem i paronastoma programami. Ja mam jeszcze dwie, trzy stare gierki po gigulcu, więc mi wychodzi 35 GB. Ponad normę zajmują przywracania systemu, pliki wymiany, pliki tymczasowe, przywracanie sterowników i pozostałości po aktualizacjach. Wszystko do wywalenia Kerishem albo Wisecare 365.
 
Do góry