źródło:Ks. Paweł Komborski – kapelan AK i działacz WiN z Podkarpacia
Za współpracę z antykomunistycznym podziemiem został skazany na 8 lat pozbawienia wolności. W trakcie śledztwa znęcano się nad nim psychicznie oraz poddawano fizycznym torturom. Na wolność wyszedł w 1955 r., mimo to dalej interesowała się nim bezpieka.
![]()
Paweł Komborski przyszedł na świat 11 stycznia 1913 r. we wsi Posada Górna na Podkarpaciu. Po śmierci ojca rodzina przeniosła się do Rymanowa, gdzie uczęszczał do szkoły powszechnej. W 1934 r. ukończył Państwowe Gimnazjum im. Królowej Zofii w Sanoku. Przez kolejne dwa lata odbywał zasadniczą służbę wojskową jako żołnierz w 19 pp. we Lwowie.
Po jej ukończeniu powrócił do Rymanowa, gdzie pracował w rodzinnym gospodarstwie oraz jako wychowawca i nauczyciel dzieci rodu Potockich, posiadającego tam swoje dobra. W 1937 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał już w czasie niemieckiej okupacji, w marcu 1943 r.
Wkrótce potem został wikarym w parafii św. Mikołaja w Dzikowcu. Jednocześnie włączył się w nurt działalności konspiracyjnej, w sierpniu 1943 r. wstąpił do Armii Krajowej i otrzymał pseudonim „Las”. Jako kapelan opiekował się operującymi w tym rejonie oddziałami AK i Batalionów Chłopskich.
Działalność podziemną kontynuował po zakończeniu wojny, nawiązując wiosną 1946 r. współpracę z antykomunistycznym Zrzeszeniem „Wolność i Niezawisłość”. Do jego zadań należało przekazywanie meldunków sytuacyjnych i kolportaż nielegalnej prasy. Pracę podziemną kontynuował po podjęciu w sierpniu 1946 r. obowiązków duszpasterskich w parafii Raniżów.
W styczniu 1949 r., po aresztowaniu ks. Stanisława Bąka, jego przełożonego w Zrzeszeniu WiN, opuścił Podkarpacie i przeniósł się do Wrocławia. Podjął posługę duszpasterską w parafii Św. Jakuba i Krzysztofa na Psim Polu. Nawiązał też kontakty z innymi księżmi z diecezji przemyskiej, ukrywającymi się przed prześladowaniami ze strony komunistów.
23 października 1950 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy wrocławskiego UB. Wraz z nim zatrzymano kilku innych księży oraz osoby świeckie, oskarżone o „przynależność do nielegalnej organizacji”. W trakcie śledztwa znęcano się nad nim psychicznie oraz poddawano fizycznym torturom. Po zakończeniu śledztwa trafił na pół roku do izolatki.
Od maja 1952 r. był przetrzymywany na zamku w Rzeszowie, gdzie rozpoczął się proces przed tamtejszym Wojskowym Sądem Rejonowym. Miesiąc później, za „przynależność do nielegalnej organizacji” oraz „przekazywanie informacji stanowiących tajemnicę państwową”, został skazany na 8 lat pozbawienia wolności, utratę praw publicznych na 2 lata oraz przepadek całego mienia. Karę odbywał w zakładzie karnym w Koronowie pod Bydgoszczą.
W maju 1955 r. został warunkowo zwolniony z więzienia. Na mocy ustawy o amnestii z 1956 r. jego kara została całkowicie darowana. Po odzyskaniu wolności powrócił na Podkarpacie i pracował jako wikariusz w parafii Borku Starym koło Rzeszowa. Później pełnił posługę w parafii w Siedliskach. W latach 1959-1960 był rozpracowywany przez bezpiekę.
Z początkiem 1963 r. został proboszczem w parafii św. Marcina w Przysietnicy, gdzie pracował do emerytury w 1990 r. Dwa lata później Sąd Wojewódzki w Rzeszowie unieważnił wyrok wydany na niego przez władze komunistyczne.
Ks. Paweł Komborski zmarł 6 stycznia 1998 r., został pochowany na cmentarzu parafialnym w Przysietnicy.
opr. Paweł Brojek
fot.: mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl
Zaloguj
lub
Zarejestruj się
aby zobaczyć!