Interaktywna, darmowa zapora: którą wybrać?

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
981
Reakcje/Polubienia
42
Wracam do zapytania, ponieważ korzystałam z poleconego tu PC Tools Firewall Plus, jednak ostatecznie musiałam z niego zrezygnować, ponieważ program zamulał, wieszał się, nie zawsze skutecznie blokował dostęp niektórym aplikacjom, a najbardziej denerwujące było to, że po zablokowaniu jakiejś aplikacji czasami musiałam restartować system, bo inaczej nie wczytywały mi się strony internetowe (i nie była to aplikacja systemowa). Sam restart firewalla nie pomagał. Teraz zainstalowałam również polecany w tym wątku Windows 10 Firewall Control i nie mogę sobie poradzić z konfiguracją. Słabo znam angielski, do tego jak chcę coś ustawić, to mi wyskakują komunikaty, że ta opcja jest dostępna tylko w płatnej wersji. Nie wiem nawet jaki tryb wybrać aby zapora pytała o każdy program, bo w trybie Normal pyta tylko o niektóre, w Disable All wszystko blokuje bez pytania i nawet jak ustawię przy wybranym programie Zone: Enable All, to i tak go blokuje, a nie widzę tam w ogóle trybu uczenia się, pytania czy cokolwiek w tym stylu :( Ktoś pomoże? Chciałabym móc ustawić sobie dla każdego programu z osobna jedną z trzech opcji:
- pozwalaj
- blokuj
- pytaj
I oczywiście, aby wyświetlało się pytanie o każdy program, dla którego jeszcze nic nie ustawiłam. Czy w tej zaporze jest to możliwe? A jeśli nie, to w jakiej?
Dodam, że przetestowałam już Comodo, ale był jak dla mnie zbyt skomplikowany oraz Windows Firewall Control, w którym z kolei okazało się, że wyświetlanie powiadomień jest płatne. Nie rozumiem dlaczego w pakietach IS (np. AVG, BullGard) są takie czytelne i proste w obsłudze zapory, a nie można znaleźć takiej samodzielnej
@Edycja:
W ogóle to nie wiem czy ten Windows 10 Firewall Control jest godny zaufania. Tak dla testu uruchomiłam CCleaner i kliknęłam w sprawdzanie aktualizacji, a zapora nawet nie pokazała go na liście programów łączących się z internetem. Nie wiem, co o tym myśleć :/ Do tego nie umiem zminimalizować/zamknąć tego programu do traya i wciąż zajmuje mi miejsce na pasku zadań :(
@Edycja2:
Właśnie odkryłam, że przy niektórych aplikacjach w ogóle nie ma możliwości wybrania opcji: Apply permissions - Zone - Disable All, a nie wiem jak inaczej zablokować dostęp do internetu wybranemu programowi. Okienko Quick Apply jest płatne, a w polu Create/Edit Applications Zone Rules nie da się pisać. Za to z poziomu zapory systemowej mogłam bez problemu zablokować taką aplikację.
@Edycja3:
Poszperałam jeszcze w Google i znalazłam wiele pozytywnych opinii na temat ZoneAlarm Free Firewall. Moją uwagę zwróciła także Evorim Free Firewall. Ktoś testował?
 
Ostatnia edycja:

yyy

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
12 Maj 2013
Posty
521
Reakcje/Polubienia
400
ZoneAlarm Free Firewall i Evorim Free Firewall testowałem sobie w seszłym roku jak szukałem zapory dla siebie i jak najbardziej polecam zone alarm evorin wyglądał mi na jakąś bete :)
Z rozbudowanych darmówek to jest jeszcze Jetico Personal Firewall ,ale nie testowałem .
 
Ostatnia edycja:

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
9846
Reakcje/Polubienia
10470
Miasto
Somewhere over the rainbow.

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35567
Reakcje/Polubienia
24595
Miasto
Trololololo
@d0r0t@ do Windows Firewall Control jest spolszczenie , na głównej stronie producenta programu
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
z prawej strony, tak bardziej na dole wybierasz język na Polish i pobierasz spolszczenie.

Inne zapory to Evorim Free Firewall i TinyWall
 

yyy

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
12 Maj 2013
Posty
521
Reakcje/Polubienia
400
Właśnie używam teraz glasswire ale bardziej taka "zapora" niż zapora i nie ma za dużo opcji w wersji free ,ale jak ktoś szuka czegoś prostego po polsku do blokowania programów to polecam.
 
Ostatnia edycja:

ichito

Bardzo aktywny
Dołączył
23 Październik 2010
Posty
633
Reakcje/Polubienia
235
Miasto
Kraków
A na jakim to systemie?...pytam, bo wiele zapór na Win10 po prostu nie działa poprawnie...bo nie są z tym systemem kompatybilne. PCToolsy na pewno nie, choć to fajna zapora na silniku klasyka czyli Look'n'Stop...podobnie z Privatefirewall...o Online Armor nie wspomnę, bo jej wszystkich wersji powyżej 3.5 (po przejęciu przez Emsisoft) nie da się już zainstalować. Jetico zostało uwolnione do wersji darmowej, ale nie polecam jej użytkownikom, którzy nie mają cierpliwości i wiedzy, co z komunikatów można odczytać...klikanie bez świadomości potwierdzenia/blokowania akcji jest bez sensu.
Wiele zapór nie jest już rozwijanych...to a propos fragmentu, że w pakietach są a osobno nie...bo to nie jest już interes dla producentów. Najlepszy i ostatnio dość głośny przykład to Emsisoft, który wywalił z pakietu moduł zapory a zostawił bloker, który chroni tylko ustawienia zapory systemowej. Czy faktycznie zapory są "martwe" dla większości użytkowników?...pewnie tak, ale dla niektórych jest to delikatnie mówiąc nie "do pojęcia", że kastruje się softy z takich modułów, umartwia samodzielne programy...bo tak chce nieświadoma jej roli większość.
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
981
Reakcje/Polubienia
42
OXYGEN THIEF - spolszczenie chyba jednak za wiele mi nie pomoże. Wygląda, że wersja free tej zapory, to po prostu jakieś mocno okrojone i mało przydatne demo, więc ją wywaliłam. TinyWall w ogóle o nic nie pyta, więc też odpada. Opisałam dokładnie, na czym mi zależy. Ten Evorim, z tego co się dowiedziałam na forum DP, też nie jest najlepszy. Podobno nie wykrywa, że jakiś program chce się aktualizować i nie ma możliwości ustawienia na "zawsze pytaj", aby zezwolić na coś tylko jednorazowo
ichito - system to Widows 7 x64
Zdecydowałam, że wypróbuję ZoneAlarm Free Firewall, to dam znać jak się sprawuje. To już będzie piąta zapora, którą instaluję :/ Ten PC Tools Firewall Plus bardzo mi odpowiadał jeśli chodzi o czytelność i ustawienia. Szkoda, że nie działał prawidłowo. To pewnie dlatego, że już od dawna nie jest aktualizowany.
@Edycja:
ZoneAlarm Free Firewall jak na razie wydaje się spoko. Obsługa jest prosta i intuicyjna. Można sobie ustawić pozwolenia dla każdego programu tak jak chciałam. Powiadomienia wyskakują, tyle że nie wydają żadnych dźwięków. W sumie specjalnie mi to nie przeszkadza, ale jakieś ciche pimknięcie by się przydało. Fajnie, że nawet informuje, kiedy jakiś program podczas zamykania chce się bezczelnie dodać do autostartu. Jedyny minus jaki dostrzegłam, to że nie można zmaksymalizować okna z listą programów, więc troszku niewygodnie się ją przegląda (i nie tylko mi to przeszkadza:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
), ale póki co jestem zadowolona :)
PS
Jakby ktoś znał jakiś tajemny sposób maksymalizacji tego okna, to chętnie skorzystam ;)
 
Ostatnia edycja:

ichito

Bardzo aktywny
Dołączył
23 Październik 2010
Posty
633
Reakcje/Polubienia
235
Miasto
Kraków
Tiny Wall nie pyta raczej...ona po prostu blokuje z definicji połączenia bez wcześniej ustalonych reguł zezwalających...takie jakby "anty-exe" dla prób połączeń. Zdziwiony jestem opinią o PCToolsach...ale nie podważam decyzji, bo to nie mój system :) Zapora ZoneAlarm...jakoś nie potrafiła mnie przekonać nigdy i jest wg mnie raczej ociężała...tu spytam serio...naprawdę potrzebujesz dźwięku do alertu? To mało zrozumiałe dla mnie i raczej niewygodne...mam wszystkie dźwięki systemowe wyłączone od lat :??
Tak na mój gust to chyba najlepszym wyborem byłaby zapora Outpost 2009 Free...jest darmowa, ale na tyle solidna i skuteczna, że mogłaby dać Ci sporo zabawy z ustawieniami i alertami :klawik
 

wojtek758

Wygadany
Dołączył
19 Wrzesień 2012
Posty
93
Reakcje/Polubienia
2
To prawda, w dobie zasypu i różności softów AV ipt. zapore interaktywną nie sparowaną z av i przede wszystkim skuteczną znam tylko jedną Spyshelter Firewall. Ale i z nią jest problem bo jezeli często "experymentuje" się choćby z coraz to nowszymi kompilacjemi Windows 10 za kazdym razem trzeba prosić się na help desk producenta o odblokowanie licki. McAfee IS, AVG IS też posiadają tą funkcję ale jest ona mniej czytelna i mało skuteczna
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
35567
Reakcje/Polubienia
24595
Miasto
Trololololo
Jest też jeszcze WinPatrol Firewall.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Można teraz jeszcze licencje dożywotnią kupić za grosze
 

d0r0t@

Bardzo aktywny
Dołączył
8 Styczeń 2014
Posty
981
Reakcje/Polubienia
42
Dziękuję za odpowiedzi. Jeśli ZoneAlarm się nie sprawdzi, to przetestuję inne propozycje. Na razie jednak wydaje się OK :)
 
Do góry