Komputer włącza się na sekundę, potem wyłącza i znów włącza

grummer

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
457
Reakcje/Polubienia
2
Witam! Kupiłem półtora roku temu płytkę MSI Ms-7311 i w końcu postanowiłem ją podłączyć i sprawdzić czy działa. To taki bliźniaczy twór MSI Ms-7276 od Mediona. Pytanie mam następujące. Otóż przy rozładowaniu kondensatorów, czy też odłączeniu zasilania na listwie lub w zasilaczu na więcej niż 10 sekund następuje dziwne zachowanie. Komputer włącza się na chwilę, wyłącza na parę sekund i potem znów włącza i działa stabilnie. Poza tym jak uruchomię go ponownie bez wyłączania listwy to ten proces w ogóle nie zachodzi. Komputer sprawdzam bez karty graficznej, ponieważ jeszcze nie mam, a ten model płyty nie posiada integry. Czytałem też, że to procedura sprawdzająca czy wszystko jest ok po odcięciu zasilania itp. Zasilacz to Fortron 350 MDN, który jest jak najbardziej sprawny i dobry, testowany chwilę wcześniej na MS-7222, na której nic takiego nie występowało. Na procku jest pasta i chłodzenie (dokładnie zamontowane). Czy ktoś się spotkał z takimi objawami?
 

karmi32

Wygadany
Dołączył
30 Sierpień 2010
Posty
64
Reakcje/Polubienia
7
Re: Komputer włącza się na sekundę, potem wyłącza i znów włą

1.Sprawdź bateryjkę w płycie
2.Obejrzyj kondensatory, czy nie są spuchnięte
3.Grafika - jakakolwiek - by się przydała :)
 

sPeRaCz

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
21 Maj 2011
Posty
525
Reakcje/Polubienia
23
Re: Komputer włącza się na sekundę, potem wyłącza i znów włą

Jeżeli jest to płyta MSI Ms-7311 Rev 0A lub 0B lub 1.2 (1B) to jest kwestia tzw. Dual-Boot, normalna sytuacja przy tych płytach, nie ma się czym martwić. Niestety ta technologia wymaga "dobrego" dysku twardego, a wszystko ogólnie rzecz biorąc przez cykle uruchamiania. Niezaprzeczalnym faktem jest także "prądożerność" tych płyt. Więc jak masz możliwość to zmień zasilacz na "mocniejszy" lub taki, który ma lepszą wydajność prądową.

Co ciekawsze Twoja płyta występuje również na rynku pod nazwą MSI Q965MDO-FI - to w przypadku jakbyś chciał aktualizować Bios. Ogólnie płyta MSI Ms-7311 ma ubogi Bios zatem swojego czasu pokusiłem się o wsad z MSI Q965MDO-FI udało się raz. Na analogicznych płytach już nie, producent zablokował zapewne tę możliwość, gdyż się połapał, że ludzie kupowali płyty Mediona i "przerabiali" na boxowe Msi :)
 

grummer

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
457
Reakcje/Polubienia
2
Re: Komputer włącza się na sekundę, potem wyłącza i znów włą

Wlasnie dowiedzialem, sie ze to dual-boot ;) Zasilacza raczej nie bede zmienial, karta graficzna to pewnie bedzie jakis geforce 9600 GSO lub cos tego pokroju. Czytalem duzo o tym zasilaczu i do mojego konfigu bedzie ok. A co do dysku, to mam laptopowy i troche sie o niego boje, a chce jeszcze drugi taki dokupic i spiac w raida. Lubie dyski 2.5 bo sa bardzo ciche, a to dla mnie priorytet. W ogóle myślę, żeby pod system kupić jakiś tani SSD, a dwa normalne 2.5 na magazyn.

Edit: Moja płyta to rev.1.0 tylko, ze troche sie rozni od MSI Q965MDO-FI. Przede wszystkim oryginal msi ma integre grafiki, ta juz nie. Nie nastepowaly zadne konflikty? A dual-boot nadal wystepowal po aktualizacji biosu?
 

sPeRaCz

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
21 Maj 2011
Posty
525
Reakcje/Polubienia
23
Re: Komputer włącza się na sekundę, potem wyłącza i znów włą

grummer napisał:
Nie nastepowaly zadne konflikty? A dual-boot nadal wystepowal po aktualizacji biosu?

Konflikty nie występowały. Dual-Boot niestety pozostał. Swojego czasu "był" modowany Bios do MSI Ms-7311 ale tylko do Rev. 1.2 - gdzie można wyłączyć DB. Co do pomysłu z dyskiem SSD to jest on trafiony i przy Dual-Boot bezpieczniejszy ponieważ podczas startu komputera w DB nie są pobierane zbyt duże "porcje" prądu - z reguły wystarcza 1W -2W. Osobiście posiadam OCZ Vertex4 128GB z systemem, a klasyczne dyski używam do przechowywania danych.
 

grummer

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
457
Reakcje/Polubienia
2
Re: Komputer włącza się na sekundę, potem wyłącza i znów włą

Zastanawiam się, czy uda mi się zaktualizować Bios na ten z MSI. Wcześniej miałem MS-7222 i udało mi się podmienić na oryginalny z MSI, bo poprzedni nie miał możliwości ustawienia Smart Fan i wszystkie wentyle huczały na maksymalnych obrotach ;) Jaką byś grafikę polecił do tego konfigu? Procek jaki mam zamiar kupić to jakiś C2D (tak do 80 zł może), no i z 2 GB ramu, żeby już 4 były. Chodzi o to, żebym już mógł swobodnie oglądać filmy 1080p :) System jaki na tym postawię to najprawdopodobniej 7.

To co już mam to:

2 GB ram DDR2 533Mhz
80 GB Hitachi 7200rpm 2,5"
Płyta Medion MSI MS-7311 ver. 1.0
Zasilacz Fortron 350-MDN z usprawnionym chłodzeniem
Chłodzenie Cooler Master TX3 z wentylatorem Arctic Cooling F9 PWM, 1800rpm maks

Komp nie ma służyć do gier, ale do pracy, netu, słuchania i tworzenia muzyki oraz oglądania filmów. Ach i bardzo ważna rzecz. Najlepiej gdyby grafika była pasywna lub miała chłodzenie bardzo ciche, coś jak 500 rpm do 1000 na stresie. Najlepiej, żebym mógł wymienić wentyl na swój, jeżeli będzie taka potrzeba. Wentylatory jakie używam na procku Arctic Cooling F9 PWM, 1800rpm maks i Artcic Cooling TC12 w zasiłce, 1350rpm maks. Jestem z nich bardzo zadowolony ;)
 

sPeRaCz

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
21 Maj 2011
Posty
525
Reakcje/Polubienia
23
Re: Komputer włącza się na sekundę, potem wyłącza i znów włą

Zdecydowanie coś ze stajni Nvidia. 9800GT jest w miarę tania i wydajna. ATI nie polecam ze względu na "prądożerność", a przy tym zasilaczu co masz może być problem. Jeśli chodzi o RAM to najlepiej jakby to była taka sama (lub zbliżona) kość - wtedy będą pracować w dualu. Do procesora lepiej dołożyć kilka zł i kupić coś konkretnego z serii E8xxx , do tego porządne chłodzenie.
 

grummer

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
457
Reakcje/Polubienia
2
Re: Komputer włącza się na sekundę, potem wyłącza i znów włą

sPeRaCz napisał:
Zdecydowanie coś ze stajni Nvidia. 9800GT jest w miarę tania i wydajna. ATI nie polecam ze względu na "prądożerność", a przy tym zasilaczu co masz może być problem. Jeśli chodzi o RAM to najlepiej jakby to była taka sama (lub zbliżona) kość - wtedy będą pracować w dualu. Do procesora lepiej dołożyć kilka zł i kupić coś konkretnego z serii E8xxx , do tego porządne chłodzenie.

Chłodzenie mam dość dobre, do tej budy większe się nie zmieści. P4 3.0, który już na rozruchu ma z 30 stopni, nagrzewał się maksymalnie do 45 stopni przy 1200rpm.

Oto i ono:
top1.jpg


E8xxx ta płyta mi nie obsłuży. Maks 1033mhz na szynie. Gdzieś miałem tabelę porównawczą, co może obsłużyć chipset P965/G965.
 

Śnieżynka

Wygadany
Dołączył
4 Listopad 2012
Posty
88
Reakcje/Polubienia
2
Miasto
Polska
Re: Komputer włącza się na sekundę, potem wyłącza i znów włą

A na przykład procesor E8200, nie zadziała Ci? (Szybkość FSB 1333 MHz)


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

grummer

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
457
Reakcje/Polubienia
2
Re: Komputer włącza się na sekundę, potem wyłącza i znów włą

Śnieżynka napisał:
A na przykład procesor E8200, nie zadziała Ci? (Szybkość FSB 1333 MHz)


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Wybacz, że dopiero teraz odpisuję. Niestety nie zadziała. Temat wrócił niedawno, ponieważ chcę sobie poskładać stacjonarkę. To co już mam to:

Płyta główna Medion MSI MS-7311
2gb DDR2 533mhz
Dysk 2,5" 80GB Hitachi 7200rpm 16mb cache
Zewnętrzna karta muzyczna Line6 GX
Windows 7 Pro

Co chcę kupić:

Procesor C2D E6600 lub Q6600(cenią się niesamowicie)
Grafika Geforce 8600GT z pasywnym chłodzeniem
2gb DDR2 533mhz
Na pewno jakiś dysk twardy, zastanawiam się bardzo nad SSD pod system i jakiś 320GB lub 500GB jako magazyn (oczywiście 2,5" bądź jakiś cichy 3,5, bo są mimo wszystko tańsze.) Bardzo możliwe, że sprzedam swoją 80-tkę 2,5".

Komputer ma służyć głównie do tworzenia muzyki w programach FL Studio, EZ Drummer, do przeglądania internetu, oglądania filmów HD, konwertowania muzyki.
 
A

Anonymous

Re: Komputer włącza się na sekundę, potem wyłącza i znów włą

Między E6600 a Q6600 w zasadzie jest niewielka różnica w wydajności, ale w cenie owszem

Q6600


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Core2 Duo E6600


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Dlatego jeśli nie masz za wiele kasy, albo zwyczajnie nie chcesz za wiele wydawać, to bez problemu możesz brać E6600

grummer napisał:
E8xxx ta płyta mi nie obsłuży. Maks 1033mhz na szynie

1066MHz chyba (jeśli się mylę popraw proszę)
 

grummer

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
457
Reakcje/Polubienia
2
Re: Komputer włącza się na sekundę, potem wyłącza i znów włą

Tak, 1066 ;) Dzięki.

Q6600 to zlepione dwie E6600, tylko coraz więcej aplikacji zaczyna już obsługiwać te 4 rdzenie, ale w przypadku obsługi tylko 2 rdzeni, to faktycznie ma nawet gorszą wydajność niż E6600. E6600 w wydajności jest porównywalny do PDC E5200, który posiadam w pracy, jednak E6600 posiada 4mb cache i szynę 1066. Chyba wybiorę jednak E6600. Zobaczymy jak 7 64bit będzie się spisywać na takim konfigu:

E6600, 2,4GHz/4mb/1066mhz
Geforce 8600GT
Line6 pod GX Studio
4GB DDR2 533mhz
HDD 80GB 2,5" Hitachi 7200rpm, 16mb cache (albo na system albo jako magazyn albo w ogóle sprzedam ;))
Fortron FSP350-60MDNA

Overlocking nie wchodzi w grę, bo płyta i dość słaby zasilacz uniemożliwiają mi to. Wiem jedno. Na pewno poczuję skok wydajności z przesiadki z P4 3.0 ;)
 
A

Anonymous

Re: Komputer włącza się na sekundę, potem wyłącza i znów włą

W sumie to ile Będziesz musiał wydać kasy żeby mieć to co zaplanowałeś?
 

grummer

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
457
Reakcje/Polubienia
2
Re: Komputer włącza się na sekundę, potem wyłącza i znów włą

Ponad 400 zł. W sumie gdybym chciał więcej to byłoby to możliwe, ale nie chcę bo mam jeszcze parę innych pasji :jezyk I tak najdroższa z tego będzie karta muzyczna, która kosztuje 399 zł. Kupiłem używaną od kumpla za 280.
 
A

Anonymous

Re: Komputer włącza się na sekundę, potem wyłącza i znów włą

Kurcze. Szkoda że nie pojawiłeś się wcześniej. Znalazłem kompa z tym co Wybrałeś to znaczy ta sama karta, procek, 4GB DDR2, dysk był 500 gb za 500 zl. Po targach zszedł na 450. Ale już go sprzedano. :nea
 
Do góry