Opera - skąd się biorą uruchomione procesy?

wwd

Bardzo aktywny
Dołączył
22 Styczeń 2012
Posty
362
Reakcje/Polubienia
257
Nie wie ktoś może czemu mimo zamkniętych kart w operze mam uruchomione 10 procesów opera.exe i to z łącznym poborem 300Mb?
 

Jarom

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
23 Wrzesień 2016
Posty
3893
Reakcje/Polubienia
1228
Z Operą tak jest (a przynajmniej było tak kiedyś) że już na starcie ma ich tyle.
 

al

Marszałek Forum
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
10018
Reakcje/Polubienia
10658
Miasto
Somewhere over the rainbow.
To nie jest typowe zachowanie opery. Ja teraz przy 3 otwartych kartach mam 3mb :scratch
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19212
Reakcje/Polubienia
55932
Nie wie ktoś może czemu mimo zamkniętych kart w operze mam uruchomione 10 procesów opera.exe i to z łącznym poborem 300Mb?

Użyj skrótu Shift + Esc i wyświetlą Ci się procesy, które są aktualnie używane przez Operę.
A wracając do tematu, to większość chromo-podobnych przeglądarek tak się zachowuje i jest to normalne zachowanie. Każda wtyczka, UI, QA i otwierane karty mają swój proces. Ma to pomóc w zapobieganiu przed awarią całej przeglądarki. Zawieszony, pojedynczy proces łatwiej zamknąć.
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
To nie jest typowe zachowanie opery. Ja teraz przy 3 otwartych kartach mam 3mb :scratch
U mnie przy 6-7 kartach mam ok. 2-3 mb.
@Kamelka wybacz, ale muszę zadać to pytanie: Wy coś wąchacie?.... :facepalm O czym piszecie? O zużyciu RAM przy 3 lub 7 otwartych kartach w Operze? To ja mówię sprawdzam i poproszę screena z Process Explorer (nie wymaga instalacji:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
) z procesami Opery zgrupowanymi po Company Name (a w zakładce Viev - opcja "Show Process From All Users" ma być zaptaszkowana).
 
Ostatnia edycja:

Ἄρης

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
27 Styczeń 2013
Posty
2696
Reakcje/Polubienia
3168
@Kamelka wybacz, ale muszę zadać to pytanie: Wy coś wąchacie?.... :facepalm O czym piszecie? O zużyciu RAM przy 3 lub 7 otwartych kartach w Operze? To ja mówię sprawdzam i poproszę screena z Process Explorer (nie wymaga instalacji:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
) z procesami Opery zgrupowanymi po Company Name.

Też mnie to zdziwiło. 3 MB przy otwartych, kartach w operze. ? Nie ma absolutnie takiej możliwości by opera zajmowała tak mało pamięci RAM. 300 MB, to się zgodzę..
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19212
Reakcje/Polubienia
55932
@Kamelka wybacz, ale muszę zadać to pytanie: Wy coś wąchacie?.... :facepalm O czym piszecie? O zużyciu RAM przy 3 lub 7 otwartych kartach w Operze?

Masz całkowitą rację, to nierealne. Mam Opere Dev i przy czystym starcie z dwoma wtyczkami (bez otwartych kart) wygląda to u mnie tak:

GMKAInZ.png


Process Explorer

SLuOB4a.png
 

wwd

Bardzo aktywny
Dołączył
22 Styczeń 2012
Posty
362
Reakcje/Polubienia
257
To już teraz wiem - każda wtyczka to osobny proces.
yEL3mDd.jpg


1v2pIKs.jpg


Jak widać łącznie poboru jest ponad 500Mb ram i to przy zamkniętych kartach....
Opera dev bez żadnych wtyczek odpala 4 procesy z zużyciem 100Mb.
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
36012
Reakcje/Polubienia
25116
Miasto
Trololololo
To już teraz wiem - każda wtyczka to osobny proces.
yEL3mDd.jpg


1v2pIKs.jpg


Jak widać łącznie poboru jest ponad 500Mb ram i to przy zamkniętych kartach....
Opera dev bez żadnych wtyczek odpala 4 procesy z zużyciem 100Mb.
Wywal ten dodatek no coin i disconnect przecież uBlock to ogarnia, wystarczą odpowiednie filtry.Masz Ublocka i AdblockPlus, a po co Tobie 2 blokery :??
 

OXYGEN THIEF

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
26 Maj 2010
Posty
36012
Reakcje/Polubienia
25116
Miasto
Trololololo
No właśnie miałem pytać czy nie usunąć Adblocka jak jest uBlock....
Wywal go, po co Ci 2 blokery, wywal też no coin i disconnect, tego ghostery też bym wywali bo ublock też to ogarnia
 

Zeno

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
25 Grudnia 2012
Posty
3447
Reakcje/Polubienia
1583
To już teraz wiem - każda wtyczka to osobny proces.
Jak widać łącznie poboru jest ponad 500Mb ram i to przy zamkniętych kartach....
Opera dev bez żadnych wtyczek odpala 4 procesy z zużyciem 100Mb.
Dopiero teraz załapałem o co Ci chodziło... Wcześniej zrozumiałem, że zamykasz przeglądarkę, a mimo to widzisz jej otwarte procesy. Takie rzeczy też mogą się zdarzyć, bo spotykałem już rozszerzenia, które oferowały w opcjach działanie w tle po zamknięciu przeglądarki. W dodatku w chrompodobnych istniała możliwość instalowania aplikacji, które tez mogą działać w tle. Piszę istniała (choć nadal istnieje) bo Google właśnie wywaliło aplikacje z Chrome Web Store (
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
)
Co do dodatków, jeśli chodzi o blokowanie reklam i trackerów Opera nie wymaga żadnych dodatków. Na samej górze w Ustawieniach jest możliwość importu filtrów: Adblock uBlock, EasyList, EasyPrivacy
Można zostawić uBlocka ale tylko dla dodatkowych funkcji, które ma w opcjach np. łatwe dodawanie własnych filtrów, ale też jest kilka innych. Dodawanie własnych filtrów w Operze często powoduje bowiem błąd parsowania, w większości nie ma jednak problemu z dodaniem filtrów znalezionych na Githubie. Przykład otwieramy najnowsze filtry No Coin AdBlocka (
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
) zapisujemy stronę jako plik .txt, a potem importujemy (wybieramy plik) do Opery. Zresztą widać na screenach:
K1uTHmf.png

dmGx3yp.png

A co do pamięci - ja mam zawsze jej za mało, więc mimo 64-bitowego systemu, jadę na 32-bitowych wersjach przeglądarek. Zawsze to zysk na zużyciu.
 
Do góry