Witamy na PZD!

Welcome to PZD!

Register Zaloguj

Jaki antywirus, co do czyszczenia, defragmentacji i w ogóle jak?

Grandalf

Bardzo aktywny
Fąfel
Polubienia
4447
@Grandalf ok, to chyba zdecyduję się na hardcorowe, dla mnie, rozwiązanie... na system przeznaczę dysk około 500 GB SSD, do tego dysk HDD o pojemności 1 TB lub 2 TB, zamontowany zamiast nagrywarki DVD, której w lapku prawie nie używam... Zawsze dane mogę przenieść za pomocą pendrive. Aha, czy na lapku warto zainstalować Steam, wówczas zainstalowałabym zaledwie parę, raczej mało wymagających gier...
Na system w zupełności wystarczy ci SSD 240-250GB. To znaczy, że jeśli stać cię na budżetowy (tani) dysk SSD 500GB, to na system lepiej kupić mniejszy, dobrej firmy, na kościach MLC i z dobrym kontrolerem. Takim jest np. Samsung SSD 860 Pro 256 GB ale kosztuje ponad 300zł.

Jeśli chodzi o Steama, to jeśli tylko laptop da radę, to możesz zainstalować.

joa87

Bardzo aktywny
Polubienia
104
Autor tematu #287
@Grandalf, pan z serwisu proponował mi kupno jednego dysku SSD, który miałby zmieścić nie tylko system, ale i dane... Jednak kupię dysk SSD, o pojemności około 500 GB, za niecałe 400 złotych, może będzie coś wart i do tego dorzucę dysk HDD, o pojemności 1 lub 2 TB. Nie chcę zapchać laptopa mojej Mamy zbędnymi grami, oraz programami, ale dziwię się, że dotąd uważałam że dysk o pojemności 500 GB jest wystarczający. Na partycji C są gry i programy ze sklepu Microsoft, przypisanego tylko do mojego konta i nie chcę zmieniać ich lokalizacji. Zakładam że może kiedyś trafi się jakaś fajna gra, np. wyścigowa, o pojemności ponad 1 GB. Planuję też tam zainstalować Steam, oraz parę pełnych wersji gier zręcznościowych, których wcześniej nie instalowałam, z obawy że pomału zabraknie mi tam miejsca. Na pewno nie zainstaluję tak wielu gier ze Steam, jak na moim kompie... Mój komp to składowisko wielu gier, programów, oraz multimediów, ale i tak odinstalowałam sporo gier, które mnie nie interesowały, a zainstalowałam je tylko dlatego, że kiedyś były za darmo. Już nie robię takich błędów, mimo że jestem raczej niedzielnym graczem...

Na lapku będę instalować tylko takie gry, które mnie interesują.

al

The janitor
Członek Załogi
Administrator
Polubienia
1808
Nie chcę zapchać laptopa mojej Mamy zbędnymi grami.

Na lapku będę instalować tylko takie gry, które mnie interesują.
Czyj jest w końcu laptop i kto decyduje :yhy

joa87

Bardzo aktywny
Polubienia
104
Autor tematu #289
Laptop należy do mojej Mamy, ale na razie jest jej całkowicie obojętny, nawet nie widzi sensu w tym, że go aktualizuję, oraz z rzadka skanuję antywirusem. Wie tylko, że będzie lepiej działał, a wszystko co z nim robię to robię głównie dla siebie... Faktycznie, od czasu jak w nim wymieniłam RAM, z trzech GB na 8, to o wiele znośniej się go używa. W lapku są dwa konta admina: moje i mojej Mamy... Kiedyś mam nadzieję zacznie go używać...

al

The janitor
Członek Załogi
Administrator
Polubienia
1808
@joa87 jak chcesz kupić 500gb za niecałe 400zł to polecam ten:

Kod:
https://www.amazon.fr/gp/product/B078WQT6S6

Jarom

Bardzo aktywny
Zasłużony
Polubienia
915
@joa87 nie męcz tego laptopa mamy i nie wydawaj niepotrzebnie kasy na SSD 500GB. Kup ten który polecił Ci @Grandalf jako tylko i wyłącznie dysk systemowy i nie kombinuj. A jak Ci za mało miejsca na dane, to zastanów się nad jakimś dyskiem zewnętrznym czy to typowym twardzielem czy np. jakimś typu portable. U mnie jako taki zewnętrzny bardzo dobrze spisuje się Toshiba ale możesz brać WD lub Samsunga. Unikaj raczej Seagate (mam porównanie do Toshiby i nie ma o czym mówić).
Przykłady takich dysków portable 2TB:
Nie masz uprawnień do przeglądania zaloguj się lub zarejestruj aby zobaczyć

Jeszcze raz gdybyś zwyczajowo nie zwróciła uwagi, nie kupuj dużego i drogiego SSD, bo Ci to do niczego nie jest potrzebne. Dysk w granicach 250GB zupełnie na system Ci wystarczy! Kup taki ale dobry, a takim jest właśnie ten polecony!

spamtrash

Bardzo aktywny
Polubienia
2199
Joasiu, posluchaj starszych... @Jarom , @Grandalf dobrze Ci radza. Ja mam co prawda nie najtansza konfiguracie w laptopie, bo 2x SSD jest przewidziane fabrycznie, w tym jeden 240GB po M2 PCIe a drugi 960GB na dane po SATA.
Pomimo roznych rzeczy poinstalowanych, na dysku systemowym mam zajete raptem kolo 100GB, wiec wiecej niz polowa pozostaje tam luzna.
Co do niezawodnosci...
Oba moje SSD to niedrogi i nie topowy: SanDisk, jeden A110 a drugi Ultra II. Oba siedza na laptopie 2.5 roku i pomimo dosc intensywnego uzytkowania nie wykazuja symptomow nadmiernego zuzycia. Oczywiscie: ISTOTNE dane mam zbackupowane z cotygodniowa kopia zapasowa na dysku zewnetrznym.

Podsumowujac: duzy SSD na system to aberracja i powinno byc karane jako grozne spolecznie zboczenie zagrazajace zdrowiu, zyciu i portfelowi uzytkownika. Duzy SSD na dane: tylko w uzasadnionych przypadkach, jesli Cie stac lub MUSISZ (np. przewalasz kosmiczne ilosci danych w modelowaniu i analizie albo projektujesz w 3D). Jesli nie, kombinacja podana przez kolegow bedzie bardziej niz wystarczajaca :)

joa87

Bardzo aktywny
Polubienia
104
Autor tematu #293
OK, odinstalowałam dziś Malwarebytes Premium, bo mój komputer zaczęły nękać blue screeny. Raz nie włączyła się ochrona w Malwarebytes Premium i komp uruchomił się normalnie, jak zrestartowałam ów soft, to od razu był blue screen. Przypuszczam, że blue screeny wywołało Malwarebytes Premium... Po prostu był konflikt z antywirusem. :(

Ok, to kupię dysk 500 GB SSD na system, do tego normalny dysk twardy na dane, może o pojemności 1 lub 2 TB... Nie zapcham laptopa mojej Mamy zbędnymi rzeczami....

joa87

Bardzo aktywny
Polubienia
104
Autor tematu #294
Ok, przyznam się bez bicia, po paru miesiącach testowania na moim komputerze Malwarebytes Windows Firewall Control, powróciłam do zapory Comodo Firewall, ona na szczęście zapamiętała poprzednie ustawienia i nie ma konfliktu z moim HIPS, czyli SpyShelter Premium... Od razu skończyły się problemy z instalacją i aktualizacją gier ze sklepu Microsoft, oraz Opera zaczęła poprawnie działać, na stronach GGOTD i GOTD- przedtem musiałam udowadniać, że nie jestem botem...

Na lapku mojej Mamy pożegnałam się z SimpleWall i tam również zainstalowałam zaporę Comodo. Nie wprowadziłam żadnych zmian, jeżeli chodzi o ochronę mojego kompa z XP, ale rzadko go ostatnio używam...

Zastanawiam się co Microsoft sknoci z nową majową aktualizacją i nie zamierzam jej instalować przed czasem...

Na razie nie chcę kupować dysku SSD do laptopa mojej Mamy, bo wiem że może być awaryjny i prędzej tam dokupię normalny dysk twardy, o pojemności 2 TB... Po wymianie RAM, z 3 GB na 8 GB laptop zdecydowanie przyśpieszył.

Jarom

Bardzo aktywny
Zasłużony
Polubienia
915
Na razie nie chcę kupować dysku SSD do laptopa mojej Mamy, bo wiem że może być awaryjny i prędzej tam dokupię , o pojemności 2 TB...
A "normalny dysk twardy" to nie jest awaryjny? :strach
Jak do tej pory nie padł mi żaden SSD za to te "normalne" padły mi dwa kiedy jeszcze takich dysków używałem. Jeden z tych normalnych to już nawet zanim go zakupiłem - czyli kiedy był jeszcze w katalogu - wziął i normalnie mi się popsuł...
:do jutra