Ostrzeżenia przed oszustwami (phishing, literówki, SMS, etc.)

lugger

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
20 Wrzesień 2010
Posty
649
Reakcje/Polubienia
1422
Uważajcie na te firmę bookmania.mobi, która aktywuje dostęp do swojego serwisu bez zgody właściciela telefonu. Żeby było śmieszniej to nasz pomarańczowy operator powiadomił mnie o tym fakcie, cyt. "Otrzymujesz dostęp do
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
przez 1 dni za darmo, później koszt 12.29 PLN co 7 dni." Nie czytam reklamowych smsów, ale przez przypadek zobaczyłem że na koncie mam dziwne przekroczenie wysokości abonamentu. Rozmowa z BOK i pan próbował mi wmówić ze podobno sam aktywowałem sobie tę usługę wysyłając jakiegoś smsa. Odpowiedziałem mu ze takiej możliwości nie ma i nigdy czegoś takiego nie aktywowałem i ponadto nikt tego z mojego telefonu nie mógł zrobić, to nie był specjalnie zaskoczony. Ciekawostka jest też taka, że jak widzę ta firma ma niby adres włoski, ale reklamacje składamy do jakiejś Mondiapay z Dubaju. (mondiapay.com). Popatrzyłem w necie, że kilka lat temu była podobna sytuacja też w Orange - wówczas chodziło o uruchamianie bez wiedzy właścicieli aplikacji GameMine. Pomarańczowi wówczas się tłumaczyli, że nie ma takiej możliwości.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Reasumując: warto sprawdzać co jakiś czas swoje konto abonenckie czy jakieś "G" nie włączono nam bez naszej wiedzy i nie podwyższa nam abonamentu. Ja sprawdziłem, poinformowałem o tym operatora. Niezależnie od rozstrzygnięcia reklamacji temat przekazuję do UKE.
I na koniec: wyłączamy usługi tzw. premium!
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19209
Reakcje/Polubienia
55905
Uważajcie na te firmę bookmania.mobi, która aktywuje dostęp do swojego serwisu bez zgody właściciela telefonu. Żeby było śmieszniej to nasz pomarańczowy operator powiadomił mnie o tym fakcie, cyt. "Otrzymujesz dostęp do
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
przez 1 dni za darmo, później koszt 12.29 PLN co 7 dni."

A tak to wygląda w realu ;)

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Ciekawostka z
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Dzięki Usłudze uzyskują Państwo dostęp do Treści cyfrowych, które świadczą nasi partnerzy (Dostawcy). Dostawca w swoim
regulaminie określa sposób i warunki korzystania z jego Treści cyfrowej oraz swoją odpowiedzialność za jej jakość.

Jeśli są Państwo konsumentami i zawierają Państwo umowę na odległość z przedsiębiorcą, to w większości przypadków mogą Państwo od niej odstąpić w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Prawo to nie będzie jednak Państwu przysługiwało, jeśli:

1) otrzymaliśmy Państwa zgodę na to, aby uzyskali Państwo dostęp do Treści cyfrowej natychmiast po zawarciu umowy,

Więcej można samemu poczytać
 

lugger

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
20 Wrzesień 2010
Posty
649
Reakcje/Polubienia
1422
A tak to wygląda w realu ;)

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Ciekawostka z
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!




Więcej można samemu poczytać
Wszystko się zgadza tylko to ja muszę ostatecznie i jednoznacznie wyrazić lub nie zgodę na włączenie usługi. Tu jestem w tej dobrej sytuacji, że płacę abonament i najbliższą płatność na pewno pomniejszę o koszt tego czegoś.

Edit: W ekspresowym tempie owa bookmania poinformowała mnie o pozytywnym rozpatrzeniu reklamacji i jednocześnie opisuje proces aktywacji. Problem w tym, że ja nigdy czegoś takiego nie robiłem. Ktoś bezczelnie zrobił to za mnie, ale na pewno nie z mojego telefonu. Kto? Mam nadzieję że wkrótce się wyjaśni. Poniżej treść ekspresowo (2 godz) rozpatrzonej reklamacji:

Uprzejmie informujemy, że usługa BookMania aktywowana z numeru telefonu +48********* została wyłączona.
Usługę włącza użytkownik telefonu.
Aby aktywować usługę, należy na stronie serwisu wpisać numer telefonu (jeśli nie został wpisany automatycznie) i kilknąć na przycisk aktywacyjny (Zamawiam) i następnie wpisać kod PIN otrzymany w wiadomości wysłanej na numer telefonu, z którego ma być aktywowana usługa.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem zamawiania usług dodatkowych "Zamów z Orange" dostępnym na stronie operatora. Operator może również ustawić bezpłatną blokadę na usługi elektroniczne płatne poprzez operatora, co jest szczególnie przydatne, jeśli z urządzenia korzystają osoby niepełnoletnie.
W trosce o najwyższą jakość usług potwierdzamy zwrot naliczonych opłat. Zwrot zostanie zrealizowany na konto operatora Państwa sieci komórkowej w ciągu 14 dni, po czym operator pomniejszy kolejne faktury lub dokona doładowania karty.

Z poważaniem,

Biuro Obsługi Klienta
Joanna W.............
E-mail: or.pl@mondiapay.com
 
Ostatnia edycja:

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19209
Reakcje/Polubienia
55905
Z badań opinii publicznej wynika, że już ponad 90% społeczeństwa posiada telefon komórkowy, a największą popularnością cieszą się smartfony z systemem operacyjnym Android. Wiedzą o tym również przestępcy i chętnie wykorzystują ten fakt celem wykradania wrażliwych danych użytkowników, które docelowo pozwalają im na osiąganie zysków finansowych. Przykładem takiego działania przestępców jest odkryte w styczniu 2023 roku złośliwe oprogramowanie mobilne o nazwie HookBot, którego dotyczy ten artykuł.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19209
Reakcje/Polubienia
55905
Oszuści nie ustępują w tworzeniu nowych metod kradzieży środków finansowych użytkowników cyberprzestrzeni. Zachęcamy do zapoznania się z naszym przeglądem wybranych oszustw internetowych w styczniu 2023 roku, gdzie wskazujemy na schematy działania cyberprzestępców.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

Grandalf

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
26 Maj 2015
Posty
19209
Reakcje/Polubienia
55905
W ostatnich dniach otrzymujemy zwiększoną liczbę zgłoszeń dotyczącą e-maili, w których oszuści podszywają się pod policjantów i straszą Was postępowaniami sądowymi. Oszuści domagają się kontaktu (wskazując różne adresy e-mail na które trzeba odpisać), a następnie wyłudzają dane i płatności od osób, które uwierzyły, że mają do czynienia z prawdziwymi funkcjonariuszami.

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Do góry