Polskie osiągnięcia

spamtrash

Bardzo aktywny
Zasłużony
Dołączył
11 Styczeń 2014
Posty
4838
Reakcje/Polubienia
6172
Miasto
To tu to tam....
nawiazujac do https://programyzadarmo.net.pl/threads/polskie-osiągnięcia.17524/page-10#post-337883 ,
musze powiedziec: WOW.
Polsie odkrycie znajduje szersze zastosowanie:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

troche szkoda ze Vateusz Murmaniecki byl tak zdecydowany ze nie da pisiont na durne badania bo mozna by niemala dziure w budzecie zasypac, ale coz... pocieszam sie ze szczepionka okaze sie niewypalem, bioNtech zbankrutuje po wyplacie odszkodowan, a nasz genialny premier bedzie tanczyl na zgliszczach siedziby firmy i pil ambrozje z czaszek wrogow....
ech...
nom, a teraz cyk: mRNA walniemy w... czerniaka. Nie da sie? Jak sie nie da, sprawdzmy. Testy trwaja, kasa leci... szkoda ze dzieki krotkowzrocznosci Pinokia ktory nie widzial konca swego nosa - nie do naszej kieszeni. Ale oryginalna zasluga jest, nie?
Opis testow szczepionki mRNA na czerniaka:
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Brawo Mateuszek, brawo.
 

Kamelka

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
27 Maj 2010
Posty
19550
Reakcje/Polubienia
42497
Miasto
Gdzieś w Polsce
Lek na raka. Badacze z Wrocławia opracowali nową metodę leczenia
Badacze z Wrocławia opracowali nowatorską metodę wykrywania i niszczenia komórek nowotworowych. Opracowany przez nich prolek będzie atakował wyłącznie komórki zajęte przez nowotwór, bez szkody dla organizmu pacjenta.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 

Kamelka

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
27 Maj 2010
Posty
19550
Reakcje/Polubienia
42497
Miasto
Gdzieś w Polsce
Polska prześcignęła właśnie resztę świata w badaniach nad nowego typu silnikiem rakietowym!
Zespół inżynierów z Łukasiewicz - ILOT podzielił się informacją o przeprowadzeniu udanego lotu próbnego "rakiety doświadczalnej napędzanej silnikiem rakietowym wykorzystującym proces wirującej detonacji, zasilanym ciekłymi materiałami pędnymi". Test odbył się 15 września na poligonie w Zielonce pod Warszawą.
Próbny silnik zadziałał zgodnie z planem, pracując podczas testu przez 3,2 sekundy i rozpędzając rakietę do prędkości około 90 m/s. Pojazd osiągnął pułap 450 metrów i bezpiecznie powrócił na ziemię.
W roli napędu wystrzelonej rakiety wykorzystano rotacyjny silnik detonacyjny (RDE) opracowany przez dr. inż. Michała Kawalca z Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa. Inżynier ten kierował również zespołem budującym rakietę i koordynował przebieg jej doświadczalnego lotu. Opiekunem merytorycznym zespołu jest zatrudniony w Instytucie profesor Piotr Wolański, wieloletni specjalista ośrodka oraz uznany polski ekspert w dziedzinie technologii rakietowych i samego zagadnienia wirującej detonacji.
Rotacyjny silnik detonacyjny to swojego rodzaju „Święty Graal” chemicznego napędu rakietowego, pozwalający na wyeliminowanie potrzeby stosowania turbopomp, zmniejszający kilkukrotnie masę i wielkość silnika, oraz zwiększający jego wydajność w stosunku do stosowanych silników według niektórych obliczeń, nawet o 25%.
Zasada działania silnika opiera się na wykorzystaniu zjawiska detonacji, które dostarcza o wiele więcej energii w procesie niż zjawisko deflagracji, używane w dzisiejszych silnikach. Paliwo i utleniacz wtryskiwane są do komory spalania stworzonej z walca, po czym są zapalane i tworzą front reakcji spalania i falę uderzeniową, które zaczynają podróżować po okręgu z niesamowitą szybkością rzędu 2 km/s. Paliwo i utleniacz są podawane do komory spalania tak, jak w normalnym silniku rakietowych, a niekończąca się fala shockwave kompresuje je, wyręczając turbopompę. Gazy wylotowe są kierowane do dyszy, a następnie z niej wylatują, wytwarzając ciąg.
Pod kierunkiem profesora Wolańskiego od ponad 15 lat prowadzone są badania doświadczalne procesu wirującej detonacji, zarówno w aspekcie jej zastosowania w silnikach turbinowych, jak i rakietowych. Nie jesteśmy jednak jedynym krajem pracującym nad tą technologią. Prace nad tego typu silnikiem podejmowano już od lat 50 XX wieku, ale dopiero od kilku lat zaczęto czynić znaczne postępy dzięki zaawansowaniu symulacji komputerowych, obliczających parametry rotujących frontów reakcyjnych w komorze spalania RDE. Obecnie nad Rotacyjnym Silnikiem Detonacyjnym pracuje Australia, USA, Europa, i Japonia.
JAXA (Japońskiej Agencji Kosmicznej) udało się 27 lipca przeprowadzić pierwszy test lotny silnika RDE, który zamontowany do sekcji ładunku rakiety suborbitalnej napędzanej tradycyjnym rodzajem silnika, pracował z powodzeniem w kosmosie przez 6 sekund i osiągnął ciąg 500 N. Japończyków prześcignęliśmy tym, że rakieta Insytutu Badawczego Łukasiewicz wzbiła się w powietrze właśnie dzięki silnikowi RDE. Polska jest obecnie na prowadzeniu w wyścigu o skonstruowanie pełnowymiarowej, w pełni funkcjonalnej wersji silnika rotacyjnej detonacji. Następnym kamieniem milowym będzie prawdopodobnie lot suborbitalny w kosmos z wykorzystaniem silnika RDE, zmuszający silnik do działania nie przez sekundy, a kilka minut.

Źródło: Instytut Lotnictwa - Łukasiewicz (Kanał YouTube)
(M.Warkocki)


 

Kamelka

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
27 Maj 2010
Posty
19550
Reakcje/Polubienia
42497
Miasto
Gdzieś w Polsce
31 grudnia każdego roku obchodzony jest Dzień Kryptologii, to wydarzenie upamiętania ogromny sukces polskich naukowców - matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego, którzy w 1932 roku dokonali czegoś, co wydawało się wówczas niemożliwe: złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Do góry