Mieli sprzedawać grafen, sprzedają własne maszyny. Polska nie ma szans w wyścigu o miliard dolarów
Więcej:
Więcej:
Zaloguj
lub
Zarejestruj się
aby zobaczyć!
Jednorazowe sztućce do kompostowania - innowacyjna technologia z Politechniki Gdańskiej
Innowacyjną kompozycję polimerową służąca do produkcji m.in. ekologicznych sztućców jednorazowego użytku, podlegających recyklingowi organicznemu, opracował zespół naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej...
Oby tylko udało im się (czyt. mieli pieniądze) to opatentować i wdrożyć do produkcji, bo znów na polskiej myśli technologicznej zarobią inni.całośćZaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
Polscy naukowcy wydrukowali bioniczną trzustkę. To pierwszy przypadek na świecie
"Nikt jeszcze nie wyprodukował narządu miąższowego z pełnym unaczynieniem" - chwalą się polscy naukowcy. I mają czym! Wydrukowali bowiem trzustkę przy pomocy techniki 3D...
Na kwiecień 2019 roku planowane jest wszczepienie myszom tych wydrukowanych płatków trzustkowych wraz z wyspami trzustkowymi. Dzięki temu naukowcy będą mogli sprawdzić, jak takie rozwiązanie zadziała na żywym organizmie. Badania mają potrwać do czerwca. Zaś na październik tego roku planowane są podobne testy, tym razem przeprowadzane na świniach i na większych fragmentach biotrzustki...
całośćPolak wynalazł paliwo którego produkcja kosztuje 25 groszy za litr
Łącząc węgiel z wodą, Polacy chcą podbić rynek oleju opałowego, a w przyszłości napędzać silniki samochodowe. Poznaj technologię, która może zbawić polskie górnictwo i spełnia wymogi pakietu klimatycznego...
całośćSukces polskich lekarzy! Zoperowano chłopca, który połknął żrącą substancję. Pierwszy taki zabieg na świecie!
To prawdziwa rewolucja w transplantologii. Przez sześć lat Tymek nie mógł mówić, samodzielnie jeść, ani swobodnie oddychać. Z pomocą przyszedł mu prof. Adam Maciejewski. Zespół lekarzy pod jego kierownictwem przeprowadził pierwszą na świecie rozległą transplantację narządów głowy i szyi połączoną z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku. Dziś Tymek wraca do zdrowia. Lekarze mają nadzieję, że chłopiec zacznie mówić!
Sześć lat temu, trzynastomiesięczny wówczas, Tymek połknął granulki żrącej substancji, używanej do udrożniania rur kanalizacyjnych. Poparzone zostały jego górne drogi oddechowe i część dróg pokarmowych. Uszkodzona została tchawica, krtań i przełyk małego dziecka.
całośćEVolo Skyscraper Competition to prestiżowy międzynarodowy konkurs dotyczący wysokiej architektury. Nagradza wybitne pomysły, w których zawarte są nowe technologie, materiały i estetyka.
Uczestnicy muszą wziąć pod uwagę postęp technologiczny, przedstawić nowe metody urbanistyczne i architektoniczne, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemów gospodarczych, społecznych, kulturowych współczesnego miasta. Zaprojektowane wieżowce mają też być przyjazne środowisku.
Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej zaprojektowali Airscraper — wieżowiec dla Pekinu, który nazywali „miejską supertkanką”, który ma być tzw. maszyną przetrwania.
— Ideą naszego wysokościowca było oczyszczenie powietrza w Pekinie — mówią młodzi projektanci. Nasz projekt porusza temat zanieczyszczenia powietrza oraz niekontrolowanego rozrostu miast, rozwiązuje problemy dzisiejszego świata...
Nie do końca przemyślał biznes plan. Trzeba było wejść w spółkę z proboszczemJak zawsze: Polak wpadl na pomysl, rozkrecil interes promujac jednoczesnie region oraz dopasowujac profil biznesu do warunkow i preferencji lokalnych (PODLASIE) a tu wpadl urzednik, przepisy i po ptokach
całoścNa UW opracowano substancję skuteczniejszą od najsilniejszych leków przeciwbólowych (02-08-2019)
Związek chemiczny, wykazujący właściwości przeciwbólowe 5 tys. razy skuteczniej od obecnie dostępnych najsilniejszych środków przeciwbólowych, opracowali naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego - poinformowała uczelnia. Po przejściu testów klinicznych lek mógłby uśmierzać ból np. o podłożu neuropatycznym.
Nowa substancja została opracowana przez zespół naukowców z Wydziału Chemii UW pod kierunkiem prof. Aleksandry Misickiej-Kęsik, przy współpracy z prof. Barbarą Przewłocką z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk. O odkryciu poinformował Uniwersytet Warszawski w przesłanej informacji prasowej.
Związek chemiczny wykazujący silne właściwości przeciwbólowe należy do rodziny peptydomimetyków. Jedna część cząsteczki oddziałuje na receptory opioidowe, co powoduje wygaszanie reakcji bólowych, natomiast druga jej część działa na receptor melanokortylowy czwarty, który odpowiada za wysyłanie sygnału inicjującego ból. Podanie jednego związku sprawia, że organizm jednocześnie wysyła sygnał hamujący i uśmierzający istniejący już ból oraz drugi sygnał wygaszający źródło jego wywoływania.
"Jest to ogromna przewaga nad dotychczas znanymi środkami przeciwbólowymi, ponieważ wszystkie one działają albo w jeden albo w drugi sposób, ale żaden z nich nie wykorzystuje naraz obu sposobów" - podkreśla dr Rafał Wieczorek, członek zespołu prowadzącego badania nad nową substancją, cytowany w informacji prasowej.
Jako środki uśmierzające ból neuropatyczny obecnie stosowane są leki z rodziny opioidów, takie jak np. morfina. Wadą tych leków są jednak właściwości uzależniające oraz dotkliwe skutki uboczne. Wprowadzenie nowego leku na bazie peptydomimetyku daje nadzieję na całkowite i długotrwałe uśmierzenie bólu, ponieważ w porównaniu do morfiny do uzyskania rezultatu potrzeba o kilka tysięcy mniejszego stężenia leku, a wysoka dawka powoduje całkowite wyeliminowanie bólu, nawet jeśli jest on pochodną uszkodzonych czy podrażnionych nerwów - czytamy w komunikacie.
Lek jest przedmiotem zgłoszenia wniosku o ochronę patentową w Polsce oraz w wybranych krajach świata. Obecnie trwają zaawansowane prace nad rozpoczęciem pierwszej fazy testów klinicznych. Jeśli kolejne etapy testów klinicznych zakończą się pomyślnie, na rynek trafi lek, który będzie mógł uśmierzać ból np. o podłożu neuropatycznym czy w ostrych stanach urazowych.
"Odkrycie ma ogromny potencjał komercjalizacyjny. Pomyślne przejście kolejnych faz testów klinicznych pozwoliłoby wyprodukować uniwersalny, niezwykle skuteczny lek, jakiego dotychczas nie było na rynku. W praktyce byłby to ratunek dla wielu ludzi zmagających się z przewlekłymi bólami, na które obecnie nie ma żadnego skutecznego ratunku" - ocenia dr Robert Dwiliński, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW.
Projekt otrzymał 12,6 mln zł dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy „Piorun” jest w tej chwili najlepszym rozwiązaniem w swojej klasie dostępnym dla państw NATO i prawdopodobnie najlepszym w ogóle na świecie. Jednak by ten zestaw stał się rzeczywiście przebojem eksportowym i wszedł na wyposażenie armii natowskich, trzeba odpowiednio zaangażować się w jego promocję...