Co czytamy dla odprężenia, wypoczynku

A

Anonymous

Marek Krajewski-"Rzeki Hadesu"


Mieszkańcy Lwowa musieli opuścić swoje ukochane miasto i przenieść się do Wrocławia. Także Edward Popielski próbuje odnaleźć się w nowej, powojennej rzeczywistości, w której nikt nie może czuć się bezpiecznie. Były komisarz lwowskiej policji ma akowską przeszłość. Ukrywa się przed komunistycznymi władzami w przebraniu księdza. Wydać go może tylko znająca jego tajemnice, torturowana w więzieniu kuzynka Leokadia.
Słabiutko...nic nie zostało z aury tajemniczości i zagrożenia które charakteryzowały cykl o Eberhardzie Mocku i przedwojennym Breslau (przepraszam...ale Krajewski naprawdę pisał o Breslau a nie o Wrocławiu :szydera ).
Nieciekawe retrospekcje,koślawa akcja,zero napięcia + szczypta obrazowo opisanych wynaturzeń...
Jednym słowem : obniżka formy na całej linii.
 

antbil007

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
11 Czerwiec 2010
Posty
3308
Reakcje/Polubienia
581
Miasto
Polska
.
Losy żydowskich żołnierzy Hitlera, Rigg Bryan MarkByli szeregowymi żołnierzami i oficerami, służyli w regularnej armii i w Waffen-SS. Według osławionych nazistowskich ustawrasowych i byli także Żydami. Pochodzili z różnych rodzin, często o tradycjach wojskowych i chrześcijańskich, wstępowali do armii z rozmaitych pobudek: powodowani patriotyzmem, ze strachu, chcąc ochronić rodziny przed prześladowaniami…

Autor rozwija wątek po raz pierwszy podjęty w książce Żydowscy żołnierze Hitlera i szczegółowo analizuje doświadczenia żołnierzy, których uznano za Żydów. Zamieszcza zapisy rozmów z ludźmi o fascynujących i zarazem strasznych biografiach. Z ich opowieści o przeżyciach na froncie, o nieustannym zagrożeniu w kraju; z powojennych refleksji dotyczących zarówno minionych wydarzeń, jak i patriotyzmu oraz lojalności, wyłania się wstrząsający obraz ludzi usiłujących przetrwać w ekstremalnych warunkach.

Książka Losy żydowskich żołnierzy Hitlera pogłębia nasze zrozumienie skomplikowanej sytuacji tych, którzy walczyli za Trzecią Rzeszę, padając przy tym ofiarami jej rasistowskich praw.
źródło: empik
 
A

Anonymous

antbil007 napisał:
.
Losy żydowskich żołnierzy Hitlera, Rigg Bryan Mark

Powyższa książka jest nie tyle drugą częścią, co rozwinięciem wcześniejszej jego pracy „Żydowscy żołnierze Hitlera. Nieznana historia nazistowskich ustaw rasowych i mężczyzn pochodzenia żydowskiego w armii niemieckiej”.

Ponad 150,000 osób pochodzenia żydowskiego walczyło w szeregach wojsk III Rzeszy. Przedstawiono również dowody, ze niejeden z nich był oficerem wysokiej rangi, a niektórzy doszli nawet do szarż generalskich czy admiralskich galonów. Co więcej, odbywało się to za osobistym pozwoleniem Hitlera. Do takiego wniosku doszedł młody historyk amerykański na podstawie setek wywiadów z niemieckimi kombatantami żydowskiego pochodzenia oraz tysięcy dokumentów wydobytych z niemieckich archiwów.

Rigg rozważył kwestię „kto jest Żydem” i przedstawił problem asymilacji w Niemczech i Austrii, ze szczególnym naciskiem na służbę wojskową jako odzwierciedlenie najwyższego stadium asymilacji. Opisał ewolucję polityki Hitlera w stosunku do tzw. „mieszańców” (Mischlinge). Większość z nich odrzucała identyfikację z Żydostwem. Uważali się za Niemców. Wielu popierało narodowy socjalizm. Bardzo często antysemityzmu Hitlera i NSDAP nie odnosili do siebie ale do tzw. „Wschodnich Żydów” (Ostjuden).

Wydaje się, że obecność osób pochodzenia żydowskiego w wojsku III Rzeszy była logiczną kontynuacją długofalowego trendu asymilacyjnego. Przecież patrioci niemieccy żydowskiego pochodzenia (i religii) brali udział w walkach przeciw Napoleonowi. Potem nastąpił szalenie szybki proces asymilacji, konwersji, ożenków, oraz niemczenia się wśród ludności żydowskiej. Germanizacja szła w parze ze wzrostem patriotyzmu, zrozumienia obowiązku w stosunku do narodu. Niemcy żydowskiego pochodzenia walczyli w wojnach z Danią, Austrią, Francją, a szczególnie w I wojnie światowej (zginęło wtedy za Niemcy więcej osób pochodzenia żydowskiego niż padło za Izrael we wszystkich wojnach z Arabami). Automatycznie też – mimo dyskryminacji przez NSDAP – wielu z nich stanęło do szeregu aby walczyć w czasie II wojny.
 

stefanek

Świeżak
Dołączył
14 Luty 2014
Posty
16
Reakcje/Polubienia
0
A ja sobie ostatnio przeczytałem na obozie : "Gone"-Michaela Granta.Dwie pierwsze części.Nawet fajne.Wartka akcja i ciekawa historia.
 
A

Anonymous

Miroslav Zamboch - Percepcja(2013)


Tym razem Pragę zalewa fala wampirów, łatwych kobiet, motocykli, azjatyckich mieczy i morze czeskiej krwi. Zawrotne tempo akcji. Nawet zwykła bójka nagle zmienia się w regularną wojnę klanów. Nie ma miejsca na żarty, nie ma chwili na oddech.
Uwielbiam książki Zambocha,autor nigdy nie schodzi w swoim kanonie poniżej pewnego poziomu :ok
Tym razem mamy akcję non-stop i bardzo plastycznie przedstawione walki nadludzi :klawik.
Jedyna wada : łyka się ją zdecydowanie za szybko.
 
A

Anonymous

Andrzej Sapkowski-"Sezon Burz" (2013)Geralt z Rivii powrócił :klawik.

Długo kazał czekać Sapkowski na kolejną książkę o Wiedźminie,ale warto było.Pisarz nic nie stracił ze swojego ciętego pióra.Jest ciekawy wątek,fajne postacie i to co najbardziej kocham w Sapkowskim czyli : specyficzny humor.
Dla miłośników autora pozycja obowiązkowa :ok .

-Brawo,Jaskier.Jak zwykle w sedno.Polityka o tak,to teraz jest coś dla mnie.Początkowo nie byłem do rzeczy nastawiony przychylnie.Myślałem prędzej nierządem się parać i w domy publiczne inwestować.Wśród polityków się obracałem i licznych poznałem.
I przekonałem się,że lepiej przestawać z kurwami,bo kurwy mają chociaż jakiś swój honor i jakieś zasady.
:szydera
 

sheriff

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
2 Marzec 2013
Posty
1362
Reakcje/Polubienia
253
Ślepa Plama

Wiktor Noczkin
Pierwsza rosyjskojęzyczna powieść z uniwersum S.T.A.L.K.E.R. przetłumaczona na język polski.
Tajemniczy sektor Zony.Ślepy jest chyba jednym z najbardziej pechowych stalkerów. A jednak to właśnie jemu zaproponowano, by został przewodnikiem wybitnego uczonego Dietricha van de Meera.Dietrich nie płaci nazbyt hojnie i porywa się na niemalże samobójcze ryzyko – ale Ślepy, szczerze mówiąc, nie za bardzo ma w czym przebierać.Wkrótce tej dość dziwnej drużynie przychodzi się zetknąć z cokolwiek nietypowym problemem – zbadaniem sprawy tajemniczych zniknięć stalkerów, wciąż ginących w jednym i tym samym sektorze Zony. Co takiego im się przydarzyło? Jaki spotkał ich los? Tego nie wie nikt.Jedynym tropem Ślepego i Dietricha są pijackie opowieści byłego stalkera, przysięgającego na wszystkie świętości, że to właśnie tam znajdują się szczególnie bogate pola artefaktów…

Czerep Mutanta

Wiktor NoczkinZona skrywa niejedną tajemnicę – czasami nie wystarczy do jej odkrycia intuicja czy logika, a wtedy przydaje się ślepy traf. Czego jak czego, ale tego stalkerowi Ślepemu jego Fortuna nie szczędzi.
Próbujący odpocząć u rodziny na Dużej Ziemi stalker trafia wbrew swej woli w sam środek szeroko zakrojonej operacji, realizowanej rękami najemników, ale stworzonej przez samych Gospodarzy Zony. Ukrywający się przed pogonią Ślepy zmienia tożsamość i chowa się w Głębokiej Zonie. Tam będzie musiał rozwikłać tajemnicę przestępstwa w obozie stalkerów, lawirować pomiędzy ścierającymi się frakcjami, znaleźć zabójcę, odnaleźć nietypowy artefakt, spotkać się z Chemikiem i Garsteczką.
Dziwne rzeczy dzieją się w Zonie, ścierają się ukryte siły, a Ślepy i jego towarzysze nagle okazują się być na pierwszej linii tej cichej wojny.

Ołowiany świt

Michał Gołkowski
Zona - tajemnica, która wciąga, kusi i intryguje.Jej historią jest świat współczesny. Jej dzieci to my.Uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a oczami Polaka – stara mleczarnia, martwy cieć, zapomniany kalendarz i wieża w środku lasu.Wchodzisz w to? Zresztą, już jesteś. Wszyscy jesteśmy – stalkerami. Dziećmi Sarkofagu.
Tutaj wrogiem jest zło, które może czaić się tuż obok, za naszymi plecami. Może przyjmować różne postaci, imiona i kształty; jednak najstraszniejszym, co możemy spotkać w Zonie - jest człowiek.Wstaje nowy dzień. Czy przeżyjesz go - całym sobą?

Drugi Brzeg

Michał GołkowskiKontynuacja przebojowego Ołowianego Świtu


Prypeć – wymarłe miasto-antychryst.Wyścig z czasem w świecie po katastrofie. Stalker Miszka przechodzi na prawy brzeg rzeki – nigdy wcześniej tak daleko nie zabrnął.Podróż do Serca Zony: Martwe Miasto, Oko Moskwy i czarnobylskie cmentarzysko statków w otoczeniu lasów i bagien.Naprawdę samotny jesteś tylko w ciemności - wejdź do Zony i poczuj się elementem uniwersum S.T.A.L.K.E.R.
Polecam te książki fanom zony i S.T.A.L.K.E.R. ale nie tylko bo wszyscy znajdą w nich coś dla siebie . :ok :dziękuę

Książki ukazały się nakładem Fabryki słów

opisy pochodzą z strony :

Zaloguj się lub zarejestruj to view Spoiler content!
 

sheriff

Bardzo aktywny
Członek Załogi
Moderator
Dołączył
2 Marzec 2013
Posty
1362
Reakcje/Polubienia
253
Bastion

Stephen KingNajdłuższa i według powszechnych ocen najlepsza powieść w dorobku autora. Przerażająca wizja opustoszałego świata, obraz apokalipsy. Supernowoczesna broń biologiczna przynosi całkowitą zagładę. Bez wybuchów, bez terrorystycznych ataków, bez zapowiedzi - ludzkość umiera. Zaczyna się niewinnie, od zwykłego przeziębienia. Ktoś kichnął, ktoś umarł i nagle Ziemia stała się masowym grobem. Nieliczni, którzy przetrwali, zagubieni w nowym postapokaliptycznym świecie, zaczynają śnić. Wizje wskazują im drogę, zwiastują pojawienie się Wysłanników Dobra i Zła. Każdy musi dokonać wyboru, a kiedy to nastąpi, podążyć obraną ścieżką. Podzielona ludzkość formuje dwa obozy i wyrusza, by zbudować lub zniszczyć nową rzeczywistość. Epidemia obudziła w ludziach wszystko co najgorsze, do głosu doszły najniższe, najbardziej prymitywne instynkty. Wciąż jeszcze są tacy, którzy wierzą w miłość, dobroć i braterstwo.
 
A

AnonymousPoznawanie prawdy może być ulotne i magiczne, jak łapanie świetlików w ciemną, letnią noc... Reporter lokalnej gazety, Chase Walker, zajmuje się sprawą porzuconego na przejeździe kolejowym chłopca. Mężczyzna - sam wychowywany w rodzinie zastępczej - postanawia zaopiekować się zaniedbanym dzieckiem. Nieoczekiwanie poznaje własną historię i dowiaduje się, kim w rzeczywistości są otaczający go ludzie.
W pogoni za świetlikami to powieść o opuszczeniu i poszukiwaniu własnej tożsamości
 

al

The janitor
Członek Załogi
Administrator
Dołączył
22 Lipiec 2012
Posty
4980
Reakcje/Polubienia
2589
Miasto
Somewhere over the rainbow.
CZESAŁAM CIEPŁE KRÓLIKIRozmowa o fenomenalnym optymizmie. W każdych warunkach, także w obozie koncentracyjnym. O tym, że człowiek umie przetrwać bardzo wiele i że do końca może pozostać młody. Alicja Gawlikowska-Świerczyńska – lekarka, była więźniarka obozu w Ravensbrück – w wieku dziewięćdziesięciu dwóch lat opowiada o swoim życiu. To niezwykły dokument, a zarazem porywająca opowieść o życiu kobiety silnej, odważnej i niezależnej.

Alicja Gawlikowska-Świerczyńska urodziła się w 1921 roku w Warszawie. Gdy miała dwanaście lat – umarła jej matka. Gdy miała szesnaście lat – zmarł jej ojciec. Gdy miała osiemnaście lat – wybuchła wojna. Działała w konspiracji. Po wpadce trafiła na pół roku do więzienia na Pawiaku, a potem na cztery lata do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Po wojnie została lekarką: pulmonologiem i anestezjologiem. Pracuje do dziś.
Zaloguj się lub zarejestruj to view Spoiler content!
 

Conti

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
28 Maj 2010
Posty
969
Reakcje/Polubienia
72
Jarosław Grzędowicz
Pan Lodowego Ogrodu tomy 1-4

Główny bohater, Vuko Drakkainen, wyposażony w zdobycze najnowszej techniki, czyniące z niego prawie nadczłowieka, szuka na obcej planecie, zwanej Midgaard, naukowców z placówki badawczej, z którymi utracono wszelki kontakt dwa lata wcześniej.
Skończyłem tom 1, czytam tom 2. Dawno mnie tak nie wciągnęło.
 
Do góry